Inspiracje & Wnętrza

Jak wnieść odrobinę luksusu do mieszkania?

Złoto, bogactwo formy, połyskliwe tkaniny i najwyższa jakość wykończenia – luksusowa aranżacja domu to niemałe wyzwanie! W końcu wystawny, elegancki styl wymaga odpowiedniego metrażu, oprawy i dodatków; liczy się nie tylko ciekawy pomysł, ale i dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Jednak czy możliwe jest urządzenie luksusowego wnętrza bez konieczności wydawania na nie fortuny? Dziś podpowiadamy, jak to zrobić!

Luksusowe aranżacje wnętrz

Bogaty styl w interior designie jest eklektyczny, wystawny, ale i niezwykle wymagający. Bogate wzornictwo i duża ilość ozdób wymagają złagodzenia – w przeciwnym razie bardzo łatwo jest otrzeć się o kicz czy pretensjonalność. Połyskliwe tkaniny, pozłacane elementy czy złożona ornamentyka może wydawać się wtedy przesadzona, zbyt wystawna; warto więc pamiętać o zachowaniu umiaru.

azuryt_w04

Jeśli posiadamy niewielkie mieszkanie, a decydujemy się na zakup bogato zdobionego fotela lub kanapy, ten jeden mebel będzie już wystarczającym akcentem. Ta sama zasada tyczy się także zastosowania kolorów i tkanin: choć przepych kojarzymy ze złotem i drogimi materiałami, w domu warto umieścić je w wyważony sposób.

Luksus to przede wszystkim komfort użytkowania!

Drugą bardzo ważną kwestią jest dokładne przemyślenie, jak będzie wyglądał dom w luksusowym stylu. Zanim jeszcze zostaną wybrane wszystkie dodatki aranżacyjne, warto zastanowić się nad kompozycją – by uniknąć nadmiernego przepychu, warto dokładnie zaplanować sposób, w jaki zostaną urządzone poszczególne pomieszczenia. Pozłacanych detali i bogatych zdobień należy używać z umiarem; „bogaty styl” nie oznacza kapiącego ze wszystkich stron złota.

dudek_2_dr-t_w04

Luksus w minimalistycznym wydaniu

Czy można urządzić luksusowe wnętrze w minimalistycznym stylu? Choć w pierwszej chwili wydaje się to być niewykonalne, wystarczy odrobina kreatywności i… szykowna aranżacja gotowa! Wielu znanych projektantów wnętrz sięga po inspiracje ze stylu skandynawskiego: proste, geometryczne kształty, jasne barwy oraz doskonałe jakościowo materiały.

jodla_2_w01

Luksus w takim wydaniu przyjmuje industrialną formę, pozbawioną zbędnych ozdób i ornamentów; stawia raczej na meble z naturalnego drewna, kamienia czy szkła. Materiały wykończeniowe same w sobie są niezwykle eleganckie i stylowe: często stosuje się np. iroko lub wenge, czyli egzotyczne, niezwykle wytrzymałe drewno. Równie często stosowanym surowcem jest marmur – od wieków uznawany za luksusowy, dziś powraca do wnętrz domów i eleganckich loftów. Wygląd np. salonów czy pokojów dziennych wzbogacają skórzane obicia mebli – w tym sezonie szczególnie popularne są tłoczone skóry, które prezentują się niezwykle elegancko.

len_w01

A co ze złotem i srebrem, kolorami najczęściej kojarzonymi z szykiem i luksusem? Również i one pojawiają się w luksusowych wnętrzach, ale głównie jako akcent dekoracyjny: te barwy doskonale sprawdzają się jako dodatki w monochromatycznych pomieszczeniach. Nie zawsze złoto i srebro muszą odgrywać główną rolę; równie dobrze prezentują się jako delikatne akcenty w wyposażeniu wnętrz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »