Projekt pensjonatu Świerszcz
Porady architektów

Zastanawiasz się nad budową pensjonatu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Z roku na rok w naszym społeczeństwie wzrasta chęć inwestowania w nieruchomości i zakładania własnych biznesów. Nie inaczej jest w branży hotelarskiej. Jak jednak zabrać się do tego tematu i o czym należy pamiętać przy tworzeniu własnego pensjonatu? Sprawdź!

 

Pensjonat, co to takiego?

Pensjonaty z reguły są znacznie mniejsze niż standardowe hotele. Według definicji od Głównego Urzędu Statystycznego pensjonat to niewielki obiekt, który posiada co najmniej siedem pokoi. Poza pokojami oferuje gościom także wyżywienie, na które składają się co najmniej dwa posiłki dziennie.

Projekt pensjonatu Cykada 6

To idealna opcja na nocleg dla miłośników bardziej kameralnej i rodzinnej atmosfery w takich miejscach. Będzie to doskonały wybór dla ludzi chcących niedużym kosztem odpocząć, przespać się, spędzić wakacje korzystając właśnie z usług pensjonatu. Pomimo niższej ceny i bardziej swobodnej atmosfery pobyty w takim miejscu wcale nie odbiegają komfortem od warunków pobytowych w większym hotelu.

Projekt pensjonatu Libera

 

Budowa pensjonatu — kto powinien ją nadzorować?

Aby założyć pensjonat, musimy albo zakupić istniejący już obiekt hotelowy, który przeznaczymy do pełnienia funkcji pensjonatu, albo postawić budynek od podstaw. Jeśli o drugą opcję chodzi, najlepiej jest zlecić budowę ora nadzór budowy osobom z zewnątrz. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż samodzielne komplementowanie ekipy, projektantów etc. ponieważ nie zawsze mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie, by nadzorować budowę tak ważnego przedsięwzięcia, które musi być dopięte na ostatni guzik, jeśli chcemy w przyszłości udostępniać go ludziom i mieć z tego zysk.

Projekt pensjonatu Cykada 5

Nie można pozwolić sobie na niedoróbki, duże opóźnienia i problemy, których można uniknąć powierzając opiekę nad budową doświadczonym osobom z zewnątrz. Rozwiązywanie powstałych problemów może kosztować dużą ilość straconego czasu, podczas gdy doświadczona firma specjalizująca się w budowie tego typu inwestycji rozwiązałaby każdy taki problem znacznie szybciej i mniej boleśnie, chociażby dla portfela.

Dom opieki dla osób starszych

 

Koszty założenia i utrzymania pensjonatu

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wydanie pieniędzy na profesjonalną i doświadczoną firmę deweloperską, która na wysokim poziomie wykona zlecone jej zadanie, niż zaoszczędzić na tym etapie, samemu zająć się nadzorem budowy i później co chwilę remontować obiekt i poprawiać powstałe niedoróbki, tracąc na tym sporo pieniędzy. Jeśli o całość kosztów chodzi, szacuje się, że wybudowanie raptem jednego metra kwadratowego to koszt ok. 1500-5000 zł, w zależności czy doliczamy do tej ceny wyposażenie i aranżację terenu wokół budynku. Nie można zapomnieć też o kosztownym projekcie inwestycji. Praca architekta może kosztować nawet do 100 tys. zł. A zatem jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Projekt pensjonatu Cykada

 

O tym musisz pamiętać?

Planując projekt pensjonatu trzeba pamiętać o odpowiednich wymogach, jakie muszą być spełnione, by lokal mógł nazywać się „pensjonatem”. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej ilości pokoi, miejscu, w którym dostępne będzie wyżywienie, o sanitariach, spełniających normy etc. Mile widziane będzie również zaplanowanie miejsc z dodatkową rozrywką dla gości.

Szukasz projektu pensjonatu? Koniecznie wejdź na stronę www.domywstylu.pl i zobacz rzetelne i sprawdzone projekty pensjonatów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »