Realizacje

Projekt domu Alfa – dach o nietypowej konstrukcji

Przyzwyczailiśmy się do dachów o ściśle określonej geometrii. Najczęściej mówimy, iż dach jest: jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy lub wielospadowy, ale ilość spadków w konstrukcji nie może być wyznacznikiem dachu nietypowego.

Wydaje mi się, że o dachach fantazyjnych możemy mówić wówczas, gdy w jego obrębie pojawiają się organiczne kształty, powyginane kalenice, a okapy przenikają się na różnych poziomach. Jeśli nie potrafimy jednym słowem określić rodzaju dachu to prawdopodobnie mamy do czynienia z dachem nietypowym. Mistrzem w zakresie projektowania nietypowych konstrukcji, w tym również dachów był Antonio Gaudi.

IMG_7928

Inwestorzy, którzy gustują w dachach fantazyjnych powinni pamiętać o tym, że dach tego typu wymaga „kontekstu” i będzie wyglądał, co najmniej dziwacznie, pośród domów z dachami dwuspadowymi. Budynki o nietypowej konstrukcji dachu dobrze wyglądają na dużym terenie, w odosobnieniu. Natomiast, jeśli posiadają sąsiedztwo powinny jakimiś elementami nawiązywać do okolicznej zabudowy.

Oczywiste jest, że dach nietypowy będzie droższy w wykonawstwie i bardziej pracochłonny. Załamania, lukarny i wykusze powodują, że cena takiego dachu rośnie z uwagi na ilości obróbek blacharskich i odrzutów. Przy skomplikowanych dachach konieczne jest zastosowanie pewnych rozwiązań niesystemowych takich jak: dachówki wentylacyjne, szczytowe, kalenicowe, antenowe, pod ławę kominiarską. Niestandardowe elementy potrzebne do wykończenia dachu są dosyć drogie i podnoszą koszt inwestycji.

IMG_7909

Do kosztów dachu o skomplikowanej bryle doliczyć należy również trudniejsze montowanie rynien i rur spustowych.

Do pokrycia dachów nietypowych o dużej ilości załamań najlepiej sprawdzą się pokrycia „miękkie”: gont, łupek, blacha miedziana, ocynkowana, z których można wykonać bardziej fantazyjne elementy.

IMG_7910

Jeśli już zdecydujemy się na budowę domu o nietypowej linii dachu warto dużo uwagi poświęcić znalezieniu dobrej ekipy dekarzy, którzy profesjonalnie pokryją dach. Fachowcy przypadkowi, bez odpowiedniego doświadczenia mogą narazić nas na olbrzymie wydatki związane z poprawą dachu w niedalekiej przyszłości.

IMG_7945

Jako przykład domu o nietypowej linii dachu może posłużyć projekt Alfa z oferty naszej pracowni. Dach o konstrukcji czterospadowej został wzbogacony o elementy fantazyjne w postaci lukarny typu „wole oko” umiejscowionej od frontu oraz lukarny tylnej wychodzącej z narożnika. Pomimo fantazyjnego dachu, Alfa doskonale wkomponowała się w podmiejską przestrzeń. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na jego realizację i do których udało nam się dotrzeć potwierdzili, że najwięcej problemów mieli ze znalezieniem odpowiedniej ekipy dekarzy, którzy potrafili profesjonalnie ułożyć dach.

Wysiłek się opłacił, bo dach wygląda imponująco i jest ozdobą domu.

MaciejMatlowski

arch. Maciej Matłowski

W artykule wykorzystano zdjęcia z realizacji projektu Alfa. Szczegółowy projektu na stronie: www.domywstylu.pl/alfa

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »