Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Dom letniskowy – czym powinien się charakteryzować?

Marzysz o własnym domku letniskowym, w którym będziesz mógł odpocząć od miejskiego zgiełku? Pamiętaj, że komfort użytkowania takiej nieruchomości jest uzależniony od wielu czynników, w tym rozkładu oraz liczby pomieszczeń. Musisz też zadbać o to, aby sam budynek spełniał określone wymogi definiujące go jako dom letniskowy. Poznaj więcej szczegółów!

Projekt domy letniskowego Szyszka 3 dr-S

Czym jest dom letniskowy?

Na początku warto zastanowić się, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem domu letniskowego. Oznacza to budynek, w którym nie będziesz mieszkać na stałe – w tym zakresie stanowi przeciwieństwo do domu jednorodzinnego. W świetle prawa budowlanego dom letniskowy to po prostu nieruchomość przeznaczona do okresowego wypoczynku. Istotne jest także, aby był on obiektem wolnostojącym i parterowym.  Oznacza to, że poddasze w domku letniskowym nie może być użytkowe. Warto przy tym podkreślić, że możliwe jest zbudowanie domu letniskowego z dodatkową kondygnacją, ale w formie otwartej antresoli.

Projekt domy letniskowego Jaskier dr-S

Wielkość domu letniskowego – co wziąć pod uwagę?

Przepisy budowlane określają także dopuszczalną wielkość nieruchomości, którą można uznać za dom letniskowy. Jego powierzchnia nie powinna być większa niż 35 m2. Wyjątek stanowią obiekty, których rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi do 6 m, a wysięg wsporników – do 2 metrów. W tym przypadku domek letniskowy może mieć 70 m2.

Projekt domy letniskowego Śmiałek dr-S

Oczywiście ważne jest, aby obiekt był dostosowany do możliwości przestrzennych działki. W świetle obowiązujących przepisów można wybudować jeden dom letniskowy na każde 500 m2 działki. Dodatkowo warto podkreślić, że w przypadku nieruchomości parterowych do 35m2 nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę, jeśli obiekt spełnia wymogi formalne. Wystarczy zgłosić budowę w starostwie lub w urzędzie miasta, przy czym należy to zrobić co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Projekt domy letniskowego Biedronka bal

Dom letniskowy musi być funkcjonalny

Idealny dom letniskowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, zapewniając poczucie komfortu podczas okresowego wypoczynku. Warto zatem zastanowić się nad jego odpowiednim rozkładem i liczbą pomieszczeń. Jeśli zamierzasz wypoczywać w nim całą rodziną, lepiej zdecyduj się na co najmniej dwa oddzielne pokoje. Istotnym elementem domu letniskowego powinien być też taras, na którym będziesz mógł zaaranżować dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Łazienka i kuchnia nie muszą być duże, ale należy zadbać o dostęp do naturalnego światła – w każdym z tych pomieszczeń powinno znajdować się chociaż jedno okno.

Projekt domy letniskowego Motylek

Wybierz projekt domu letniskowego w ofercie Domów w Stylu!

Szukasz inspiracji do zbudowania funkcjonalnego domku letniskowego? Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi projektami z naszej oferty! Znajdziesz u nas propozycje nieruchomości do 35 m2, które wybudujesz bez pozwolenia na budowę. Udostępniamy także gotowe projekty domów letniskowych z poddaszem użytkowym, idealne dla większej rodziny. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku będziesz musiał dopełnić niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »