Porady architektów

Klimatyzacja i rekuperacja – czy to dobre rozwiązania dla domu?

Żadne nowoczesne wnętrze nie może obyć się bez stylowych aranżacji, optymistycznych kolorów czy wygodnych mebli. Niemniej ważne jest także zadbanie o odpowiednią wentylację domu – wymiana zużytego powietrza jest niezbędna do życia i znacznie wpływa na jego komfort. Wśród najpopularniejszych sposobów wentylacji znajdują się m.in. klimatyzacja i rekuperacja: czy to dobre rozwiązania dla domu? Czym różnią się między sobą i czy warto z nich skorzystać?

Wentylacja domu – co trzeba wiedzieć?

Jakie jest główne zadanie domowej wentylacji? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – jej podstawową zasadą jest dbanie o prawidłową wymianę zużytego powietrza na świeże. Tlen jest niezbędny do życia, a jego brak może znacznie wpływać na zdrowie domowników: ta kwestia jest szczególnie ważna zimą, kiedy to pojawia się najwięcej przypadków zatruć czadem. Kwestią wentylacji w domu warto zainteresować się także ze względu na oszczędności dla domowego budżetu: jeśli funkcjonuje prawidłowo i jest szczelna, nie ma konieczności dodatkowego ogrzewania mieszkania. Dzięki dobrze działającej klimatyzacji i rekuperacji wszyscy domownicy mogą cieszyć się świeżym powietrzem, a jednocześnie nie muszą martwić się o nadmierne wychłodzenie przestrzeni.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Jak przetrwać lato w mieście, gdy na zewnątrz panują niemal tropikalne upały? Odpowiedzią jest klimatyzacja: w gorące dni jest ona niezbędnym sprzętem dla każdego z domowników, bowiem gwarantuje przyjemny chłód i optymalną temperaturę. Polega ona na „obróbce” powietrza, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia – modyfikuje się je względem temperatury oraz wilgotności, lecz nie uchodzi ono na zewnątrz. Klimatyzator zazwyczaj składa się z dwóch części:  wewnętrzna ma na celu schłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu, zewnętrzna zaś polega na odprowadzaniu ciepła poza budynek.

Oprócz termoregulacyjnego zadania, klimatyzacja wyłapuje z powietrza drobne zanieczyszczenia, takie jak np. alergeny, cząstki kurzu, sierść czy roztocza. Do jej największych zalet zaliczają się skuteczne osuszanie powietrza, usuwanie z niego nadmiaru wilgoci i szybkie chłodzenie pomieszczeń. Klimatyzatory sprawdzają się także w okresie jesieni, kiedy to temperatury nie są już tak wysokie, a wieczory zaczynają być chłodne i nieprzyjazne. Zanim jeszcze kaloryfery zaczną grzać, można skorzystać z funkcji ogrzewania powietrza właśnie za pomocą klimatyzacji.

Czym jest rekuperacja?

Drugim rodzajem wentylacji w domu jest rekuperacja. Również i ta metoda ma na celu zapewnienie w pomieszczeniach powietrza o optymalnych parametrach, lecz w tym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym mechanizmem działania. Rekuperacja opiera się bowiem na wymianie powietrza: zużyte jest wywiewane z mieszkania, zaś świeże – nawiewane. To zdecydowanie najnowocześniejsza z metod wentylacji i dziś coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach.

Najważniejszym celem rekuperacji jest dostarczenie do wnętrza świeżego powietrza o dużej zawartości tlenu i małej ilości dwutlenku węgla. Dzięki temu ma ono najlepsze i najbardziej optymalne parametry, by człowiek mógł prawidłowo funkcjonować. Co więcej, rekuperatory zawierają specjalne filtry, które zapobiegają przedostaniu się do wnętrza zarodników grzybów czy pyłków roślin – wymagają one wymiany średnio raz na kwartał, dzięki czemu można zadbać o higienę i dobre samopoczucie. Ten rodzaj wentylacji posiada jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: umożliwia podgrzanie nawiewanego powietrza. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy to często mamy do czynienia z zimnymi przeciągami: kiedy chłodne masy powietrza napływają do pomieszczenia, konieczne jest ich ocieplenie przez urządzenia grzewcze. Rekuperator sprawia, że powietrze ulega ociepleniu o wiele szybciej – efektem jest utrzymanie komfortowej temperatury w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »