Projekt domu Malutki 2
Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Jak wybrać projekt domu, aby koszty jego budowy były jak najniższe?

Ostatnie dwa lata podyktowane były pandemią.  Pomimo, że walka z koronawirusem nadal trwa, gospodarka zaczyna się pomału stabilizować. Pandemia wpłynęła na wszystkie branże mniej lub bardziej dotkliwie. Znacząco wpłynęła również na budownictwo, które boryka się z największym od lat wzrostem cen materiałów budowlanych. Szacuje się, że wzrost cen materiałów budowlanych w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku wynosi nawet 23 %.

Obecnie nie ma chyba inwestora, który przed podjęciem budowy nie przeanalizowałby szczegółowo kosztów inwestycji. Inwestorzy nie chcą dopuścić do sytuacji, w której ich budżet okazałby się za mały na ukończenie inwestycji. Sytuacji, w której budowa pochłonie wszystkie pieniądze, a do jej zakończenia jeszcze daleka droga. Na co zatem zwrócić uwagę przeglądając projekty domów? Jak podjąć decyzję, aby była jak najlepsza? Od czego zacząć?

Projekt domu Imbir 4

Projekt domu Imbir 4

 

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu, aby koszty budowy były jak najniższe?

 

Zacznijmy od określenia potrzeb naszej rodziny. Zastanówmy się, ile pokoi będziemy potrzebować? Czy dwie łazienki są nam niezbędne? Czy pralnia bądź spiżarnia są konieczne? Jeśli chcemy, aby koszty budowy były niższe możemy zrezygnować z podpiwniczenia lub dodatkowego pokoju dla gości. Postawmy na prostotę rezygnując z wymyślnej bryły z wielospadowym dachem.

Projekt domu Fistaszek 2

Projekt domu Fistaszek 2

 

Oto pięć ważnych zasad, którymi dobrze jest kierować się wybierając projekt domu:

  1. Im prostsza bryła, tym niższe koszty budowy. Budowa domu o prostej, zwartej bryle przykrytej dwuspadowym dachem będzie najtańsza. Rozłożysta bryła, wielospadowy dach oraz wyszukane formy architektoniczne na pewno będą bardzo kosztowne.
  2. Tańsze w budowie domy z użytkowym poddaszem. Jeśli planujemy budowę domu o powierzchni powyżej 100 m2, dom z poddaszem będzie tańszy w budowie niż rozłożysty dom parterowy. Bryła domu, który posiada poddasze jest bardziej zwarta, powierzchnia jego ścian zewnętrznych jest mniejsza, a dodatkowo jest cieplejszy.
  3. Zrezygnujmy z piwnicy. Podpiwniczenie domu to jeden z elementów budowy, który znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie pomieszczenie gospodarcze zaprojektowane na parterze.
  4. Garaż w bryle budynku. Porównując koszt budowy garażu wolnostojącego i garażu wpisanego w bryłę budynku, zdecydowanie taniej wychodzi ten drugi. Decydując się na budowę domu z garażem możemy dodatkowo wykorzystać powierzchnię użytkową nad nim, co w przypadku niewielkiego domu jest niewątpliwą zaletą. Garaż w bryle domu to również łatwiejsza komunikacja pomiędzy garażem a częścią mieszkalną, co szczególnie jest doceniane przy wnoszeniu zakupów lub pakowaniu walizek na wyjazd.
  5. Realizujmy całą inwestycję – nie budujmy na raty. Nie rozkładajmy budowy na kilka etapów. Rozbudowa domu najczęściej wiąże się z ingerencją w poprzednie prace, co pochłania dodatkowe, niepotrzebne środki. Jedyne na co możemy sobie pozwolić w późniejszym terminie, to adaptacja poddasza.

Projekt domu Groszek 2

Projekt domu Groszek 2

 

Projekty domów z kosztorysem – czy warto kupić kosztorys razem z projektem?

 

Kiedy już uda nam się wybrać idealny projekt domu, czas przeanalizować koszty jego budowy. Z pomocą przychodzi kosztorys inwestorski  Wśród projektów domów dostępnych na rynku odnaleźć można projekty domów z kosztorysem. Jeśli jednak projekt, który nas interesuje kosztorysu nie posiada, nic straconego, kosztorys w każdej chwili można opracować.

Kosztorys umożliwia analizę kosztów budowy jeszcze przed zakupem projektu oraz zapewnia pełną kontrolę nad wydatkami w trakcie budowy. Decydując się na zakup kosztorysu razem z projektem, możemy zaplanować wszystkie wydatki, a w miarę postępu prac je monitorować. Kosztorys inwestorski ułatwia również wycenę materiałów budowlanych oraz pomaga w oszacowaniu robocizny, czyli ceny usług u poszczególnych wykonawców.

Projekt domu Elka 2

Projekt domu Elka 2

 

Jak prawidłowo czytać koszty budowy?

Przy projekcie domu, który posiada kosztorys najczęściej prezentowana jest tabela kosztorysowa, w której wyszczególnione są poszczególne koszty budowy. Koszty prezentowane są dla dwóch systemów budowania:

– koszt budowy domu systemem zleconym

– koszt budowy domu systemem gospodarczym.

Kosztorys budowlany projekt domu Elka 2

 

Czym różnią się koszty budowy systemem zleconym i gospodarczym?

Budowa systemem zleconym to powierzenie całej budowy jednej firmie budowlanej. Firma ta wykonuje wszystkie prace budowlane sama bądź zleca je podwykonawcom, których szuka we własnym zakresie. Sama kupuje również materiały budowlane oraz organizuje ich transport na budowę. Inwestor podpisuje jedynie umowę na budowę domu i w określonym w umowie terminie odbiera dom ukończony „pod klucz”. Budowa domu tym systemem jest oczywiście droższa, ponieważ koszty uwzględniają wszystkie narzuty związane z zakupem materiałów budowlanych, koszty pośrednie związane z robocizną i sprzętem oraz sam zysk firmy budowlanej.

Budując dom systemem gospodarczym inwestor sam szuka poszczególnych ekip budowlanych. W miarę możliwości część prac wykonuje samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych. Do niego należy również zatrudnienie kierownika budowy, zakup wszystkich materiałów budowlanych oraz wynajem sprzętu budowlanego. Budowa domu systemem gospodarczym będzie oczywiście tańsza w porównaniu z systemem zleconym. Realizacja inwestycji tym systemem może przynieść oszczędności nawet 25-30%.

 

Stan surowy zamknięty

W większości kosztorysów koszty budowy prezentowane są dla stanu surowego zamkniętego oraz wykończenia. Co obejmuje stan surowy zamknięty? Dom w stanie surowym zamkniętym posiada: ściany nośne zewnętrzne, ściany wewnętrzne, stropy, schody wewnętrzne, kominy. Budynek w takim stanie powinien być również odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, a więc posiadać pokrycie dachowe oraz całą stolarkę okienną i drzwiową. Dom w stanie surowym zamkniętym jest praktycznie ukończony z zewnątrz. Jedyne czego nie posiada to ocieplenie oraz elewacja. Poniżej przedstawiamy jak rozkładają się koszty poszczególnych etapów budowy dla stanu surowego zamkniętego dla projektu domu Elka 2:

Kosztorys budowlany projekt domu Elka 2

 

Kolejny etap budowy, czyli wykończenie

Koszt wykończenia domu jest chyba najtrudniej oszacować ze względu na różne gusta oraz standard w jakim inwestorzy chcieliby wykończyć swój dom. Co wliczmy do kosztów wykończenia? Wykonanie podłóg i posadzek, otynkowanie ścian i sufitów, montaż parapetów, wstawienie drzwi wewnętrznych oraz wszystkie prace związane z ociepleniem budynku i wykonaniem elewacji. Poniżej przedstawiamy jak rozkładają się koszty wykończenia dla projektu domu Elka 2:

Kosztorys budowlany projekt domu Elka 2

 

Koszty instalacji wewnętrznych

Koszt wszystkich instalacji wewnętrznych najczęściej podany jest szacunkowo. Szacuje się, że wynosi on ok 15% wartości robót budowlanych. Trudność oszacowania tego etapu budowy wynika z indywidualnych preferencji inwestora. Niektórzy inwestorzy decydują się na kocioł na paliwo stałe, inni wybierają bardziej nowoczesne rozwiązania, które są oczywiście bardziej kosztowne typu: pompa ciepła, wentylacja mechaniczna czy instalacja solarna.

Kosztorys budowlany projekt domu Elka 2

 

Zestawienie materiałów potrzebnych do budowy

Każdy kosztorys zawiera oczywiście zestawienie i wycenę wszystkich materiałów niezbędnych do budowy. Koszt materiałów budowlanych utrzymany jest na średnim poziomie cenowym biorąc pod uwagę ceny panujące na rynku w danym kwartale.

Kosztorys budowlany projekt domu Elka 2

 

Czy warto ruszać z budową wymarzonego domu?

Z reguły budowa domu jest dużo tańszym rozwiązaniem, niż zakup domu już wybudowanego i porównywalna z zakupem mieszkania w bloku. Budując dom mamy pełną kontrolę nad wszystkimi wydatkami, sami decydujemy gdzie i jakie materiały budowlane kupujemy. Najważniejsze jest jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Wybrać projekt dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale i budżetu. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze projektu, skontaktuj się z nami: projekty@mtmstyl.pl lub telefonicznie 577-007-517. Chętnie wesprzemy Cię w wyborze projektu domu i pomożemy przeanalizować jego koszty budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »