Projekt domu Diuna
Realizacje,  Story

Wspomnienia z realizacji projektu Diuna – Dom z charakterem

Wspomnienia z budowy

Okazało się, że projekt naszego wymarzonego domu, nie jest  łatwy do realizacji. Niestandardowy płaski dach oraz żwirowe tarasy okazały się problemem, więc żadna z firm nie chciała zrealizować takiej inwestycji.Jednak, w ostatnim momencie, zadania podjęła się firma Arkada Budownictwo z Piaseczna. Zajęła się ona , budową DIUNY do stanu deweloperskiego włącznie. Problemem dla ekipy murarzy były wieńce, słupy żelbetonowe, elementy z pełnej cegły oraz strop o zróżnicowanym poziomie-nie mogliśmy się zgodzić na progi przy wejściu na tarasy. Był w tym pewien problem, potrzebowaliśmy 4 dni bez deszczu, aby wysuszyć wylewkę i wykonać izolację EPDM.

Projekt domu Diuna

Ciągle musieliśmy przykrywać taras folią, co było trochę uciążliwe, ale w środku trwały prace wykończeniowe więc nie mieliśmy za bardzo wyjścia. Projekt przewidywał żwir,który zawierał sporą ilość otoczaków o średnicy większej niż 7cm, dlatego postanowiłam użyć żwiru 18/32mm, który prezentował się dużo lepiej. Jeszcze nie zagospodarowaliśmy działki, dlatego całe lato korzystaliśmy z tarasu na piętrze, co okazało się dobrym pomysłem. Tarasy na pewno byłyby jeszcze większe, gdyby nie wysoki koszt balustrad.

Wnętrze naszego domu jest bardzo funkcjonalne- połączenie salonu z kuchnią i jadalnia tworzy dużą przestrzeń, a poza tym, jest także nasłoneczniony o każdej porze dnia. Dobrym pomysłem okazała się wysokość pomieszczeń-ponad 3m. W garderobie i łazience mamy okna, które spełniają swoją funkcje znakomicie doświetlając ,jednocześnie  patrząc z zewnątrz nic nie widać. Są jednak dwie rzeczy, które zmieniłabym przy realizacji tego projektu  po raz drugi: drzwi, które miałyby wysokość podobną do okien czyli 2400cm na piętrze i 2500cm na parterze, oraz drewniany taras na parterze.

Projekt domu Diuna

Miłym zaskoczeniem był efekt końcowy-lepszy niż na wizualizacjach. Najbardziej efektownym rozwiązaniem było okno klatki schodowej oraz drewniane atrapy okiennic. Całą budowa trwała rok-zaczynając na wytyczeniu budynku przez geodetę, a kończąc na przeprowadzce.

Opinia wykonawcy

ARKADA BUDOWNICTWO- Krzysztof Brotasiewicz

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zrealizować niebanalny projekt pracowni MTM Styl o nazwie DIUNA. Nasze wstępne rozmowy z Inwestorem dotyczące wyboru materiałów, podejmowanie decyzji dotyczących zaproponowanych opcji – przebiegały nadzwyczaj sprawnie, bowiem szereg decyzji dotyczących technologii oraz wyboru materiałów zapadło na etapie współpracy z architektem Tomaszem Sobieszukiem (MTM STYL). Ponadto okazało się, że Inwestorzy posiadają znaczącą wiedzę na ten temat, więc nasze zadanie jako wykonawcy było zdecydowanie łatwiejsze.

Projekt domu Diuna

Prace nad realizacją DIUNY rozpoczęliśmy latem. Podczas prac natrafiliśmy na pozostałości dawnej szklarni a dokładnie fundamentów pod komin kotłowni.

Dobre rady z budowy

Wszystkim budującym polecam wykonanie badań geotechnicznych gruntu. Dzięki nim, będzie można określić poziom wód gruntowych, wykrycie gruntów nienośnych lub słabo nośnych, a także pomoże podjąć decyzję odnośnie głębokości posadowienia, wymiarów ław fundamentowych oraz doboru lokacji i rodzaju izolacji przeciw wilgotnej i cieplnej oraz terminu na rozpoczęcie budowy.

Gdy usunęliśmy stare fundamenty po szklarni, prace nabrały tempa i zdążyliśmy przed zimą pokryć dach, ale niestety izolację EPDM-u przenieśliśmy już na wiosnę.

Jednym z atutów projektu DIUNA to obszerne tarasy. Są one wymarzoną przestrzenią dla życia towarzyskiego  i odpoczynku. Nie są one jednak tak łatwe w wykonaniu. technologia izolacji, przy której używa się materiałów kauczukowych(EPDM) wymaga precyzyjnego wykonania oraz zaufania do osoby stosującej taśmy,primery i uszczelniacze. Wieloletnią gwarancję, może potwierdzić tylko 24-godzinny test „wanny wodnej”, który także weryfikuje jakość pracy. wspornikowe balustrady ze stali kwasoodpornej stanowiły dopełnienie na żwirowych tarasach. Następnym elementem, który okazał się bardzo pracochłonny było boniowanie co 30 m.

Rzetelnie opracowana dokumentacja projektowa pracowni MTM STYL, okazała się ważnym wsparciem dla wykonawcy. Zawierała ona szereg szczegółów wykonawczych oraz pozbawiona była sprzeczności  pomiędzy projektem branżowym a architekturą.

Projekt domu Diuna

Im bardziej skomplikowana jest architektura i rozwiązania technologiczne w budynku to jej jakość nabiera większego znaczenia. Ponieważ mamy już doświadczenie przy budowie domów wg projektów MTM STYL, wiemy że autorzy projektu nie pozostawiają wykonawcy spontanicznej twórczości na budowie i pola do domysłów.

Projekt domu Diuna

DIUNA nie tylko robi niesamowite wrażenie swoją nowoczesną i ciekawą architekturą, ale również należy do domów energooszczędnych. Dzięki likwidacji mostków cieplnych,systemowi rekuperacji z GWC, znacznie grubszej izolacji przegród budowlanych, dodatkowej izolacji stref ‚chłodnych” w budynku, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest w stosunku do standardowo budowanych domów 2-krotnie mniejsze.

Podczas budowy ważną stroną był Inwestor. Trafiliśmy tutaj na ludzi otwartych na nowe rozwiązania, nadzorujących całą budowę od strony technicznej, zdecydowanych i bardzo życzliwych. Młodzi ludzie, otwarci na niebanalne rozwiązania, zdecydowani, nadzorujący budowę od strony technicznej, wymagający ale bardzo życzliwi.

 

Zapraszamy do zapoznania się z projektem domu Diuna

2 komentarze

  • MTM STYL (Elżbieta Żurawska)

    Witam Panią,

    Proponuję skontaktować się z firmą Arkada Budownictwo z Piaseczna (www.arkada.net.pl), która była generalnym wykonawcą tego domu. Tam na pewno uzyska Pani informację dot. zastosowanej podczas budowy technologii oraz rzeczywistych kosztów budowy.

    Pozdrawiam

  • Agnieszka Ślęzak

    Witam

    Bardzo proszę o informację jak użytkuje się dach wykonany tą technologią. Czy zimą konieczne jest odśnieżanie dachu? I jaki był przybliżony koszt budowy? Na żadnej stronie nie ma przybliżonego kosztorysu tego domu. W artykule jest mowa o stropie o zróżnicowanym poziomie, gdzie w domu zanjduje się taki strop?

    Kolejne pytanie to czy isnieje możliwość przeprojektowania dachu na dach kopertowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »