Budowa projektu Amulet 4
Porady architektów

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?

PLAN MIEJSCOWY

Udaj się do właściwego wydziału architektury urzędu miasta, gminy, dzielnicy lub starostwa powiatowego i sprawdź czy działkę, na której zamierzasz budować dom, obejmuje uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak – złóż wniosek o wypis i wyrys z planu.

DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

Jeśli dla wybranego terenu nie ma uchwalonego aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gmina może określić warunki zabudowy w drodze decyzji. Zgromadź załączniki:

wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu obejmujący teren, którego dotyczy i najbliższe otoczenie,

wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich.

Złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Dane podawane we wniosku mają charakter orientacyjny. Na tym etapie nie musisz mieć wybranego konkretnego projektu, ale warto już sprecyzować swoje oczekiwania. Uzupełnienie wniosku ułatwi katalog „DOMY W STYLU”. Każdy projekt w katalogu jest dokładnie opisany. Warto podać we wniosku ilość kondygnacji, kąt nachylenia dachu, wysokość kalenicy i inne szczegółowe parametry projektów, które Ci odpowiadają. Wydając decyzję urząd wiążąco określi, co będzie można zrealizować na Twojej działce. Projekt, na który ostatecznie się zdecydujesz, będzie musiał spełniać wytyczne decyzji.

Wnioskuj o wydanie warunków technicznych dostawy mediów:

gazu – we właściwym miejscowo zakładzie gazowniczym,

energii elektrycznej – we właściwym miejscowo zakładzie energetycznym,

dostawy wody i odbioru ścieków – we właściwym miejscowo zakładzie wodociągów i kanalizacji.

Udaj się do uprawnionego geodety, który sporządzi mapę Twojej działki w skali 1:500 przeznaczoną do celów projektowych.

ZAMÓWIENIE PROJEKTU

Po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zamów projekt gotowy z oferty MTM STYL. Jeśli masz wątpliwości czy wybrany projekt odpowiada wymogom działki, przyślij nam decyzję o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z planu miejscowego. Służymy pomocą. Projekt można zamówić bezpośrednio w firmie MTM Styl lub korzystając z sieci firm współpracujących w całej Polsce. Warto również zamówić kosztorys. Cena pełnego kosztorysu inwestorskiego, jaki oferujemy naszym klientom, to znikomy procent kosztów budowy domu, a pozwoli racjonalnie przewidzieć i zorganizować wydatki.

ADAPTACJA PROJEKTU

Wybierz uprawnionego architekta, który wykona adaptację projektu gotowego i sporządzi projekt zagospodarowania działki. W ramach adaptacji wybrany przez Państwa architekt dostosuje projekt do:

wymogów decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego,

warunków miejscowych (w tym strefy obciążenia śniegiem i wiatrem oraz warunków gruntowo-wodnych – zleci wykonanie opinii geologicznej, jeśli będzie niezbędna),

–  do Twoich potrzeb – naniesie zmiany w projekcie gotowym na podstawie pisemnej zgody autora projektu. (Zgodę za wprowadzenie zmian do zakupionego projektu MTM Styl dołączy bezpłatnie),

wypełni i dołączy formularz BIOZ (informacja dotycząca Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia), który otrzymałeś od nas razem z zamówionym projektem,

dołączy kserokopie uprawnień oraz zaświadczeń o przynależności projektantów do izb samorządu zawodowego,

dołączy oświadczenie o wykonaniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Architekt adaptujący, wykonując projekt zagospodarowania działki lub terenu:

– naniesie obrys projektowanego domu, przyłącza instalacyjne i bilans terenu na mapę sytuacyjno-wysokościową,

– zaprojektuje wjazd na działkę i w razie konieczności uzgodni go we właściwym urzędzie,

– w przypadku wykonania projektu przyłączy uzgodni sporządzony projekt zagospodarowania działki lub terenu z:

–  Zakładem Uzgadniana Dokumentacji Projektowej,

–  Zakładem Gazowniczym – w zakresie projektu przyłącza gazu,

–  Zakładem Energetycznym – w zakresie projektu przyłącza prądu,

–  Zakładem Wodociągów i kanalizacji – w zakresie projektu przyłącza wody i kanalizacji,

uzyska decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (jeśli Twoja działka jest w I, II lub III klasie bonitacyjnej gruntów) lub informację, że nie zachodzi konieczność

wydania takiej decyzji (jeśli Twoja działka jest w IV lub wyższej klasie).

Zaadaptowany projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki stanowią projekt budowlany.

POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Wypełnij wniosek o pozwolenie na budowę. Osobiście lub za pośrednictwem architekta adaptującego złóż go we właściwym urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym. Pozwolenie na budowę urząd powinien wydać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. W sytuacjach skomplikowanych może wydłużyć termin do 65 dni. Jeśli żadna ze stron nie odwoła się, decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się ostateczna po 14 dniach od jej doręczenia. Uzyskane pozwolenie na budowę jest ważne przez 2 lata od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Otrzymałeś decyzję o pozwoleniu na budowę.

Budowę możesz rozpocząć, kiedy decyzja stanie się ostateczna. Na 7 dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy jesteś obowiązany zawiadomić o tym urząd, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.

Do zawiadomienia dołącz pisemne:

• oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową,

• informację zawierającą dane z ogłoszenia, jakie kierownik budowy umieści na budowie, dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

W urzędzie, który wydał pozwolenie na budowę, odbierz dziennik budowy. Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym i jest wydawany odpłatnie. W zatwierdzonym projekcie budowlanym można wprowadzić zmiany. Nieistotne zmiany wystarczy uwzględnić w dokumentacji budowy. Wprowadzenie zmian istotnych w zatwierdzonym projekcie budowlanym jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »