Jak wybrać projekt domu?

Trendy w projektowaniu, czyli jakich domów szukamy

Jakich domów szukamy, czyli trendy w projektowaniu

Wraz z upływem lat zmienia się sposób życia ludzi i ich spojrzenia na dom. Inwestorzy coraz częściej szukają jak najlepszych rozwiązań projektowych, idealnie dopasowanych do ich potrzeb. Dom ma być energooszczędny, przyjazny dla środowiska, harmonijnie wpisywać się w otoczenie. Istotne znaczenie ma również jego cena. Drobiazgowo zliczane są koszty inwestycji. Już na etapie wyboru projektu ocenia się, co jest w zasięgu naszej kieszeni. Inwestorzy coraz częściej podążają za trendami. Chcą żyć tanio, wygodnie, ale również stylowo. Co prawda trendy w projektowaniu domów nie zmieniają się tak dynamicznie jak trendy obecne w innych sferach życia, ale na przestrzeni ostatnich lat, można zauważyć znaczne różnice.

DOMY PARTEROWE

W przeciągu ostatnich lat domy parterowe przeżywają szczególne odrodzenie. Inwestorzy coraz częściej poszukują domów bez barier architektonicznych, skupiających życie jego mieszkańców na jednym poziomie. Dom parterowy podnosi komfort użytkowania oraz ułatwia komunikację. Brak schodów to większe bezpieczeństwo dla rodzin z małymi dziećmi oraz doskonała odpowiedź na wymogi starzejącego się społeczeństwa. Rosnąca popularność domów parterowych jest związana również z czynnikiem ekonomicznym. Krótki czas budowy umożliwia jak najszybsze „pójcie na swoje”, co jest szczególnie cenne w sytuacji, gdy musimy ponosić dodatkowe koszty na przykład wynajmowanego mieszkania. Warto podkreślić, że niektóre domy parterowe umożliwiają późniejszą rozbudowę poddasza, co ułatwia zarządzanie i tak, ograniczonym najczęściej budżetem. Domy parterowe idealnie sprawdzają się w przypadku młodych par na dorobku, z odległymi planami powiększenia rodziny. Dom parterowy wydaje się być bardziej reprezentacyjny w porównaniu z domami z użytkowym poddaszem. Efektowna rozłożysta bryła, najczęściej przykryta wielospadowym dachem daje wrażenie większego prestiżu. Należy jednak pamiętać, że domy parterowe w porównaniu z domami z użytkowym poddaszem zajmują więcej miejsca na działce. Wymusza to konieczność posiadania większej działki, a co za tym idzie podnosi koszty jej zakupu.

ambrozja_9_w2Projekt domu Ambrozja 9 – www.domywstylu.pl/ambrozja_9

TARAS

Coraz większym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się domy z tarasem. Taras stanowi przestrzeń łączącą dom z ogrodem, jest miejscem wypoczynku, które pozwala korzystać z uroków natury, a jednocześnie być blisko domu. Może stać się małym ogórkiem, w którym posadzimy zioła lub stylowym tarasem, który w trakcie lata stanie się kolejnym pokojem, w którym z pewnością będzie można spędzać miłe chwile. Taras zazwyczaj dostępny jest z salonu, choć zauważa się również tendencję do planowania tarasu dostępnego z innych pomieszczeń domu, na przykład kuchni lub sypialni. Najczęściej poszukiwany jest taras całkowicie bądź częściowo zadaszony, ponieważ można go użytkować przez cały rok bez względu na pogodę. Zadaszenie tarasu chroni przed deszczem i nadmiernym słońcem.

ariel_7_w2Projekt domu Ariel 7 – www.domywstylu.pl/ariel_7

DOMY NA WĄSKĄ DZIAŁKĘ

Dawne podziały ziemi, przekazywanej z pokolenia na pokolenie spowodowały w bardzo wielu miejscach poszatkowanie gruntów na długie, wąskie pasy. Wykorzystywane jako pola uprawne nie stanowiły problemów, jednak odrolnione i oddane pod zabudowę mieszkaniową stały się zmorą wielu inwestorów. Inwestorzy, ograniczeni budżetem, często rezygnują z możliwości zakupu dużej działki pod miastem, decydując się na wąską i nieustawną działkę, za to w świetnej lokalizacji. Wszystko to wpłynęło na wzrost popularności domów na wąska działkę. Przyjmuje się, że wąska działka to taka, której szerokość nie przekracza18 metrów. Zdecydowanie trudniej jest ją zagospodarować i usytuować na niej dom, który idealnie wpisze się w potrzeby i wymagania przyszłych gospodarzy. Projekty domów na wąską działkę posiadają poddasze, często też z podziemny garaż. Charakteryzują się prostą bryłą, z reguły przykrytą dwuspadowym dachem. Posiadają wiele pomysłowych rozwiązań, dzięki czemu cała powierzchnia może być idealnie zagospodarowana i wykorzystana w stu procentach. Warto dodać, że domy na wąską działkę mają niższe koszty budowy. Im mniej skomplikowana architektura domu, tym mniejsze koszty jego wykonania. Są też tańsze w straty ciepła.

amarylis_5_w3Projekt domu Amarylis 5 – www.domywstylu.pl/amarylis_5

POMIESZCZENIA GOSPODARCZE

O komforcie domu nie decyduje wyłącznie ilość pokoi, łazienek czy wielkość salonu. Na wygodę w użytkowaniu wpływają przede wszystkim dodatkowe pomieszczenia gospodarcze takie jak: garaż, kotłownia, pralnia, spiżarnia czy garderoba. Obecnie bez tych pomieszczeń trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Inwestorzy coraz częściej szukają projektów z wygospodarowanym miejscem na rzeczy związane z obsługą domu i ogrodu. Często uważa się, że pomieszczenia gospodarcze zabierają dodatkową powierzchnię, ale tak naprawdę to dzięki nim jesteśmy w stanie uporządkować wszelkie przedmioty, których nie używamy na co dzień, dzięki czemu nie zagracamy pokoi. Schowki i pomieszczenia gospodarcze z całą pewnością podnoszą komfort życia i ułatwiają utrzymać porządek w domu, dlatego są tak popularne wśród inwestorów. Inwestorzy bardzo często decydują się na dom z podpiwniczeniem, dzięki czemu całą strefę gospodarczą można przenieść na podziemną kondygnację, a przestrzeń parteru w pełni wykorzystać na strefę mieszkalną.

cyprys_8_w3Projekt domu Cyprys 8 – www.domywstylu.pl/cyprys_8

PODWÓJNY GARAŻ

Inwestorzy coraz częściej budują domy pod miastem, z dala od połączeń komunikacji zbiorowej. Oboje rodziców najczęściej pracuje, dodatkowo trzeba wozić dzieci do szkoły, przedszkola czy zajęcia dodatkowe. Jeśli wybór miejsca zamieszkania nie jest dobrze skomunikowany z miastem, posiadanie dwóch aut staje się koniecznością. Dlatego, jeśli wielkość działki na to pozwala, coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu z podwójnym garażem. Najbardziej popularny jest garaż znajdujący się w bryle budynku. Takie usytuowanie ułatwia komunikację, nie wymaga bowiem wychodzenia z domu jeśli chcemy skorzystać z garażu. Pod względem funkcjonalności dobrze jest, jeśli pomiędzy garażem a częścią mieszkalną znajdowała się śluza w postaci pomieszczenia gospodarczego. Takie rozwiązanie zabezpiecza część mieszkalną przed napływem spalin, zmniejszyć hałas silnika i ograniczyć ucieczkę ciepła. Usytuowanie garażu w bryle budynku jest doceniane zwłaszcza podczas złych warunków pogodowych, kiedy można wysiąść z auta w ciepłym miejscu, z dala od niesprzyjającej pogody. Posiadanie garażu w bryle budynku to także oszczędność miejsce na działce, co przy obecnych, wysokich cenach gruntów ma niebagatelne znaczenie.

kiwi_4_w1Projekt domu Kiwi 4 – www.domywstylu.pl/kiwi_4

APARTAMENT GOSPODARZY

Sypialnia zaprojektowana jako wygodny apartament z własną łazienką i garderobą nazywana jest apartamentem gospodarzy. Do niedawna synonim luksusu, dziś bardzo popularne i pożądane rozwiązanie wśród inwestorów. Architekci coraz częściej umiejscawiają apartament gospodarzy nawet w projektach „skromniejszych” domów. Sypialnia wzbogacona o dodatkowe pomieszczenia gwarantuje pełną prywatność przez całą dobę. Łazienka odcięta od reszty domu stwarza najbardziej osobiste miejsce relaksu. Prywatna łazienka zagwarantuje poranną i wieczorną toaletę bez konieczności ustawiania się w kolejce do łazienki ogólnodostępnej. Dzięki garderobie ograniczamy liczbę mebli w sypialni, dzięki czemu stanie się bardziej przestronna. Apartament gospodarzy najbardziej popularny jest wśród rodzin wielodzietnych, bowiem zapewnia posiadanie własnej, prywatnej części domu tylko dla siebie.

onyks_2_w1Projekt domu  Onyks 2 – www.domywstylu.pl/onyks_2

1 komentarz

  • Marek

    Trendy na rok 2018 już znamy teraz czekają na nas nowości roku 2019. Apartamenty wydają się być okazałe i bardzo przemyślnie zaprojektowane. Warto wykorzystać szansę na zamieszkanie w takim cudeńku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »