Projekt domu Justa 3
Porady architektów

Świetliki dachowe – hit czy kit?

Świetliki to doskonały sposób na doświetlenie wybranego pomieszczenia naturalnym światłem. Są o wiele bardziej praktyczne od okien dachowych czy nawet źródeł sztucznego światła, gdyż pozwalają oświetlić o wiele większą powierzchnię za pomocą mocnych promieni słonecznych. Przeważnie świetliki nie są zbyt często spotykane w polskich domach. Czy świadczy to o ich niepraktyczności, czy po prostu brakuje odpowiedniej mody, aby mogły zaistnieć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniższym artykułem.

 

Naturalne oświetlenie w domu

Podstawowym zadaniem świetlików jest doświetlanie wybranej przestrzeni. Przeważnie zadanie to spełniają okna lub okna dachowe i większość osób nie kłopocze się instalacją dodatkowego źródła światła. Ponadto, moda na świetliki nigdy nie zawitała do naszego kraju.  Kojarzone są przede wszystkim z widokiem amerykańskich wieżowców, na dachach których często możemy zauważyć charakterystyczne konstrukcje „zbierające” promienie słoneczne. Są również bardzo rzadko wykorzystywane w gotowych projektach domów. Wielu z nas może odnieść przez to mylne wrażenie, że świetlik funkcjonuje jedynie na poddaszach, czyli spełnia rolę okna dachowego. Nic bardziej mylnego! Świetliki dachowe tunelowe są w stanie przesłać wiązkę promieni świetlnych na długość dochodzącą do 12 metrów. Oznacza to, iż dzięki świetlikom możemy doświetlać zarówno wyższe kondygnacje, jak i parter czy nawet piwnicę. Dobór rodzaju świetlika zależy wyłącznie od upodobań kupujących. Należy jednak pamiętać o możliwościach, jakie ma lokalizacja, gdzie znajduje się dom lub mieszkanie. Ma to związek z ilością światła, które może bez przeszkód wpadać przez świetlik oraz odpowiednimi warunkami do montażu samego świetlika. Przed jego kupnem musimy wziąć pod uwagę parametry połaci dachowej i dostosować się do nich. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność dachu, gdyż źle zamontowany świetlik może powodować straty cieplne i ryzyko wdarcia się wody do wnętrza budynku.

 

Aranżacja za pomocą światła

Światło pochodzące ze świetlików jest o wiele mocniejsze od tego, które pochodzi ze standardowej żarówki o mocy 60 W. W zależności od wyboru odpowiedniej konstrukcji, możemy wpuścić do pomieszczeń więcej lub mniej światła. Wybierając świetliki tunelowe o dużej średnicy, będziemy w stanie oświetlić w pełni duże pomieszczenia. Takie światło nadaje się idealnie do łazienek bądź salonów, gdyż równomiernie rozkłada się na różnorodnych powierzchniach. Wybierając mniejsze średnice nie uzyskamy tak dobrego efektu, oświetlenie będzie miało wówczas charakter punktowy. W ten sposób możemy oświetlić wybrane przez elementy wnętrza, np. antresolę. Niezależnie od wyboru rodzaju świetlika, światło pochodzące z niego będzie miało o wiele bardziej subtelny charakter od tego sztucznego. Będzie przede wszystkim miękkie i rozproszone, a co za tym idzie – lepiej podda się modyfikacjom. Aby wzmocnić efekt działania świetlika, możemy zainwestować w szklane elementy wystroju wnętrz oraz zwiększyć ilość luster w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli w o wiele prostszy sposób wydobywać barwy i niuanse z najważniejszych elementów aranżacyjnych naszych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »