Jak wybrać projekt domu?

Jeden dom – ile łazienek?

Ile łazienek powinno znajdować się w domu? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy rozważają zamieszkanie w nowym miejscu. Pod uwagę należy wziąć bowiem wiele czynników, takich jak np. metraż domu, liczbę kondygnacji, pionów kanalizacyjnych… Wiele zależy także od liczby domowników – inne są potrzeby trzyosobowej rodziny, inne zaś pięcio- czy sześcioosobowej. Oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby ustalić optymalną liczbę łazienek w domu.

ambrozja_3_r30

Bezsprzecznie łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w domu – to w nim dbamy o higienę i urodę, ale i odpoczywamy po ciężkim dniu. W tym pomieszczeniu dokonujemy wszystkich „porannych rytuałów” upiększających, a wieczorem możemy się wyciszyć i wziąć gorącą kąpiel.

meteor_2_r25

Przez lata nie przywiązywaliśmy zbytniej wagi do umiejscowienia łazienki na planie domu: zazwyczaj pojawiały się blisko pionów kanalizacyjnych, co nie zawsze należało do praktycznych rozwiązań. Dziś jednak zależy nam na tym, by dom prezentował się przede wszystkim funkcjonalnie i ułatwiał życie mieszkańcom. Ile łazienek powinien posiadać każdy dom? Na co zwrócić uwagę podczas ich planowania przestrzennego?

cyprys_w08

Ile łazienek powinien mieć każdy dom?

Podstawową zasadą, według której określa się liczbę łazienek, jest liczba kondygnacji w domu – każda z nich powinna posiadać co najmniej jedno pomieszczenie, w którym można zadbać o urodę i higienę. Projekt domu powinien ustalać więc łazienkę lub toaletę na parterze (z niej będą korzystali zarówno domownicy, jak i goście) oraz na poszczególnych piętrach. Rozmieszczenie w wyższych częściach domu w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb domowników – przyjmuje się, że to minimum jedno takie pomieszczenie. Jeśli jednak w projekcie domu uwzględniony jest np. gabinet lub warsztat w niższych partiach domu (piwnice lub pracownie), również i w ich okolicy umieścić małą toaletę.

ambrozja_mc_w05

Łazienki w domu. O czym trzeba pamiętać?

Drugą ważną kwestią jest liczba domowników. Warto zastanowić się nad tym, ilu mieszkańców będzie miał dom i jak często będą oni korzystali z łazienki? Czy w krytycznych porach, takich jak poranek lub wieczór, na raz będzie korzystało z niej wiele osób? Jak często będą nocować u nas goście? Jeżeli dom będzie niewielki i przeznaczony dla dwóch lub trzech osób, jedna łazienka powinna w zupełności wystarczyć; można ewentualnie pomyśleć o małej toalecie w części dziennej. Czteroosobowa rodzina potrzebuje już dwóch osobnych łazienek oraz toalety, np. na parterze. W przypadku liczniejszej rodziny warto zastanowić się nad dwoma łazienkami w okolicy sypialni, a do tego pomysłowym rozwiązaniem może być salon kąpielowy. Modna, wypoczynkowa wersja klasycznej łazienki na pewno będzie się prezentowała wyjątkowo, a w dodatku będzie bardzo funkcjonalna!

ambrozja_3_w10

Apartament Gospodarzy

Coraz częstszym rozwiązaniem w projektach nawet „skromniejszych” domów jest dodatkowa łazienka ulokowana przy głównej sypialni, która razem z garderobą tworzy tzw. apartament gospodarzy. Sypialnia wzbogacona o dodatkową łazienkę gwarantuje gospodarzom pełną prywatność przez całą dobę. Prywatna łazienka zapewnia poranną i wieczorną toaletę bez konieczności ustawiania się w kolejce do łazienki ogólnodostępnej. Rozwiązanie takie jest najbardziej popularne wśród rodzin wielodzietnych, zapewnia bowiem posiadanie własnej, prywatnej części domu tylko dla siebie.

lazienka

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »