Porady architektów

Pralnia i suszarnia – czy warto mieć osobne pomieszczenia?

Wymarzony dom powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny dla domowników. Już na etapie projektu należy dokładnie zastanowić się nad preferowaną liczbą wnętrz oraz ich rozmieszczeniem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie w swojej nieruchomości specjalnego miejsca na pralnię i suszarnię, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Doświadczeni projektanci domów jednorodzinnych doskonale wiedzą, gdzie najlepiej zlokalizować to specyficzne pomieszczenie, aby korzystanie z niego było bardzo komfortowe. Osoby, które nie zdecydowały się na założenie pralni często skarżą się, że wieszanie i suszenie ubrań w łazience jest naprawdę niewygodne i czasochłonne.

Pralnia i suszarnia – gdzie powinny się znajdować?

Aby dodatkowe pomieszczenie spełniło nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności, musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Warto usytuować pralnię z suszarnią na parterze, w bezpośrednim sąsiedztwie do ogrodu lub tarasu. Dzięki temu będziemy mogli bez problemów wywiesić pranie na świeżym powietrzu. Najlepiej, aby tuż obok pralni znajdowała się suszarnia – wydzielenie tych dwóch pomieszczeń  pozwoli na jeszcze lepszą organizację codziennych obowiązków. W zależności od specyfiki architektonicznej danej nieruchomości można także zorganizować dodatkową przestrzeń na pralnię na poddaszu lub w piwnicy. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ wiąże się z koniecznością pokonywania schodów z koszem brudnych ubrań. Najważniejsze jest, aby pralnia i suszarnia były pomieszczeniami o doskonałej wentylacji. Najlepiej, aby we wnętrzu znajdowało się okno – jeśli jednak jest to niemożliwe, musimy pamiętać o specjalnych otworach w drzwiach. Priorytetem jest także kanał wentylacyjny wyposażony w kratkę wywiewną lub wentylacja mechaniczna. Dobrym pomysłem okaże się zastosowanie instalacji grzewczej. Wentylacja w pralni pomoże nam zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów, które są charakterystyczne dla pomieszczeń narażonych na wilgoć.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie pralni i suszarni?

Przy projektowaniu domu najlepiej uwzględnić założenie pralni i suszarni o odpowiednio większym metrażu. Dzięki temu będzie można ustawić w pomieszczeniu nie tylko podstawowe urządzenia, ale również kosze z brudnymi ubraniami czy proszki do prania. Dobrym pomysłem będzie również wstawienie nowoczesnej suszarki automatycznej. Odpowiednio urządzona pralnia i suszarnia zapewnią nam przestrzeń do prania, suszenia, a nawet prasowania ubrań. Dzięki temu zniknie problem suszenia odzieży w salonie czy w sypialni – rozwieszone pranie nie wygląda estetycznie, dlatego lepiej przeznaczyć na ten cel specjalne pomieszczenie. Dodatkowym atutem będzie możliwość przechowywania w pralni środków chemicznych, które do tej pory przechowywaliśmy w łazience.

Na koniec warto podkreślić, że omawiane pomieszczenie może być jednocześnie bardzo atrakcyjne. Priorytetem w aranżacji jest wentylacja w pralni, ale warto także zadbać o jak najciekawszy design. Wykonywanie domowych obowiązków będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli zadbamy o interesujący wystrój.

2 komentarze

  • Marek

    Nie każdemu dane jest mieszkać w domu. Ja mam mieszkanie i mam 2w1. Pralnia i suszarnia z łazience ewentualnie latem suszę na balkonie.

  • Edytka Kurek

    Szkoda, że nie pomyśleliśmy o tym kiedy projektowaliśmy dom. :/ Ale nie ma źle! Świetny tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »