Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Jakie wymiary powinien mieć garaż? Garaż jedno a dwustanowiskowy

Marzysz o domu z garażem, który pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać auto, a także chronić je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi? A zatem zanim zaczniesz planować budowę, koniecznie sprawdź, co na ten temat mówi prawo budowlane. Zastanów się również, jaka wielkość garażu spełni Twoje oczekiwania i weź pod uwagę wymiary swojego samochodu. Poznaj z nami najważniejsze informacje.

 

Wymiary garażu – jak znaleźć garaż dostosowany do potrzeb?

Oczywiście to, co najważniejsze podczas budowy garażu to jego wymiar. Tak więc w pierwszej kolejności warto podkreślić, że wymiary garażu muszą być dostosowane nie tylko do aktualnych przepisów, ale także Twoich obecnych potrzeb. Wśród projektów znajdziesz wiele propozycji, które uwzględniają miejsca na jeden lub dwa samochody oraz dodatkową przestrzeń do przechowywania na przykład rowerów, narzędzi czy innych sprzętów.

Projekt domu Piko

 

Rodzaje garaży

Podstawowy podział garaży obejmuje obiekty jednostanowiskowe, dwustanowiskowe oraz wielostanowiskowe. Poszczególne warianty różnią się wymiarami, a tym samym mają odmienne miejsce na pojazdy, co pozwala dostosować obiekt do indywidualnych potrzeb. Zanim zdecydujesz się wybudować konkretny garaż, musisz sprawdzić przede wszystkim wymiary auta, które masz. Średnio samochód ma 1,5 m szerokości oraz 4,5 m długości. Pamiętaj jednak, że do wielkości pojazdu należy doliczyć zasięg lusterek oraz długość anteny zamontowanej na dachu.

Projekt domu Katamaran

 

Wymiary garażu jednostanowiskowego

Jakie są wymiary garażu jednostanowiskowego? Tutaj znowu sporo zależy od Twoich preferencji. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę szerokość, zgodnie z przepisami taki garaż musi mieć minimalną szerokość 3,1 m. Dodatkowo musisz zadbać o optymalną długość garażu, dostosowaną do gabarytów pojazdu. Sprawdź, co dokładnie mówią na ten temat przepisy!

Projekt domu Albit

 

Szerokość garażu na jeden samochód osobowy

Jeśli szerokość samochodu osobowego nie przekracza 1,5 m, możesz zdecydować się na garaż o szerokości 3,1 m lub nieco większej. Dlaczego tak? Otóż pamiętajmy, że wymiary muszą też uwzględniać dodatkową przestrzeń na poruszanie się z każdej strony pojazdu – skoro mamy samochód na 1,5, to z każdej ze stron musimy mieć dodatkowe 0,3 m odległości od każdej ze ścian, wszystko to w ramach wygody. Istotną kwestią jest także szerokość bramy garażowej na 1 auto, która nie może być mniejsza niż 2,5 m.

Projekt domu Imbir 2

 

Długość garażu na samochód osobowy

Wybierając odpowiedni dla siebie projekt garażu, zwróć uwagę także na długość samochodu osobowego. W przypadku mniejszych aut wystarczający okaże się garaż o długości 5 m. Jeśli jednak masz większy samochód, zdecyduj się na obiekt o długości około 6-6,5 metra, aby korzystanie z niego było bardziej komfortowe.

Projekt domu Weranda 6

 

Wysokość garażu

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest wysokość garażu. Również w tym przypadku priorytetem powinna być rozmiar samochodu. Jeśli chodzi o garaż jednostanowiskowy, wymiary dotyczące wysokości muszą być dostosowane między innymi do wzrostu użytkowników oraz parametrów pojazdu. Według przepisów minimalna wysokość garażu powinna wynosić 2,2 m lub 2 m mierzone od spodu przewodów instalacyjnych.

Projekt domu Drops

 

Wymiary garażu dwustanowiskowego

A może interesuje Cię garaż na 2 samochody i zastanawiasz się, jakie powinien mieć wymiary, aby zadbać o komfort i wygodę użytkowania? Garaż na 2 auta musi być na tyle przestronny, by można było swobodnie wjeżdżać dwoma pojazdami, a także z nich bez problemu wysiadać. A zatem musisz wziąć pod uwagę szerokość, a także długość samochodu osobowego – a w tym przypadku aż dwóch pojazdów. Pamiętaj też, że pomiędzy nimi należy zachować odległość minimum 0,5 metra, aby zapewnić komfort.

Projekt domu Ares

 

Garaż na dwa samochody – optymalne wymiary

A zatem sprawdźmy, jakie są optymalne wymiary garażu dwustanowiskowego. Minimalna szerokość garażu dwustanowiskowego powinna mieścić się w przedziale 5,8 m – 6,0 m, jeśli decydujesz się na obiekt z jedną bramą wjazdową (o szerokości 5 m). W przypadku budynku z dwiema bramami każda z nich musi mieć szerokość 2,5 m, a sam garaż nie mniej niż 7-8 m. Popularne wymiary garażu na 2 samochody dotyczą również wysokości, która powinna wynosić minimum 2,2 m, z ewentualnymi miejscowymi obniżeniami przy podciągach czy przejściach instalacyjnych do wysokości nie mniejszej niż 1,9 m. A zatem, jeśli chcesz wybudować garaż na dwa samochody, to już wiesz, ile miejsca Ci potrzeba!

Projekt domu Amarylis 3

 

Garaż na trzy samochody – czy to możliwe?

Dysponujesz nieco większą działką, a może masz za dużo samochodów i zastanawiasz się, czy możesz wybudować na niej garaż trzystanowiskowy? Taki obiekt świetnie sprawdzi się nie tylko do bezpiecznego garażowania pojazdów – dodatkowo można wykorzystywać go jako przestronne pomieszczenie gospodarcze. Należy jednak pamiętać, że garaż na 3 samochody będzie budynkiem, którego powierzchnia przekroczy 35 m2. Takich obiektów nie można budować bez pozwolenia, ponieważ nie spełniają wymagań ustawowych. W przypadku garażu większego niż 35m2 należy dopełnić formalności takich samych, jak przy budowie domu – musisz dostarczyć do urzędu między innymi projekty budowy oraz oświadczenie o prawach do dysponowania daną nieruchomością.

Projekt domu Astron 2

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na obiekt wielostanowiskowy lub też garaż jednostanowiskowy, wymiary stawianego budynku muszą być zgodne z przepisami. Zastanów się zatem, który obiekt lepiej spełni Twoje oczekiwania i ile masz miejsca na swojej posesji. Pomyśl także o budowie z wydzielonym pomieszczeniem gospodarczym. Szeroki wybór projektów domów z garażami o różnych wielkościach czeka na Ciebie w naszej ofercie – sprawdź je wszystkie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »