Porady architektów

Kwiaty na taras i balkon, którym niestraszne mocne słońce

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez kolorowych kwiatów na balkonie i tarasie. Aby poszczególne gatunki roślin rzeczywiście stały się ozdobą całej posesji, należy dopasować je do specyfiki stanowiska. W przypadku nasłonecznionych lokalizacji wybór ogranicza się do kwiatów światłolubnych, którym nie przeszkadzają silniejsze upały. Florystyczne kompozycje warto omówić z architektem odpowiedzialnym za kompletny projekt domu. Architekt wskaże przestrzeń, którą można wypełnić kwiatami, a także pomoże wybrać gatunki preferujące nasłonecznione stanowiska, dostosowane do charakteru całej posesji.

Projekt domu Koliber 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Koliber 4

 

Kwiaty na słoneczny balkon – jakie wybrać?

W przypadku balkonów i tarasów od strony południowej należy wybierać gatunki odporne na silne nasłonecznienie. Amatorzy kolorowych kwiatów mogą zdecydować się na surfinie, które zachwycają różnorodnością barw. Wybrane gatunki świetnie sprawdzą się także w wiszących doniczkach. Dobrym wyborem okażą się też niektóre odmiany petunii oraz pelargonii (poza odmianą angielską). Jeśli balkon w założeniu ma zachwycać feerią kolorów, najlepiej posadzić odmiany o pełnych kwiatach.

Projekt domu Ambrozja 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 2

 

Warto zwrócić uwagę na żółte kwiaty światłolubne, takie jak aksamitki czy sanwitalie. Z niskich gatunków można wyróżnić przede wszystkim bratki, wśród których znajdują się także odmiany o zwisających pędach. Dobrym wyborem będą również niskie odmiany cynii. Godne polecenia są też mniej popularne kwiaty na słoneczny balkon, jak chociażby stokrotka afrykańska. Ten nietypowy gatunek przypomina zwyczajną stokrotkę, ale same płatki zachwycają ciekawymi kształtami i kolorami – można skusić się na przykład na odmianę w tonacji intensywnego fioletu. Nasłonecznione stanowiska są optymalną lokalizacją także dla niektórych odmian dalii oraz werbeny płożącej.

Projekt domu Maciejka 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Maciejka 4

 

Rośliny na słoneczne stanowiska – oryginalne propozycje

Oprócz kwiatów warto wziąć pod uwagę różne gatunki krzewów, które doskonale sprawdzają się na silnie nasłonecznionej ekspozycji. Dobrym wyborem jest jałowiec płożący, berberys czy pięciornik krzewiasty. Na tarasach można ustawić mniejsze iglaki, takie jak żywotnik wschodni.

Projekt domu Imbir 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir 3

 

Bardzo efektowną propozycją są także ozdobne trawy, które świetnie sprawdzają się jako rośliny na słoneczne stanowiska. Silne nasłoneczniona ekspozycja nie jest przeszkodą również dla skalniaków. Najlepiej wykorzystać w roślinnej kompozycji rozchodniki, rojniki i eszewerie. Aby zadbać o kolorystyczną różnorodność, można urozmaicić skalniak macierzanką – atrakcyjnie prezentuje się zarówno cytrynowa, jak i piaskowa odmiana.

Projekt domu Ambrozja 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 7

 

Słońce lubi także macierzanka tymianek o drobnych, białych kwiatkach. Na taras od strony południowej można też wybrać lawendę, gazanię lśniącą, nemezję i nasturcję.

Projekt domu Mak 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Mak 3

 

Kwiaty na słoneczny balkon lub taras mogą być atrakcyjnym dopełnieniem całej posesji. Warto wybrać gatunki kwitnące w różnych terminach, aby feeria kolorów ozdabiała budynek przez wiele miesięcy. Projekt domu z tarasem na stronę południową umożliwia uprawę wielu roślin, w tym odmian mniej popularnych, które mogą być florystyczną wizytówką posiadłości.

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Truskawkowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Truskawkowy

2 komentarze

  • Ogrodolandia

    Kwiaty na tarasie i balkonie, to jest podstawa! Natomiast warto również postawić na większe rośliny, takie jak drzewa w donicach – to jest dopiero hit! 🙂

  • Marek

    Ciekawy jestem dla odróżnienia czy kaktus przetrwa naszą zimę na dworze?
    Roślinki przetrzymujące upały powinny być w prawie każdym polskim ogrodzie. Tegoroczen lato było upalne i nie obfitowało w opady deszczu więc nie które rosliny zielone mogły to ciężko znieść. Nie mam ogrodu, ale za to mam w mieszkaniu w donicach kwiaty i drzewka. Niestety zaniedbałem drzewko Bonsai i na koronie nie ma prawie listków. Mam nadzieję, że odżyje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »