koszyk
lupka
System Solbet Termo

Budowę domu możemy realizować na wiele sposobów metodą gospodarczą lub z pomocą wykwalifikowanych ekip wykonawczych. Niektóre etapy budowy można realizować systemowo lub z materiałów dobranych od różnych producentów. Wybierając rozwiązanie musimy pamiętać zarówno o wadach jak i zaletach podjętych wyborów. Budowa domu jest poważną inwestycją, dlatego ważna jest analiza zarówno kosztów, potrzeb jak i wybór sprawdzonych technologii.

Kompleksowa budowa z systemowymi rozwiązaniami

Realizując etapy systemowo kupujemy nie jeden produkt, ale cały zestaw wynikający z zaleceń producenta systemu. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że każdy z nich został przygotowany i dobrany w taki sposób, aby współgrał z pozostałymi w kontekście technicznego dopasowania właściwości oraz prawidłowego rozwiązania. W przypadku stosowania najtańszych i często dobranych przypadkowo materiałów od różnych dostawców nie zawsze na końcu osiągniemy najlepszy efekt. Mamy pewność, że są to tanie materiały, ale czy są one do siebie dopasowane i czy będzie to dobre rozwiązanie?

Kolejne problemy mogą się pojawić już podczas budowy. Różne materiały od różnych producentów niekoniecznie będą współgrały ze sobą/ pasowały do siebie. Łączenie różnych elementów zajmie więcej czasu i będzie wymagało wymyślania sposobu połączenia niekoniecznie pasujących elementów. W przypadku wyboru materiałów do wykonania ścian wcale nie jest inaczej. Mur jest połączeniem odpowiednio dobranych elementów murowych, zaprawy murarskiej oraz innych wyrobów potrzebnych do jego wykonania jak np. nadproża zbrojenie, łączniki itp. Zastosowane wyroby powinny pasować do siebie w kontekście użytkowym. Ważne też jest dopasowanie elementów, które będą sosowane już na innym etapie wykonawstwa jak np. tynki, systemy ociepleń. Dobrze, jeśli system nie jest zbyt skompilowany. Taki jest właśnie system SOLBET Perfekt.

System Solbet

Bloczki SOLBET na ściany nośne zewnętrzne

W systemie SOLBET wybór bloczków o odpowiedniej gęstości zależy od rodzaju ściany i parametrów końcowych, które chcemy uzyskać. Do wykonania ścian z ociepleniem stosuje się najczęściej bloczki o grubości 24 cm o klasie gęstości 500 lub 600 kg/m3 z wyprofilowanymi powierzchniami czołowymi na pióra i wpusty oraz uchwytem montażowym - bloczki SOLBET Optimal Plus.

Do budowy ściany jednowarstwowej sprawdzą się bloczki SOLBET Ideal o grubości 42 cm i klasy gęstości 350 kg/m3. Nieocieplony mur wykonany z takich bloczków spełnia wymagania współczynnika przewodzenia U = 0,20 W/m2K dla ścian zewnętrznych. Nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowego ocieplania ściany np. wełną mineralną lub styropianem.

System Solbet

Bloczki SOLBET na ściany nośne wewnętrzne i działowe

Ściany wewnętrzne nośne można wykonać z tych samych bloczków co ściany z ociepleniem, czyli bloczków o szerokości 24 cm klasy gęstości 500 lub 600.

Natomiast na ściany działowe przeznaczone są bloczki o grubości 10 lub 12 cm z gładką powierzchnią czołową klasy gęstości 500 lub 600. Jeśli mamy do wymurowania dużo ścian działowych o większych powierzchniach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bloczków SOLBET One o podwojonej wysokości, czyli 48cm. Dla ścian działowych ważne jest zastosowanie materiałów nie obciążających stropy, a takie właśnie są ściany z wykonane z bloczków z betonu komórkowego.

Wszystkie bloczki do wykonania ścian działowych są gładkie, a więc przy ich murowaniu należy pamiętać również o wypełnieniu zaprawą zarówno spoin poziomych jak i pionowych.

Murowanie w system Solbet

Płytki SOLBET do zabudowy wnętrz

Aranżacja wnętrz to zabudowy mebli, armatury sanitarnej itp. Do tego celu stosuje się płytki z betonu komórkowego (szerokość 6 lub 8 cm). To doskonały materiał do wykonania tego typu zabudów wewnątrz budynku. Praktycznie mają nieograniczone możliwości i stosuje się je do różnych elementów takich jak szafki kuchenne i łazienkowe, może posłużyć do obudowy wanny, prysznica, a nawet kominka. Beton komórkowy z łatwością się docina i kształtuje szlifując powierzchnie nadając nawet zaokrąglone kształty.

Oprócz zabudowy wnętrz płytki mają inne zastosowania, służą m. in. jako elementy obudowy wieńca w ścianie jednowarstwowej, można je wykorzystać do wykonania warstwy wyrównawczej w murze 24cm.

Nadproża oraz kształtki U

Nadproża z betonu komórkowego są to zbrojone belki prefabrykowane, przeznaczone do wykonywania przesklepień w otworach okiennych i drzwiowych. Ich zastosowanie znacząco przyspiesza i ułatwia budowę ze względu na brak konieczności wykonywania tradycyjnego szalunku, zbrojenia oraz mieszanki betonowej. Niewielka waga nadproży pozwala na ich ręczny montaż, bez użycia ciężkiego sprzętu. Co ważne, do nadproży bez problemu zamontujemy roletę. Nadproża SOLBET produkowane są w długościach 1400 mm, 1600 mm, 2000 mm i 2300 mm, co pozwala na przekrycie otworów o szerokości do 1800 mm. Do przesklepień większych otworów powyżej 1,8 m można zastosować kształtkę U. Są elementami traconego szalunku przy wykonywaniu w nich belek oraz słupów żelbetowych.

Wysokość nadproży wynosi 24 cm i jest równa wysokości elementów murowych SOLBET. Nadproża występują w dwóch szerokościach: 12 i 18cm, co pozwala na przesklepienie otworów w różnych grubościach murów: 12cm, 18cm, 24cm (12+12), 30cm (12+18), 36cm (18+18), 42cm (12+12+18). Nadproża 18cm są też wykorzystywane w murach 24cm w miejscach, w których do nadproża montuje się rolety. Wówczas jest dodatkowe 6cm na ocieplenie nadproży z rolokasetą.

Zaprawa SOLBET do cienkich spoin

Zaprawa, tak jak bloczek, jest nieodzowną częścią muru. Jej zadaniem jest połączenie elementów murowych w trwałą całość. Powinna się cechować odpowiednimi właściwościami dostosowanymi do rodzaju elementów murowych. Ze względu na dużą dokładność bloczków do murowania ścian w systemie SOLBET można stosować zaprawę do cienkich spoin. W swojej ofercie firma Solbet ma zaprawy do betonu komórkowego umożliwiające murowanie w określonych porach roku. W ofercie są zaprawy murarskie tradycyjna 0.5 (do wykonania np. pierwszej warstwy) oraz do cienkich spoin do betonu komórkowego na cemencie białym 0.1, szarym 0.2 oraz zimowa 0.7 na cemencie biały.

Narzędzia

Uzupełnieniem systemu są narzędzia. Murowanie w systemie Solbet jest proste, a zastosowanie systemowych narzędzi, które niewiele kosztują, dodatkowo usprawni prace murarskie i pozwoli wykonać je prawidłowo oraz zgodnie z instrukcją murowania.

System SOLBET Termo

Najprostszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o budowę są ściany jednowarstwowe, jednak to mury z ociepleniem są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w naszym kraju. Aby mieć gwarancję trwałości do ocieplania ścian również powinniśmy zdecydować się na konkretny system ociepleń. System Solbet Termo to starannie dopasowane i sprawdzone jako zestaw wyrobów system ociepleń.

Sprawna budowa tylko systemowa z SOLBET

Chcesz dowiedzieć się więcej nt. właściwości betonu komórkowego obejrzyj nasz miniserial „Solidni budują dom”

Serial można zobaczyć na naszym kanale na YouTube : https://www.youtube.com/playlist?list=PLpw2RSYC8NRs-a6BTugkcIwbwdqHGfEul

mgr inż. Dorota Kajka Product Manager SOLBET

2024-04-23