Projekty spełniające warunki techniczne 2017

Projekty domów z kolekcji DOMY w Stylu spełniają nowe warunki techniczne (WT2017) jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne. Jest to już drugi etap zmian dotyczących energooszczędności budynku. Nasza dokumentacja projektowa to gwarancja jakości potwierdzająca wymagany standard energetyczny domu. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to projekt domu do 100 m2, czy duża rezydencja z metrażem przekraczającym 200 m2.

wyszukiwarka zaawansowana

Prawne uwarunkowania WT2017

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to już drugi etap zmian dotyczących energooszczędności budynku.

Przepisy rozporządzenia zakładają stopniowe zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło z jednoczesnym wykorzystywaniem energii ze źródeł odnawialnych. Nowe wymagania warunków technicznych wpłyną nie tylko na izolacyjność obudowy budynku, lecz również na jego wyposażenie, m. im. wentylację, ogrzewanie c.o. i c.w.u oraz klimatyzację. Docelowo do 2021 roku budownictwo ma być dostosowane do uregulowań unijnych, a większość budynków powinna być samowystarczalna pod względem energetycznym. Postawienie na energię pierwotną to zachęta do wykorzystywania urządzeń pozyskujących energię z wiatru i słońca – kolektorów słonecznych, ogniw fotoelektrycznych, a także pomp ciepła. Z założenia każdy projektowany budynek ma być energooszczędny.

Współczynnik zużycia energii pierwotnej (Ep)

Wskaźnik Ep określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia, przeliczaną na jednostkę powierzchni gotowego budynku, wyrażaną w kWh/(m2/rok). Dla domów jednorodzinnych współczynnik Ep nie może przekroczyć następujących wartości:

  • od 1 stycznia 2014 r. - 120 kWh/(m2/rok)
  • od 1 stycznia 2017 r. - 95 kWh/(m2/rok)
  • od 1 stycznia 2021 r. - 70 kWh/(m2/rok)

Im niższy wskaźnik Ep tym:

  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • lepsza ochrona domu przed przegrzaniem i wychłodzeniem,
  • większy komfort cieplny w domu,
  • wyższa wartość nieruchomości.

Wszystkie projekty domów będące w naszej ofercie, są zgodne z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 roku.

A Ty już wiesz jaki projekt domu wybierzesz?

Jeżeli jeszcze nie masz sprecyzowanych potrzeb i wymagań. Zastanawiasz się od czego zacząć poszukiwania projektu, po prostu skontaktuj się z nami. Mailowo projekty@mtmstyl.pl lub telefonicznie 577-007-517. Chętnie wesprzemy Cię w wyborze projektu domu.

Powiązane kategorie