Inspiracje & Wnętrza

Funkcjonalny pokój na poddaszu

Pokój na poddaszu to przestrzeń trudna do aranżacji. Musi być przede wszystkim dostosowana do formy dachu, czyli uwzględniać różny stopień nachylenia poszczególnych płaszczyzn. Ponadto, strych jest najwyższym punktem domu, przez co panują w nim specyficzne warunki oświetleniowe oraz temperaturowe. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka porad i wskazówek, które pozwolą zaaranżować funkcjonalny pokój na poddaszu.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Aurum. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aurum

Walka ze skosami

Przestrzeń pod skosami dachu nie wlicza się w całkowity metraż domu, a co za tym idzie – jest niejako tworzona za darmo. Te „gratisowe” miejsca mają jedną wadę – bardzo ciężko je urządzić. Skosy wymuszają dobieranie odpowiednich wymiarowo mebli, które najczęściej uzyskamy jedynie na zamówienie. Niemniej, pokonując takie wyzwanie możemy posłużyć się kreatywnością. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie miejsc pod skosami na przechowywanie różnych rzeczy. Można w tym miejscu ustawić odpowiednio wysoki regał, na którym znajdą się książki czy pamiątkowe bibeloty. Warto taką przestrzeń powiększyć optycznie, np. za pomocą białej farby lub kontrastując inne elementy poddasza – krokwie, belki. Efekt uzyskamy malując je na kolor ciemniejszy. Ważne, aby pod skosami nie znajdowały się meble ani urządzenia, do których dostęp będzie związany z ciągłym schylaniem się. Dlatego zamiast stołu czy też łóżka lepiej postawić tam komodę na ubrania lub grzejnik.

Realizacja projektu domu Onyks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Onyks

Odpowiednie oświetlenie

Światło słoneczne może docierać do poddasza praktycznie z każdej strony, dlatego jego oświetlenie w ciągu dnia jest na pozór łatwe. Świetlik bądź wygodne okna dachowe rozmieszczone w kluczowych miejscach z pewnością wpuszczą odpowiednią ilość słońca do każdego zakamarka pomieszczenia. Nieco mniej efektywne, lecz na pewno bardzo klimatyczne, są okna umieszczone bezpośrednio pod dachem. Wpuszczają one o wiele mniej światła, jednak wyglądają fenomenalnie, zwłaszcza te o okrągłym kształcie.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Antara. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Antara

Niezależnie od tego, jakie okna wybierzemy, należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Szczególnie ważne parametry to odporność na długotrwałą ekspozycję słoneczną oraz opady deszczu. W przypadku okien dachowych bardzo istotny jest również ich montaż, a także eksploracja, gdyż ten typ okien jest szczególnie narażony na zacieki spowodowane deszczem. W nocy najbardziej funkcjonalnym sposobem oświetlenia będzie światło punktowe. Niezwykle stylowe będą m.in. stojące lampy kloszowe umieszczone w rogach pomieszczenia bądź tradycyjne lampy wiszące wkomponowane w więźbę dachową.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Albit. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Albit

Utrzymanie optymalnej temperatury

Jeśli chcemy urządzić pokój na poddaszu musimy już na etapie projektowania postarać się o zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury. Wahania w najwyższej partii domu są bardzo duże, gdyż latem jest tam bardzo gorąco, a zimą budynek wychładza się najbardziej przez dach. Aby skutecznie uchronić się przed amplitudami w ciągu całego roku, bardzo ważną kwestią jest ocieplenie poddasza. Musimy jednak pamiętać, że materiał wykorzystany do ocieplenia musi sprostać wędrówkom mas powietrza i pary wodnej, które zmierzają z dolnych partii budynku do górnych. Dlatego najlepszym materiałem do ocieplenie poddasza jest wełna mineralna. Nie tylko przepuszcza parę wodną, ale ma również o wiele lepsze osiągi pod względem możliwości montowania w stosunku do powszechnie używanego styropianu. Ponadto, posiada również wysokie parametry akustyczne, dzięki którym należycie wygłuszymy lekką i narażoną na hałasy powierzchnię strychu

Realizacja projektu Ametyst. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ametyst

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Aurum. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Aurum

2 komentarze

  • TomaszKott

    Piękny pokój! Szczerze? Wydaje mi się, żeby osiągnąć taki efekt, na pewno należy wykorzystać płyty poliwęglanowe. Jestem właścicielem kilku nieruchomości i wiem, jak podejść do budowy mieszkań.

    Pozdrawiam: kmtechnic.pl/oferta/

  • Jola

    Cześć!

    Dzięki za wpis, inspirujący kawałek tekstu. Sama się borykam aktualnie ze skosami na poddaszu i poszukuję wszelkich możliwych rozwiązań do zaadaptowania wolnej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »