Inspiracje & Wnętrza

Kuchnia – serce domu

dsdsdsd

Kuchnia to serce domu. Tu przygotowywane są posiłki, odbywają się rodzinne spotkania, podejmowane są kluczowe decyzje. Dlatego właśnie musi to być pomieszczenie urządzone w sposób przemyślany oraz funkcjonalny, w którym zawsze będziemy czuli się dobrze.
Warto wiedzieć!
 • Należy pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy szafkami, aby uniknąć konfliktu podczas otwierania frontów szafek w przypadku kuchni dwurzędowej, w kształcie litery U lub wyspy. Nie powinna być ona mniejsza niż 120 cm.
 • Pamiętajmy również o blacie roboczym, jego optymalna wysokość to 10-15 cm poniżej łokcia zgiętej ręki.
 • Prawidłowa wysokość dolnej zabudowy to 85-90 cm.
 • Przestrzeń pomiędzy blatem, a górnymi szafkami powinna wynosić 50-60 cm.

O tym, jak będzie wyglądała nasza kuchnia warto zastanowić się już na etapie planowania domu, ponieważ kuchnia to nie tylko zabudowa meblowa, ale także sprzęty AGD oraz inne urządzenia, które muszą być podłączone do mediów, takich jak: instalacja elektryczna, woda, kanalizacja, czy wentylacja. Prawidłowo zaaranżowana kuchnia to setki zaoszczędzonych kroków, co jest szczególnie ważne przy intensywnym trybie życia. Dobrze zaplanowana kuchnia jest bezpieczna, komfortowa i ergonomiczna. Codzienne przygotowywanie posiłków to powtarzanie wielu czynności, począwszy od wypakowywania zakupów i wkładania ich do lodówki, poprzez mycie, krojenie, na gotowaniu i pieczeniu kończąc. Taka kolejność stała się podstawą do stworzenia zasady urządzenia wygodnej kuchni. Wszystkie prace, które wykonujemy w kuchni powinny się ułożyć w tzw. trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy to nic innego jak lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza, a ściśle mówiąc odległość między tymi urządzeniami. Optymalna suma odległości między wierzchołkami trójkąta powinna zawierać się w przedziale 4-6,5 metra. W kuchni możemy wyodrębnić trzy podstawowe strefy:
 1. strefa przechowania,
 2. strefa zmywania i sprzątania,
 3. strefa przygotowania i gotowania.
Zabudowa kuchenna
Zmienia się również wnętrze kuchennych szafek, dotychczasowe, standardowe półki zastępują akcesoria ściśle dedykowane do poszczególnych prac. Do dyspozycji mamy szuflady z cichym domykiem, cargo i wiele innych systemów ułatwiających korzystanie z kuchni. Zwłaszcza szafki narożne, do wnętrza których mamy ograniczony dostęp, możemy wyposażyć w systemy „magic corner”, czy „le mans”, dzięki którym cała jej zawartość wysunie się na zewnątrz, co ułatwia dostęp do wszystkich przedmiotów w niej schowanych. Rozwój zauważalny jest także w systemach zamykania, zamieniając standartowe zawiasy na system „cichego zamykania” unikniemy trzaskania drzwiami szafek i szuflad, przez co korzystanie z mebli jest o wiele przyjemniejsze.
Najpopularniejsze style
Styl kuchni to odbicie charakteru mieszkańców całego domu. Od jej wyglądu często zależy atmosfera całego domu. Za pomocą dość prostych zabiegów możemy zaznaczyć w kuchni swoją osobowość. Oto najpopularniejsze kuchenne trendy i style:
 • Nowoczesny – stosuje najnowsze technologie i materiały, swobodnie je łącząc. Klimat tworzy odpowiednio dobrane oświetlenie. Prostota, minimalizm. Dominuje szkło, metal, tworzywa sztuczne o chłodnych barwach.
 • Minimalistyczny – charakterystyczne dla tego stylu są proste, wręcz ascetyczne formy, pozbawione jakichkolwiek ozdób (rezygnuje się nawet z uchwytów przy meblach). Dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Czołową zasadą jest „Im mniej – tym lepiej”. Cechuje go również przestrzenność. Wyciszenie, prostota, perfekcja, odcienie neutralne (szarość, brąz, beż), czy intensywne (np. czerwień).
 • Rustykalny – nawiązuje do wyglądu kuchni w wiejskich chatach. Najważniejszym materiałem tego stylu jest drewno, bądź jego imitacja, barwione nierównomiernie, postarzane. Oprócz drewna wykorzystuje się płytki ceramiczne, detale z żelaza i mosiądzu. Sprzęt AGD o stylizowanym wyglądzie.
 • Ekologiczny – dominuje surowe drewno w jasnych odcieniach oraz naturalne materiały: len, bawełna, wiklina itp. Charakterystyczna dla tego stylu jest neutralna kolorystyka (tzw. kolory ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy, beże). Uzupełniającymi dodatkami są przedmioty pochodzenia naturalnego: np. elementy bambusowe, trzcinowe dywany, wiklinowe koszyki i ratanowe meble. Natura, biel, ciepła szarość, brąz, beż, kolor wody, piasku, gliny, len, bawełna, wiklina.
 • Angielski – jest to połączenie tradycyjnego wyglądu ze sznytem eleganckiego wnętrza, daje to efekt eleganckiej, ale swojskiej klasyki. Styl ten wykorzystuje jasne, czyste barwy, stylizowane meble zwieńczone rzeźbionym gzymsem. Dominują tapety lub elementy dekoracyjne z motywami roślin i kwiatów. Blaty ze świecących materiałów.
 • Prowansalski – dominują w nim odcienie żółci, zieleni, czerwieni lub niebieskiego. Szafki imitują stary, trochę niedbały wygląd. Elementem charakterystycznym jest bukowa wyspa umieszczona w centrum pomieszczenia. Całości dopełniają elementy dekoracyjne jak butelki, słoje z konfiturami czy kosze wiklinowe.
 • Śródziemnomorski – charakterystycznymi elementami są motywy z łukami i niemal w pełni zabudowane narożniki. Podstawowe kolory to żółcie, pomarańcze, czerwienie, beże kojarzące się z piaskiem, słońcem i naturą. Na ścianach znajdziemy stylowe kafelki oraz kamienne mozaiki.
DODATEK DO PROJEKTU – zamów: tel. 85-732-08-79
Jeśli chcesz by kuchnia w Twoim domu w pełni odpowiadała gustom i potrzebom domowników, by
posiadała swój niepowtarzalny styl, a przy tym była praktyczna, funkcjonalna i ergonomiczna zamów
projekt kuchni autorstwa firmy Luna Decor, specjalizującej się projektowaniu i aranżacji wnętrz oraz
mebli. Profesjonalnie opracowany projekt zabudowy meblowej umożliwi bezproblemową realizację przez
dowolnie wybraną firmę ściśle według koncepcji przygotowanej przez architekta wnętrz.
Koszt: 200 zł wypełnij formularz na www.domywstylu.pl
ssdvsvDODATEK DO PROJEKTU – zamów: tel. 85-732-08-79
Jeśli chcesz by kuchnia w Twoim domu w pełni odpowiadała gustom i potrzebom domowników, by posiadała swój niepowtarzalny styl, a przy tym była praktyczna, funkcjonalna i ergonomiczna zamów projekt kuchni autorstwa firmy Luna Decor, specjalizującej się projektowaniu i aranżacji wnętrz oraz mebli. Profesjonalnie opracowany projekt zabudowy meblowej umożliwi bezproblemową realizację przez dowolnie wybraną firmę ściśle według koncepcji przygotowanej przez architekta wnętrz.
Koszt: 200 zł wypełnij formularz na www.domywstylu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »