Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Plusy i minusy otwartych kuchni

Otwarta kuchnia to „must have” ostatnich lat, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. To wygodne rozwiązanie ułatwia nie tylko przyjmowanie w naszym domu gości, ale również przygotowywanie posiłków czy po prostu mieszkanie. Przed przystąpieniem do przedsięwzięcia budowy otwartej kuchni warto jednak zastanowić się, jakie plusy i minusy posiada taka inwestycja. Oto krótki przegląd wad i zalet otwartych kuchni, który pozwoli podjąć odpowiednią decyzję.

Wnętrze projektu domu Jemioła 3

Plusy otwartych kuchni

Otwarcie kuchni bezpośrednio na inne pomieszczenia, przeważnie na salon lub jadalnię, zwiększa przestrzeń użytkową. Brak bariery w postaci drzwi kuchennych sprawia, iż całe wnętrze naszego domu lub mieszkania zyskuje na przestronności. Ponadto, otwarcie kuchni na resztę pomieszczeń niezwykle ułatwia komunikację w całym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu o wiele szybciej i sprawniej przygotujemy posiłki i wydamy je, równocześnie obsługując gości. Nie zrezygnujemy tym samym z funkcji integracyjnej, gdyż otwarta kuchnia pozwala np. na rozmawianie z osobami przebywającymi w innym pomieszczeniu. W ten sposób jeszcze bardziej możemy zacieśnić relacje z bliskimi, a gości zaprosić to wspólnego przygotowywania potraw.

Wnętrze projektu domu Calineczka 3

Otwartą kuchnię możemy oddzielić od reszty domu lub mieszkania bardzo modną wyspą. W genialny sposób łączy ona różne funkcje na styku pomieszczeń, m.in. stanowi pomost pomiędzy strefą przygotowywania, a spożywania posiłków. Otwarta kuchnia to również komfort podczas ewentualnej przebudowy lub remontu. Brak barier pomiędzy nią a innymi pomieszczeniami ułatwia transport mebli oraz sprzętów kuchennych. Co więcej, otwarta kuchnia o wiele lepiej poddaje się przeróbkom i zmianom. Możemy łączyć ją z pomieszczeniem sąsiadującym, przemianowując zgodnie z panującym tam stylem aranżacyjnym.

Zdjęcie z realizacji projektu domu Ambrozja

Wady otwartej kuchni

Kuchnia jako pomieszczenie, w którym głównie przygotowuje się posiłki, jeśli nie posiada drzwi lub innej bariery odgraniczającej ją od innych pomieszczeń, może swoim użytkowaniem sprawiać problemy. Przede wszystkim dotyczy to zapachów oraz dźwięków wydobywających się z niej podczas przygotowywania dań. O ile aromatów możemy w pewnym stopniu pozbyć się za pomocą odpowiedniej wentylacji, z hałasem może być już znacznie trudniej. Zwłaszcza jeżeli pochodzi on od sprzętów wykorzystywanych często (np. mikserów) oraz generujących znaczną ilość decybeli (m.in. kruszarka do lodu). W przypadku otwartej kuchni hałas może przeszkadzać mieszkańcom, jak i gościom znajdującym się w pomieszczeniach sąsiadujących.

Wnętrze projektu domu Aster

Ponadto, otwarta kuchnia wymusza u mieszkańców obowiązek stałego dbania o nią pod kątem wizualnym, zarówno na poziomie aranżacyjnym, jak i użytkowym. Musi się ona komponować z salonem lub jadalnią, a ponadto pozostawać schludną i uporządkowaną przestrzenią. W przypadku niektórych pomieszczeń otwarta kuchnia może odbierać im rangę lub pogarszać ją, dlatego tak ważne jest jej dopasowanie do całego domu i mieszkania pod kątem kompatybilności aranżacyjnej.

Wnętrze projektu domu Ibis

1 komentarz

  • MUDA

    Witam,
    Mam otwarta kuchnie na salon i balkon. Niestety jedzenie co uciążliwe to zapachy i hałas kiedy ogląda się TV. Reszta to + dodatnie. Można oba pomieszczenia oddzielić drzwiami od reszty mieszkania, a tym samym zapachy i hałas. TV można oglądać na innym odbiorniku,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »