Realizacje,  Story

Amber – w poszukiwaniu szczęścia….

Nowoczesny charakter oraz tradycyjna bryła, to główne cechy projektu Amber. Być może umiejętne połączenie tych pozornych antagonizmów sprawia, iż projekt cieszy się popularnością i doczekał się już wielu realizacji. Jeden z domów powstał w przepięknej, zacisznej okolicy, zagłębiu polskiego winiarstwa niedaleko Zielonej Góry. Budowy domu wg projektu Amber podjęli się Ewa i Marcin.

amber zimowy

Decyzja o budowie domu była efektem długoletnich marzeń. Działka pod budowę domu została kupiona w 2008 roku za pieniądze ze sprzedaży mieszkania. Budowa domu rozpoczęła się w 2010 roku. Ewa i Marcin bardzo starannie zabrali się za realizację opisywanej inwestycji. Aby przyszły dom spełniał wszystkie oczekiwania, dużo czasu poświęcili na zapoznanie się z ofertą gotowych projektów domów jednorodzinnych. „Dzięki godzinom spędzonym na przeglądaniu projektów i kolejnym spędzonym na dyskusjach, udało nam się znaleźć ten jedyny, który nie był rozwiązaniem kompromisowym, ponieważ podobał się nam obojgu” – opowiadają. „O wyborze tego właśnie projektu zadecydowały: prosta bryła, nowoczesny wygląd, plan otwartych pomieszczeń parteru. Wbrew pozorom niewiele projektów z lat 2008/2009 spełnia jednocześnie te właśnie wymagania”.

jadalnia pionowo

Budowa domu trwała tylko 10 miesięcy. W tym czasie Ewie i Marcinowi urodził się synek – Alek. Był to niewątpliwie „czynnik mobilizujący” do jak najszybszego zakończenia inwestycji. Inwestorzy podkreślają, że takie tempo budowania wymaga bardzo odpowiedzialnej i rzetelnej ekipy budowlanej, nie ma bowiem czasu na niwelowanie błędów.

schody

Projekt Amber charakteryzuje się ciekawym układem funkcjonalnym. Na parterze zaprojektowano przestronny salon, kuchnię z jadalnią, gabinet, toaletę, kotłownię z oddzielnym wejściem od strony ogrodu oraz garaż. Z kolei na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, łazienka oraz kącik rekreacyjny. Sypialnia gospodarzy posiada oddzielną łazienkę oraz miejsce na małą garderobę.

kuchnia

Ewa i Marcin planując rozkład pomieszczeń przyszłego domu dokonali niewielu zmian: „W sypialni zlikwidowaliśmy kącik garderobiany, aby powiększyć łazienkę. To była dobra decyzja. Dodaliśmy też kilka swoich lub podpatrzonych elementów. Jednym z nich było przemodelowanie wejścia do kuchni od strony korytarza, dzięki czemu zyskaliśmy doskonałe miejsce na superfunkcjonalną szafę wnękową w korytarzu. Od siebie dodaliśmy również drzwi przesuwne między salonem a kuchnią. Sprawdzają się przy intensywnym gotowaniu”. Inwestorzy wielokrotnie korzystali z wirtualnego spaceru stworzonego do projektu Amber. Twierdzą, że było to pomocne narzędzie, ułatwiające podjęcie wielu decyzji związanych z urządzaniem domu. „Korzystaliśmy z wirtualnego spaceru wielokrotnie do niego wracając, zarówno na etapie wyboru projektu, jak i budowy. Wirtualny spacer tak naprawdę pomógł nam w decyzji o wyborze tego właśnie projektu. Trójwymiarowa prezentacja pomieszczeń jest wspaniałą bazą do dyskusji i rozważań na temat konkretnego projektu. Pozwala na relatywnie szybkie wyłapanie elementów do zmiany i dostosowania do indywidualnych potrzeb każdego z nas”.

 

Omawiany projekt został zaprojektowany jako budynek energooszczędny. Ewa i Marcin uwzględnili niektóre rozwiązania energooszczędne zastosowane w projekcie. Marcin opisuje: „Staraliśmy się trzymać parametrów materiałowych narzuconych przez projekt, ale nie czyniliśmy tego na sztywno. Na przykład na ściany zastosowaliśmy wełnę mineralną o grubości 16 cm. Z obliczeń wynikało, iż grubsza warstwa izolacji dawałaby niewiele większe oszczędności rzędu 200 zł na rok”. Dom został również zaopatrzony w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Inwestorzy skorzystali w tym celu z rysunków dołączonych do projektu. Zatrudnili też do pomocy profesjonalną firmę, zajmującą się tego typu instalacjami. Efekt jest zadowalający. Zastosowane urządzenie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzania domu oraz na komfort użytkowania.

amber na dzialce

Dobre rady inwestorów:

  • Trzymajcie się projektu. Zmiany konsultujcie z profesjonalistami lub osobami, które mają podobne doświadczenia i zdają sobie sprawę z tego, co proponują.

  • Pamiętajcie, że nie wszystko da się przewidzieć i dlatego cieszcie się z właściwych wyborów i uczcie się najlepiej na cudzych błędach (korzystajcie z doświadczeń innych).

  • Dobra ekipa budowlana jest warta swych pieniędzy. Nie oszczędzajcie na fachowcach, bo to się zemści na waszych kieszeniach.

  • Polecamy wentylację mechaniczną z rekuperacją. Koniecznie musicie to mieć. Rozwiązanie gwarantuje komfort i oszczędności.

  • Warto zachować oryginalne rozwiązanie przeszklonego narożnika w salonie. Efekt widokowy jest wart dodatkowych nakładów.

 

Szczegóły projektu domu Amber na stronie: Projekt domu Amber

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »