Aktualności,  Porady architektów

Bezpieczny kredyt 2% na budowę domu

Bezpieczny kredyt 2% na nowe mieszkanie lub budowę domu to nowy program rządowy skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, chcących wybudować swój pierwszy dom lub kupić swoje pierwsze mieszkanie. Chcesz poznać więcej szczegółów? Zapoznaj się z naszym artykułem.

 

Co to jest bezpieczny kredyt 2%

Powyższy kredyt jest programem rządowym, który zakłada dopłaty do kredytu hipotecznego. Na czym polegają dopłaty? Przez 10 lat budżet państwa zobowiązuje się dopłacać różnicę pomiędzy stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów w bankach, a oprocentowaniem 2%. Należy nadmienić, że będzie to kredyt udzielany przez zwykłe banki, które na co dzień udzielają kredytów hipotecznych kredytobiorcom.

 

Najważniejsze warunki w związku z decyzją o kredycie

Powyższy program skierowany jest wyłącznie do osób, które nie ukończyły 45 roku życia. Dom, który wybudujemy powinien też zaspokajać jedynie nasze własne potrzeby mieszkaniowe. Ważną kwestią jest również fakt, że kredyt obejmuje jedynie osoby nieposiadające domu, mieszkania (w tym spółdzielczego prawa do żadnego lokalu ani domu). Co więcej, kredyt nie obejmie już osób, które w przeszłości posiadały mieszkanie na własność, ale je sprzedały. Rząd zakłada udzielenie go jedynie osobom, które decydują się na zakup mieszkania lub budowę domu po raz pierwszy w swoim życiu. Należy pamiętać też o tym, że żaden z kredytobiorców nie może być związany dodatkowo z żadnym kredytem hipotecznym, czyli nie może być stroną w takim przypadku.

 

Decyzja o kredycie hipotecznym a związki nieformalne

Będąc w relacji z partnerem poza związkiem małżeńskim również można zdecydować się na skorzystanie z rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Wówczas maksymalna wartość kredytu hipotecznego na nowy dom wyniesie 500 tys. zł.

 

Jak wysoki można wziąć kredyt dzięki programowi „bezpieczny kredyt 2%”?

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego nie może przekroczyć 600 tys. zł podczas gdy mamy do czynienia z małżeństwem bądź parą z dzieckiem. W przypadku innych typów związków i relacji np. pary bez ślubu kwota tak jak wspomniano, może wynieść maksymalnie 500 tys. zł. Nie można zapomnieć też o fakcie, że wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Nie można zatem zdecydować się na kupno lub budowę droższej nieruchomości za sprawą wyższego wkładu własnego.

 

Od kiedy będzie można skorzystać z rządowego programu?

Ustawa wchodzi w życie z początkiem lipca 2023. Jednakże sama ustawa, która zacznie obowiązywać nie będzie równoznaczna z automatycznym pojawieniem się ofert banków, w których będzie możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na nowych zasadach. Szacuje się, że poszczególne banki będą potrzebowały kilku miesięcy, aby stworzyć odpowiednie oferty dla kredytobiorców.

Wnioski o Bezpieczny Kredyt 2% można składać od 1 lipca 2023, należy jednak pamiętać, że do wniosku o kredyt na budowę domu będzie niezbędna prawomocna Decyzja o pozwoleniu na budowę. Jeśli zdecydujemy się na kredyt na budowę domu na Zgłoszenie, do wniosku musimy dołączyć zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec Zgłoszenia. Jeśli więc planujesz skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2% to ostatni dzwonek na zakup projektu. Najlepszą decyzją w tym przypadku będzie zakup gotowego projektu domu. Sprawdź ofertę projektów na naszej stronie DOMYwStylu.pl.

 

Podsumowanie

Kredyt 2% to niewątpliwie atrakcyjna oferta dla wszystkich młodych ludzi, którzy wstępują w dorosłe życie i chcą zapewnić sobie i ewentualnie swoim bliskim stabilną przyszłość. Warto już dziś przemyśleć ten temat i zdecydować się na budowę swojego pierwszego domu w bezpieczny sposób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »