Porady architektów

Zabezpieczenia antypożarowe

W trosce o własne bezpieczeństwo koniecznie musimy zapewnić swojej nieruchomości jak najlepszą ochronę przed pożarem. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko niezawodne urządzenia, ale także odpowiedni rozkład domu, aby w razie potrzeby skorzystać z drogi ewakuacyjnej, gdy będziemy znajdować się na górze. Najważniejszy jest nowoczesny projekt domu z uwzględnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jednak warto wspomóc się dodatkowymi sprzętami, na przykład w postaci czujników.

Projekt domu – zabezpieczenia antypożarowe

W przypadku domów piętrowych bardzo ważne jest, aby pamiętać o drodze ewakuacyjnej. Lepiej nie zabudowywać holu, by w razie potrzeby szybko opuścić cały budynek. Ponadto, nie należy w tym miejscu stosować boazerii, ponieważ tego typu materiały wykończeniowe są łatwopalne. Co za tym idzie, ustawienie w przejściu mebli także jest złym pomysłem. Zaleca się, aby w przejściu ewakuacyjnym nie kłaść elementów ze styropianu, w tym paneli czy listew. W trosce o bezpieczeństwo przeciwpożarowe w piętrowym budynku warto zdecydować się na zamontowanie drabiny ewakuacyjnej – najlepiej wykonanej na bazie stali. Droga ewakuacyjne powinna być wolna od łatwopalnych elementów, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas aranżacji domu. Oczywiście koniecznie należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji grzewczych oraz elektrycznych, aby wyeliminować ryzyko niebezpiecznych awarii – potencjalnych źródeł pożaru.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe – w co należy się zaopatrzyć?

Projekt domu z uwzględnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego nie daje nam gwarancji na uniknięcie pożaru. Koniecznie należy zatem zadbać o dodatkową ochronę w postaci profesjonalnych urządzeń i sprzętów gaśniczych. W każdym domu powinna znajdować się gaśnica, najlepiej w postaci proszkowej. Taki sprzęt jest banalnie prosty w użyciu – intuicyjna obsługa nie powinna sprawić problemów nawet seniorom czy młodszym osobom. Warto także zdecydować się na kupno profesjonalnego koca gaśniczego na bazie włókna szklanego, który znakomicie sprawdzi się w przypadku konieczności ugaszenia konkretnych przedmiotów. Jeśli chodzi o najpopularniejsze zabezpieczenia antypożarowe, koniecznie należy wyróżnić instalację gaszenia wodą, która aktywuje się od razu po wyczuciu ognia. Na skuteczność takiego rozwiązania wpływają niezawodne czujki dymu, które sygnalizują niebezpieczeństwo pożaru. Wiele osób decyduje się na podłączenie czujników dymu bezpośrednio do instalacji alarmowej, która automatycznie uruchamia zraszacze ognia. Warto także zaopatrzyć się w nowoczesny czujnik tlenku węgla – takie urządzenia momentalnie włączają się, gdy tylko wykryją przekroczenie alarmującej wartości stężenia.

Zanim wprowadzimy się do nowego domu, koniecznie musimy upewnić się, czy nasza nieruchomość jest wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia antypożarowe. Poza profesjonalnym projektem domu, uwzględniającym zabezpieczenie instalacji grzewczych i elektrycznych oraz zapewnienie optymalnej drogi ewakuacyjnej, warto zaopatrzyć się w dodatkowe zabezpieczenia – takie jak gaśnica, koc gaśniczy oraz system czujników.

1 komentarz

  • Kamil

    Posiadam system antypożarowy, który zapewnia mi bezpieczeństwo wówczas, gdy jestem na przykład na wakacjach. Koc gaśniczy oraz gaśnica to niezbędny element, który powinien być w każdym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »