Zdjęcie z realizacji projektu Ariel
Projekty & Wnętrza,  Realizacje,  Story

Ariel – realne koszty budowy

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z kolejnych etapów z realizacji naszego najpopularniejszego projektu Ariel. Tym razem Justyna wraz z mężem odpowiadają na nurtujące nie jednego młodego inwestora pytania. Od czego zacząć? Czy podczas budowy domu można znaleźć oszczędności? Jak dzielić się obowiązkami podczas budowy. Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź poniżej. Śliczne wnętrza urządzone samodzielnie przez Justynę możecie obejrzeć na jej profilu na Instagramie @home_by_Justyna

Zdjęcia z realizacji projektu domu Ariel @home_by_Justyna

DOMywStylu.pl: Co było najtrudniejsze na początku budowy?

Justyna: Rozpoczynając budowę swojego pierwszego domu największą przeszkodą była niewiedza. Aby mieć chociaż podstawową wiedzę w kwestii budowy domu mąż przeszukiwał portale internetowe, oglądał filmy na YouTube oraz czytał różne poradniki.

Na jakim etapie dołączyliście do grupy facebookowej budujemy Ariele z DOMYwStylu.pl?

Bardzo wcześnie. Oczywiście grupę odkrył mój mąż, poszukując w Internecie przydatnych informacji dotyczących budowy domu. Dołączyliśmy do niej jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Najczęściej zadawane pytanie przez osoby szukające domu: czy zmieściliście się w zakładanym budżecie?

Niestety nie zmieściliśmy się w zakładanym początkowo budżecie. Dużo kosztów pojawia się dopiero podczas samej budowy. Nie da się przewidzieć wszystkiego zwłaszcza gdy buduje się dom po raz pierwszy i nie posiada wiedzy jak się za to zabrać.

Zdjęcia z realizacji

Zdjęcia z realizacji projektu domu Ariel @home_by_Justyna

Czy dom był budowany systemem gospodarczym czy zleconym?

Zdecydowaliśmy się na wybudowanie całego domu systemem zleconym. Wykończenie było wykonywane przez fachowców. Postawiliśmy na sprawdzone ekipy, wszystkie z jakimi nawiązaliśmy współpracę były z polecenia. Oczywiście czasami zdarzały się z nimi drobne spięcia, ale myślę, że tak jest wszędzie. Finalnie jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu.

Czy na czymś udało się Wam jednak zaoszczędzić?

Jedyne na czym oszczędziliśmy to zakup wyposażenia do łazienki. Mieliśmy pewne obawy, ponieważ zamówiliśmy wyposażenie do łazienki przez Internet. Okazało się, że sklepy internetowe często mają niższe ceny niż te stacjonarne. Szczerze polecam robienie zakupów on-line. Można sprawdzić, obejrzeć coś na żywo a później poszukać konkretnych mebli, czy akcesoriów w Internecie. W większości robiliśmy zakupy na bieżąco. Trzymaliśmy się 2 dostawców. To się opłaca – nawiązując taką współpracę można spokojnie postarać się o dobre ceny lub rabaty. 

Zdjęcia z realizacji

Zdjęcia z realizacji projektu domu Ariel @home_by_Justyna

Na co przeznaczyliście znaczą część budżetu? 

 Już na starcie wydaliśmy znacznie więcej niż planowaliśmy. Dużo drożej wyszło nam wykonanie fundamentów. Nie polecam korzystać z usług „po znajomości” miało być taniej, szybciej, lepiej. A wyszło jak wyszło… Nasi zaprzyjaźnieni budowlańcy nie traktowali naszego zlecenia normalnie. Ciągle nie mieli czasu, żeby przyjść i wykonać konkretną pracę od A do Z. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług innej ekipy, która niestety musiała sporo poprawiać. To wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami.  Podsumowując zamiast oszczędności mieliśmy dużo większe wydatki.

Czy masz jakieś wskazówki dotyczące kontrolowania budowy i poprawności robót?

 Realizacja tego zadania została powierzona mojemu mężowi, ponieważ ze względu na charakter wykonywanej pracy mógł nawet kilka razy dziennie pojawiać się na budowie i osobiście kontrolować przebieg prac. Uważamy, że taki nadzór prac jest niezbędny.

Jak dzieliliście się zadaniami związanymi z budową domu?

Budowę domu zaczynaliśmy kiedy nasz syn miał kilka miesięcy. Ja byłam pochłonięta zupełnie innymi sprawami. Macierzyństwo to praca na cały etat, a nawet dwa. Wszystkie kwestie związane z budową spadły na barki męża. Do jego zadań należała przede wszystkim kontrola całego przedsięwzięcia, zakup materiałów, oraz zbieraniem kontaktów do ekip budowlanych i opinii na ich temat. Gdy nadszedł czas wykańczania domu wkroczyłam do akcji. Wówczas przejęłam znaczą część obowiązków. Ten podział wydaje mi się odpowiedni. Podczas budowy niewiele bym skontrolowała czy oceniła, ponieważ kompletnie się na tym nie znam.

 Zdjęcia z realizacji

Zdjęcia z realizacji projektu domu Ariel @home_by_Justyna

Czy został zastosowany system wentylacji mechanicznej ?

Mamy zastosowane tradycyjne otwory wentylacyjne, nie mamy rekuperatora.

Skąd czerpaliście inspiracje do urządzenia wnętrz?

Miałam swoje wizje – właściwie to kilka i strasznie bałam się żeby nie przesadzić. Dużo inspirowałam się zdjęciami umieszczanymi na Instagramie. Ostatecznie skorzystaliśmy z pomocy projektanta wnętrz. Wcześniejszy projekt pomógł nam chociażby przy rozmieszczaniu gniazdek. Bardzo polecam!

W jakiej technologii został wybudowany dom?

Nasz dom został wybudowany technologią tradycyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »