Inspiracje & Wnętrza

Kominek w domu – nie tylko na długie zimowe wieczory

Kominek kojarzy się przede wszystkim z górskimi chatami ukrytymi w leśnych gęstwinach. Wesoło trzaskające drwa, stopy wyciągnięte w stronę ognia i rodzina zgromadzona przy centralnym punkcie domu. Kominek wcale nie musi być jedynie sezonową atrakcją, gdyż obecnie stanowi nie tylko urocze uzupełnienie wystroju. Może być wykorzystany do ogrzewania wody i całego domu.

Wizualizacja wnętrza projektu Jaśmin dr-S. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jaśmin dr-S

 

Wygląd kominka

Kominek jako bardzo charakterystyczny element wystroju powinien przede wszystkim wkomponowywać się w styl wnętrza. Aby dobrać go idealnie musimy w umiejętny sposób wybrać odpowiedni wkład, przeszklenie oraz ramę kominkową. Wkład wielkością musi być dopasowany nie tylko do aranżacji, lecz również do zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Decyma 6. Szczegóły projektu na stronie Projekt domu Decyma 6

 

Jeśli chodzi o przeszklenie, obecne trendy wskazują na panoramiczne szyby bez ramy. Z kolei usytuowanie kominka w pomieszczeniu wyraźnie się zmieniło – wiele osób rezygnuje z centralnego obszaru, np. salonu, na rzecz narożników.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Jaspis. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jaspis

 

Zabudowa kominkowa

Klasyczna zabudowa przywodzi na myśl duże palenisko przypominające rzeźbieniem i formą zamkowe kominki w ogromnych salach balowych. W rzeczywistości zabudowa ograniczona jest tylko przez wyobraźnię osób, które decydują się na kominek w swoim domu. Może być zarówno nowocześnie wbudowany w filar i przeszklony, przybierając tym samym kształt tuby wypełnionej płonącym wkładem, jak i całkowicie otwarty i mający kształt półki lub szczeliny, z której wydobywa się jedynie płomień (w tym przypadku paliwo stanowi olej lub inny płynny materiał).

Wizualizacja wnętrza projektu domu Wilga 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Wilga 2

 

Im bardziej kominek będzie odbiegał od standardowego wyglądu, tym stanie się mniej praktyczny. Nadal będzie w stanie zapewnić ciepło podczas chłodnych, jesiennych wieczorów, lecz połączenie go z instalacją grzewczą może być niemożliwe.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Kwarc. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Kwarc

 

Kominek elektryczny – bezpieczne rozwiązanie

Mimo iż elektryczny kominek nie jest tak uroczy i przyjemny jak klasyczny, ma jednak szereg cech, które mogą być pożądane przez niektóre osoby. Przede wszystkim to świetne rozwiązanie do domów i mieszkań, w których nie można przeprowadzić prac instalacyjnych w związku z zakładaniem tradycyjnego paleniska.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Jagoda 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jagoda 2

 

Ponadto, jest ono bezpieczne i wygodne, gdyż energia cieplna pochodzi z prądu elektrycznego, a nie z procesu spalania. Skutkiem tego jest brak sadzy, dymu, popiołu, niezbędnego paliwa oraz obowiązku czuwania przy zapalonym kominku. Wygodę podnosi również możliwość sterowania temperatury za pomocą termostatu i obsługa przy użyciu pilota. Również pod względem designerskim kominki elektryczne nie odstają od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Zośka 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Zośka 2

 

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja kominków

Najważniejszą zasadą długowieczności domowych kominków jest ich prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Zaczyna się już na etapie projektowania wnętrza z kominkiem, gdyż samo miejsce, w którym się on znajdzie, jest bardzo ważne. W przypadku kominków elektrycznych, na paliwa płynne oraz gazowe, miejsce przeznaczone na palenisko nie musi uwzględniać specjalnego obszaru wydzielonego na składowanie opału.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Decyma. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma

 

W przypadku tradycyjnych kominków opalanych drewnem najlepiej, gdy jest ono zlokalizowane maksymalnie daleko od źródła ciepła i ognia. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne dokładanie drew do kominka niż składowanie zapasu drewna blisko źródła ognia. Samo zaś leśne paliwo musi być odpowiednio wysuszone oraz kaloryczne. Wystrzegać powinniśmy się drewna liściastego ze względu na dużą zawartość żywic, które mogą powodować osmolenie przewodów kominowych.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Cyprys 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Cyprys 2

 

Ponadto, każdy kominek powinien przechodzić obowiązkowe kontrole, zwłaszcza przed sezonem grzewczym. Sam system kominowy musi być również konserwowany przez specjalistę – kominiarza.

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projektu domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks

 

2 komentarze

  • Wood

    Nie ma kominka i bardzo nad tym ubolewam. Miałbym dodatkowo dogrzany pokój i miejsce do zagrzania się z kuflem złocistego trunku. Miły i fajny dodatek w domków jednorodzinnych. Kominek robi atmosferę i jest taki ciepłym elementem wnętrza salonu.

  • Marek

    Kominek, ach! Kto nie chciałby go posiadać w swoim domu lub mieszkaniu. Świetna sprawa posiedzieć przed kominkiem z ukochaną osobą lub poczytać książkę. Warto zadbać o te dodatkowe źródło ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »