Projekt domu Lopra 3
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Projekty domów piętrowych – zalety pełnego piętra

Planując budowę wymarzonego domu, sporym dylematem jest wybór między projektem piętrowym i parterowym. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest powierzchnia naszej działki oraz styl życia, jaki prowadzimy. Chcesz wybrać projekt domu dostosowany do swoich potrzeb i możliwości? Prezentujemy zalety posiadania pełnego piętra w domu.

Projekt domu Wiąz W

Projekt domu Wiąz W

Dom piętrowy. Mała działka, duże możliwości

W przypadku domów piętrowych powierzchnia użytkowa jest rozłożona na poszczególne kondygnacje. Jeśli nasz dom posiada kilka pięter nasza działka budowlana wcale nie musi być duża. Projekty piętrowych domów sprawdzą się wszędzie tam, gdzie działka jest wąska, niewielka lub ma nietypowy kształt.

Projekt domu Limba W

Projekt domu Limba W

To również dobra propozycja dla fanów dużych ogrodów – z domem piętrowym możemy pozwolić sobie na większe założenie ogrodowe, wzbogacone o elementy małej architektury takie jak altany czy pergole.

Projekt domu Cyprys 8

Projekt domu Cyprys 8

 

Skuteczny podział na strefy. Dom z wydzieloną przestrzenią prywatną

Piętrowy budynek zdecydowanie ułatwia wydzielenie poszczególnych stref mieszkalnych w naszym domu. Parter zwykle przeznaczony jest na część otwartą dla gości. Salon z kuchnią, pomieszczenia gospodarcze czy dodatkowy pokój gościnny tworzą wyraźną strefę dzienną, do której zapraszamy rodzinę i przyjaciół.

Projekt domu Juka W

Projekt domu Juka W

Piętro wykorzystujemy jako przestrzeń prywatną – sypialnie, łazienki, pokoje dla dzieci. Pomieszczenia na piętrze są wtedy miejscem intymnego odpoczynku, do którego nie mają dostępu osoby z zewnątrz. Zdecydowanie ułatwia to wieczorny relaks i odcięcie się od problemów dnia codziennego.

Projekt domu Daglezja W

Projekt domu Daglezja W

 

Pełne piętro kontra poddasze – skosy i światło

W przypadku piętra z pełną wysokością ścian aranżacja pomieszczeń jest zdecydowanie ułatwiona. Nie musimy projektować mebli pod problematyczne skosy i optymalizować przestrzeni – na pełnym piętrze jest jej po prostu więcej. Pełna wysokość to duża swoboda w urządzaniu wnętrz oraz stosunkowo niższe koszty – na poddaszu często konieczna jest zabudowa tworzona na wymiar. Nie bez znaczenia jest dostęp do światła dziennego, który w przypadku poddasza bywa mocno ograniczony. Pełne piętro oznacza pełnowymiarowe okna, przez które wpada duża ilość naturalnego światła.

Projekt domu Aplauz

Projekt domu Aplauz

 

Projekt domu piętrowego. Niższy koszt budowy i ogrzewania

W planowaniu budowy kluczową rolę często odgrywa nasz budżet. Dom piętrowy może okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze, obniżamy koszty wylania fundamentów, które mogą być nawet o połowę mniejsze w stosunku do domu parterowego o podobnej powierzchni mieszkalnej.

Projekt domu Dąb W

Projekt domu Dąb W

Podobnie niższe będą koszty pokrycia dachowego, instalacji elektrycznej oraz kanalizacyjnej. Dobrze wyizolowana bryła budynku piętrowego to również niższe koszty ogrzewania – jeśli zadbamy o prawidłową izolację wysokiej jakości, ogrzejemy piętrowy dom taniej niż budynek parterowy. Pamiętajmy, że w domach piętrowych konieczna jest budowa solidnych stropów oraz ścian nośnych – tutaj musimy przeznaczyć większą sumę pieniędzy.

Szukasz projektu domu piętrowego? Zobacz naszą kolekcję domów piętrowych

1 komentarz

  • Treppen aus Polen

    Świetny wpis i pomysłowe projekty domów, myślę że pasować do nich będą schody drewniane – są niezwykle efektowne same w sobie i wprowadzają do wnętrz niezwykły nastrój i klasę. Należy przywiązać uwagę do jakości materiałów – najlepsze drewno i precyzji wykonania w ściśle określonych terminach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »