Jak wybrać projekt domu?

Jeden dom – ile łazienek?

Ile łazienek powinno znajdować się w domu? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy rozważają zamieszkanie w nowym miejscu. Pod uwagę należy wziąć bowiem wiele czynników, takich jak np. metraż domu, liczbę kondygnacji, pionów kanalizacyjnych… Wiele zależy także od liczby domowników – inne są potrzeby trzyosobowej rodziny, inne zaś pięcio- czy sześcioosobowej. Oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby ustalić optymalną liczbę łazienek w domu.

ambrozja_3_r30

Bezsprzecznie łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w domu – to w nim dbamy o higienę i urodę, ale i odpoczywamy po ciężkim dniu. W tym pomieszczeniu dokonujemy wszystkich „porannych rytuałów” upiększających, a wieczorem możemy się wyciszyć i wziąć gorącą kąpiel.

meteor_2_r25

Przez lata nie przywiązywaliśmy zbytniej wagi do umiejscowienia łazienki na planie domu: zazwyczaj pojawiały się blisko pionów kanalizacyjnych, co nie zawsze należało do praktycznych rozwiązań. Dziś jednak zależy nam na tym, by dom prezentował się przede wszystkim funkcjonalnie i ułatwiał życie mieszkańcom. Ile łazienek powinien posiadać każdy dom? Na co zwrócić uwagę podczas ich planowania przestrzennego?

cyprys_w08

Ile łazienek powinien mieć każdy dom?

Podstawową zasadą, według której określa się liczbę łazienek, jest liczba kondygnacji w domu – każda z nich powinna posiadać co najmniej jedno pomieszczenie, w którym można zadbać o urodę i higienę. Projekt domu powinien ustalać więc łazienkę lub toaletę na parterze (z niej będą korzystali zarówno domownicy, jak i goście) oraz na poszczególnych piętrach. Rozmieszczenie w wyższych częściach domu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb domowników – przyjmuje się, że to minimum jedno takie pomieszczenie. Jeśli jednak w projekcie domu uwzględniony jest np. gabinet lub warsztat w niższych partiach domu (piwnice lub pracownie), również i w ich okolicy umieścić małą toaletę.

ambrozja_mc_w05

Łazienki w domu. O czym trzeba pamiętać?

Drugą ważną kwestią jest liczba domowników. Warto zastanowić się nad tym, ilu mieszkańców będzie miał dom i jak często będą oni korzystali z łazienki? Czy w krytycznych porach, takich jak poranek lub wieczór, na raz będzie korzystało z niej wiele osób? Jak często będą nocować u nas goście? Jeżeli dom będzie niewielki i przeznaczony dla dwóch lub trzech osób, jedna łazienka powinna w zupełności wystarczyć; można ewentualnie pomyśleć o małej toalecie w części dziennej. Czteroosobowa rodzina potrzebuje już dwóch osobnych łazienek oraz toalety, np. na parterze. W przypadku liczniejszej rodziny warto zastanowić się nad dwoma łazienkami w okolicy sypialni, a do tego pomysłowym rozwiązaniem może być salon kąpielowy. Modna, wypoczynkowa wersja klasycznej łazienki na pewno będzie się prezentowała wyjątkowo, a w dodatku będzie bardzo funkcjonalna!

ambrozja_3_w10

Apartament Gospodarzy

Coraz częstszym rozwiązaniem w projektach nawet „skromniejszych” domów jest dodatkowa łazienka ulokowana przy głównej sypialni, która razem z garderobą tworzy tzw. apartament gospodarzy. Sypialnia wzbogacona o dodatkową łazienkę gwarantuje gospodarzom pełną prywatność przez całą dobę. Prywatna łazienka zapewnia poranną i wieczorną toaletę bez konieczności ustawiania się w kolejce do łazienki ogólnodostępnej. Rozwiązanie takie jest najbardziej popularne wśród rodzin wielodzietnych, zapewnia bowiem posiadanie własnej, prywatnej części domu tylko dla siebie.

lazienka

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »