Porady architektów

Wszystko o tarasach na piętrze

Taras na piętrze może być wymarzonym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Można go wybudować tuż przy sypialni, przy salonie bądź gabinecie – w zależności od indywidualnych preferencji. Najważniejszy jest projekt tarasu, który powinien uwzględniać jego właściwości architektoniczne oraz kwestie estetyczne.

Taras na piętrze – o czym należy pamiętać?

Budowa tarasu na piętrze musi być poprzedzona wyborem odpowiednich materiałów, które pozwoliłyby w maksymalny sposób wykorzystać jego atuty. Warto skorzystać z porad profesjonalistów, aby mieć pewność, że cała konstrukcja będzie wytrzymała i jednocześnie dostosowana do zmiennych warunków atmosferycznych. Już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę takie materiały budowlane, dzięki którym taras na piętrze zachowa jak najlepszą hydroizolację.

cyprys_2_w1Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Cyprys 2

Gotowa konstrukcja musi być w stu procentach szczelna, aby wilgoć spowodowana deszczem lub śniegiem nie była zagrożeniem dla pomieszczeń zlokalizowanych bezpośrednio pod tarasem. Doświadczony projektant będzie pamiętał o specyficznym kształcie całej konstrukcji, w której znakiem rozpoznawczym powinien być minimalny spadek podłoża. Budowa tarasu na piętrze obejmuje efektywne zabezpieczenia przed przeciekaniem – w miejscach łączenia ścian czy w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia stosuje się dodatkowe uszczelnienie.

asteria_w3Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Asteria

Osobną kwestią jest ewentualne ocieplenie całej konstrukcji, które powinno być uzależnione od jej lokalizacji. Specjaliści na pewno nie będą mieć problemu z podjęciem odpowiedniej decyzji – zazwyczaj docieplenie stosuje się, jeśli projekt zakłada zbudowanie tarasu bezpośrednio nad ogrzewanym wnętrzem. Warto zdać się na fachowców, którzy mogą zalecić wiele nowoczesnych rozwiązań budowlanych, takich jak chociażby system odwróconego dachu – niezawodny w kontekście termoizolacji. Oczywiście materiały ociepleniowe muszą być wodoodporne.

onyks_4_w1Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Onyks 4

Funkcjonalna i atrakcyjna aranżacja tarasu na piętrze

Specjaliści mogą zapewnić wsparcie nie tylko z zakresu budowy tarasu, ale także jego aranżacji. W rzeczywistości kwestie estetyczne powinny być uwzględnione już na etapie projektu. Bardzo efektownie prezentują się tarasy na piętrze jak najlepiej komponujące się z estetyką pomieszczenia, którego są przedłużeniem.

amarylis_5_w3Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Amarylis 5

Jeśli zdecydowaliśmy się na położenie w salonie drewnianej podłogi, przylegający do niego taras można wykończyć deskami tarasowymi. Strzałem w dziesiątkę będą betonowe płyty, które z założenia mają za zadanie imitować naturalne materiały wykończeniowe, takie jak drewno czy kamień. Ich główną zaletą jest nie tylko wygląd, ale i wysoka wytrzymałość oraz odporność na wodę.

aplauz_w1Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Aplauz

W dzisiejszych czasach płytki zewnętrze zachwycają różnorodnością kolorów, faktur i kształtów, dlatego z łatwością można je dopasować do stylu dominującego w przylegającym pomieszczeniu.

antara_w2Szczegóły projektu na stronie – Projekt domu Antara

Ciekawie zaprojektowany taras na piętrze może być wizytówką całej nieruchomości. Warto skusić się na jego budowę, korzystając z porad specjalistów, którzy nie tylko stworzą projekt konstrukcji, ale także opracują całą aranżację.

1 komentarz

  • Kaja_Franko

    Bardzo ciekawe propozycje. Pamiętajmy, że jeśli chcemy zaaranżować taras w podobnym stylu co drewniana podłoga w salonie obok tarasu, to możemy wykorzystać deski kompozytowe. Deski z wpc są również bardzo trwałe, wytrzymałe i nie potrzebują procochłonnych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »