Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Kuchnia otwarta czy zamknięta – oto jest pytanie


Jednym z dominujących od kilku sezonów trendem obowiązującym w przypadku aranżowania wnętrz jest otwieranie kuchni na salon. Niestety rozwiązanie to choć modne nie zawsze wiąże się z zapewnieniem wygody i komfortu. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie koniecznie zapoznaj się z zaletami i wadami posiadania otwartej kuchni.

Zalety otwartej kuchni

Zaczniemy od tej najważniejszej, czyli optycznego powiększenia przestrzeni. Otwierając kuchnię na salon oraz dopasowując do siebie poszczególne elementy wystroju całe wnętrze wyda się dużo przestronniejsze i większe niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo będzie emanowało nadzwyczajną spójnością i wyjątkowym charakterem. Otwartą kuchnię zaleca się również w projektach domów, których kuchnie nie posiadają okna.

Kolejnym plusem jest także funkcjonalność takiego rozwiązania. W wyniku połączenia kuchni i salonu możesz zaaranżować tzw. strefę jadalnianą, w której cała rodzina będzie mogła jeść wspólnie posiłki. Dodatkowo możesz dowolnie zagospodarować stół czy blat. Po skończonym posiłku dzieci mogą odrabiać na nim pracę domową, a ty możesz usiąść przy nim z kubkiem kawy i laptopem żeby popracować.

Zdjęcie z realizacji projektu JEŻYNA 3

Otwarta kuchnia stwarza możliwość umieszczenia w jej centralnym punkcie tzw. wyspy. Wyspy zaskakują swoją funkcjonalnością zarówno w podczas codziennego gotowania jak również organizowanych w domu przyjęć. Ich szuflady i pułki pomieszczą większość kuchennych przyrządów, rozwiązując problematyczne kwestie bałaganu. Podczas przygotowywanie posiłków poczujesz się jak uczestnik jednego z popularnych programów kulinarnych.

Powszechnie wiadomo, że najlepsze spotkania i rozmowy odbywają się właśnie w kuchni. To ona jest centralnym punktem każdego domu. Jeśli nie chcesz ucinać długich pogawędek prosząc gości o zmianę pomieszczenia to znak, że otwarta kuchnia jest dla Ciebie.

Kolejną zaletą jest zacieśnianie więzi rodzinnych. Jak to jest możliwe? Zazwyczaj wyspa jest umieszczona tak aby osoba przygotowująca posiłki była skierowana twarzą do salonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu może rozmawiać z domownikami, co w przypadku pomieszczeń zamkniętych nie jest już takie oczywiste.

Zdjęcie wnętrza projektu CALINECZKA

Zwróć uwagę na kwestie ekonomiczne – w otwartej kuchni nie musisz montować dodatkowych grzejników ani drzwi. Podczas gotowania w chłodniejsze dni temperatura podniesie się o kilka stopni.

Wady otwartej kuchni

To co ma swoje plusy musi mieć także i minusy. Wśród problemów najczęściej spotykanych u posiadaczy otwartej kuchni wskazuje się aromaty dobiegające z kuchni. Oczywiście zapach pieczonej ryby czy ostrych przypraw nie należy do najprzyjemniejszych, ale w tym wypadku nawet zamknięta kuchnia nie uratuje nas przed wietrzeniem dodatkowych pomieszczeń. Spójrzmy na to z innej perspektywy. Wyobraź sobie sobotni poranek i zapach świeżo mielonej kawy, który będzie roznosił się po mieszkaniu budząc domowników. Albo przyjemny aromat pieczonego ciasta, który od razu zwabi największych łakomczuchów.

Zdjęcie wnętrza projektu NEPTUN 4

Nierzadko również hałasy dobiegające z kuchni są nie przyjemne dla ucha wypoczywającego w salonie domownika. Jak temu zaradzić ? Najlepiej zaproponować partnerowi czy dzieciakom pomoc w sprzątaniu po posiłku. Dzięki temu szybciej się uwiniecie, i będziecie mogli w ciszy oglądać telewizję czy zagrać w planszówkę.

Jak poradzić sobie z bałaganem w kuchni? Na szczęście mamy na to niezawodną metodę. Wskazane jest systematyczne i regularne sprzątanie całego pomieszczenia. Wystarczy kilka tygodni by wyrobić w sobie nawyk porządkowania blatu i zbierania talerzy po każdym posiłku. Jeśli nie lubisz zmywać pomyśl o zakupie zmywarki, która wyręczy w niechcianych obowiązkach oraz ukryje stos brudnych naczyń.

 

Zdjęcie z realizacji projektu ALBIT

Przygotowując się do zaprojektowania otwartej kuchni pod uwagę należy wziąć nie tylko jej zalety, ale także i wady. Pomieszczenie to powinno zostać przystosowane do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań, tylko wtedy wyróżniać będzie się stylowym i funkcjonalnym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »