Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Schody w domu – na jaki materiał się zdecydować?

Materiał, z których wykonane są schody w domach, uzależniony jest przede wszystkim od ich konstrukcji oraz etapu, na jakim się je tworzy. Na rynku istnieje obecnie ogromny wybór surowców i rozwiązań, wśród których każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oto kilka wskazówek dotyczących schodów w domu oraz materiałów ich wykonania.

 

Schody z betonu i żelazobetonu

Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną konstrukcją są schody wykonane z betonu lub żelazobetonu. Powstają one już na etapie budowy stanu surowego domu i niestety właśnie z nim są kojarzone. Pomimo dużej wytrzymałości oraz długowieczności, wielu osobom przywodzą na myśl przede wszystkim zajętą przestrzeń i ogromny ciężar wizualny. Aby ocieplić konstrukcję betonową i nadać jej lekkości, możemy wykończyć schody drewnianymi elementami, np. balustradami bądź panelami kładzionymi na stopnie. Alternatywę stanowi wykończenie stopni płytkami lub wykładziną dywanową.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Teo 5

 

Schody z drewna

Główną zaletą schodów drewnianych jest ich elastyczność w kontekście formy i kształtu. Dają one o wiele większe możliwości niż inne materiały i mogą być wykonane na późniejszych etapach tworzenia domu. Przy wybieraniu interesujących nas modeli schodów, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego są wykonane. Do produkcji schodów drewnianych wykorzystuje się przede wszystkim drewno drzew liściastych, np. buk, klon, jesion, czasem drzew egzotycznych. Niezależnie od wyboru gatunku, głównym wyznacznikiem trwałości jest gęstość rozmieszczenia słojów oraz brak skaz w postaci m.in. sęków. Przy wyborze drewnianych schodów powinniśmy uwzględnić również odległość pomiędzy naszym domem a dostawcą, gdyż często przy tego typu zakupie kluczową rolę w wyznaczaniu ceny odgrywa droga, jaką do pokonania ma surowiec. Wspaniałym uzupełnieniem drewnianych schodów są ręcznie kute konstrukcje balustrad.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Jemioła 3

 

Schody szklane

Schody ze szkła to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do domów w nowoczesnym stylu. Są z reguły robione na zamówienie i mają dość wysokie ceny. Niemniej, oparte są na wytrzymałej konstrukcji stalowej, same zaś stopnie wzmacniane są poprzez hartowanie szkła, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Powierzchnia szklanych schodów, jak i elementy wykończeniowe, mogą być pokrywane warstwami ozdobnymi, co daje niesamowite możliwości aranżacyjne. Równie duże wrażenie robi opcja ich podświetlenia. Szklane schody świetnie korespondują ze stalowym bądź metalowym wykończeniem, np. linami oraz ramami.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Onyks

 

Schody metalowe

Metal to materiał stosunkowo rzadko wybierany do konstrukcji schodów głównie ze względu na specyfikę. Pasuje on przeważnie do mieszkań industrialnych i pomieszczeń typu loft, gdzie wpasowuje się idealnie w styl aranżacyjny. Przeważnie schody z metalu są spiralne, a taka konstrukcja nie jest wygodna w użytkowaniu. Rozwiązanie sprawdza się bardziej w formie designerskiej, gdyż np. wnoszenie po nich mebli jest mocno utrudnione. Przy wyborze tego typu materiału warto zadbać o wykończenie schodów z produktów, które tłumią metaliczny odgłos kroków podczas wchodzenia i schodzenia, np. miękkie wykładziny czy antypoślizgowe dywany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »