Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Dom z tarasem — jak urządzić przestrzeń na zewnątrz i cieszyć się nią przez cały rok?

Dom z przestrzennym tarasem jest marzeniem każdego, kto ceni sobie swobodny kontakt z naturą na wyciągnięcie ręki. Możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także przeniesienie wielu aktywności na zewnątrz w okresie letnim sprawia, że domy z funkcjonalnymi tarasami cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi.

Projekt domu Feniks

Przez kilka miesięcy w roku możemy spędzać na tarasie większość czasu w ciągu dnia — odpoczywać, uczyć się, bawić czy nawet pracować. Sprawdź jak urządzić przestrzeń na zewnątrz, aby cieszyła przez cały rok oraz pozostawała funkcjonalna i komfortowa dla wszystkich domowników.

Projekt domu Puszek

Estetyczne materiały

Urządzając taras należy wziąć pod uwagę dwa najważniejsze czynniki — funkcjonalność, czyli odporność materiałów na zmieniające się warunki zewnętrzne, takie jak deszcz, śnieg, mróz czy słońce, a także element dekoracyjny, który dodatkowo powinien być spójny z pozostałą częścią domostwa przylegającą bezpośrednio do tarasu.

Projekt domu Gwiazdka 2

Wybierając materiał na podłoże tarasu, zwróćmy uwagę na to, aby był on solidny, mocny, łatwy w utrzymaniu, a także antypoślizgowy. Do najczęściej wybieranych materiałów należą deski kompozytowe, które wyglądem przypominają naturalne drewno, jednak o wiele lepiej wytrzymują zmieniające się warunki zewnętrzne. Dodatkowo są odporne na pękanie i przyjazne środowisku, a przy tym wyglądają naprawdę stylowo.

Projekt domu Aksamitka

 

Wygodne meble

Na solidnym podłożu możemy umieścić zestaw mebli wypoczynkowych, który zapewni nam komfortowy relaks każdego dnia. Wybór należy do osobistych preferencji. Możemy zdecydować się na większy stół z zestawem krzeseł lub foteli, który idealnie sprawdzi się podczas wieczorów z grillem.

Projekt domu Justa 3

Dla ceniących chwile błogiego relaksu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju leżaki, hamaki czy fotele z możliwością regulacji oparcia. Do najpopularniejszych mebli należą te wykonane z rattanu, wikliny czy drewna, które świetnie wyglądają na każdym tarasie oraz dobrze komponują się z większością pozostałych materiałów, np. ze szkłem czy stalą.

Projekt domu Iko

Oświetlenie

Cześć wypoczynkową, a także przestrzeń do zabawy dla dzieci warto odpowiednio oświetlić, aby umożliwić spędzanie czasu na dworze nawet po zachodzie słońca. W tym celu świetnie sprawdzą się nowoczesne kinkiety, które oświetlą bezpośrednio wejście do domu, a także ozdobne lampiony i pochodnie umieszczone wzdłuż ścieżek, czy w najważniejszych punktach ogrodu.

Projekt domu Amarylis 5

Centralne miejsce, jakim jest stół, możemy oświetlić za pomocą ozdobnych świec, które dodatkowo rozprowadzą przyjemny zapach wokół.

Projekt domu Ambrozja 6

 

Atrakcje dla całej rodziny

Taras może być przedłużeniem części wypoczynkowej domu, dlatego tak ważne jest to, aby znalazły się na nim wszelkie elementy zapewniające rozrywkę, zarówno dla dorosłych domowników, jak i dla dzieci. Kosze z zabawkami lub książkami można sprytnie zaaranżować jako część dekoracji tarasu.

Projekt domu Malinowy

Na dużej przestrzeni znajdzie się także miejsce na grilla lub ognisko, przydomową piaskownicę dla najmłodszych, a nawet dodatkową altankę lub parasol, pod którym skryje się wygodna kanapa do relaksu z ulubioną książką.

Projekt domu Gwiazdka

Więcej inspiracji najdziesz na naszej stronie domywstylu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »