Inspiracje & Wnętrza

Tarasy – dopełnienie ogrodu

Tarasy są dzisiaj bezcennym dodatkiem przestrzeni, w której żyjemy. Jako ważny punkt przejściowy pomiędzy regularną architekturą domu a swobodnym i naturalnym ogrodem, stosowano je już w Persji oraz starożytnym Rzymie. Obecnie stanowią ulubione miejsce do odpoczynku, zabawy, spożywania posiłków, czy przyjmowania gości.

Dobre planowanie

Budując taras od podstaw pamiętajmy, że powinien być on płaski, z zachowaniem minimalnego nachylenia, w celu umożliwienia odpływu wody deszczowej. Bez względu na to, jakiego materiału postanowimy użyć, starajmy się zaplanować wielkość w zależności od własnych potrzeb. Ta część ogrodu powinna być funkcjonalna. Minimalny rozmiar to 4 na 4 metry. Pamiętajmy o przestrzeni na ustawienie krzeseł i stołu, a także na manewry z taczką pracującego tu ogrodnika.

Taras jest dwupoziomowy. Górny poziom świetnie nadaje się na rozstawienie stołu oraz kilku krzeseł. Nawierzchnia ułożona jest z ciepłego drewna. Dolny poziom nawiązuje bardziej do otaczającego taras ogrodu.

Pełen światła

Taras powinien być dobrze nasłonecznionym punktem widokowym. W razie potrzeby od słońca zawsze przecież można osłonić się stałym lub płóciennym zadaszeniem. Jednak ciemny taras nie będzie oazą roślinności. Współczesny drewniany budynek świetnie komponuje się z tarasem wykonanym z tego samego materiału. Duże okna nawiązują do tafli spokojnej wody.

Harmonijny projekt

Taras i jego otoczenie są często najbardziej reprezentacyjną częścią ogrodu, wymagającą najwięcej opieki i troski właściciela – przecież to właśnie tu w pogodne dni przyjmowani są goście. Pamiętajmy więc o rozsądnym przemyśleniu jego wyglądu. Jako przejście pomiędzy domem a ogrodem, powinien łączyć w sobie elementy obydwu. Jeżeli do budowy tarasu użyjemy materiałów podobnych do tych, które wykorzystano przy konstrukcji budynku, to możemy tym samym osiągnąć ciekawy efekt kontynuacji – szczególnie w przypadku zastosowania podobnej nawierzchni. Dodając tu i ówdzie donice lub inne pojemniki wypełnione bujną roślinnością, nadajemy tarasowi wyglądu ogrodowego. Pamiętajmy jednak o minimalnym mieszaniu stylów oraz materiałów, aby zachować harmonijny i spokojny wygląd sprzyjający odpoczynkowi na łonie natury.

Obok tradycyjnych rozwiązań są również bardziej unikalne projekty. Na przykład drewniane tarasy, które mogą prowadzić z domu prosto nad taflę ozdobnego stawu lub nawet basenu, czy tarasy, gdzie płaska tafla wody jest zintegrowaną częścią nawierzchni oraz te z ciekawymi zadaszeniami z kolorowych tworzyw lub porośnięte roślinnością.

 

Tekst I ZDJĘCIA: Katarzyna Bellingham

www.angielskieogrody.com

1 komentarz

  • Łukasz

    Trudno nie zgodzić się z artykułem, faktycznie tarasy to jedno z najbardziej ulubionych miejsc w domu i jego najbliższym otoczeniu 🙂 Kto z nas nie spędza ciepłych, letnich wieczorów właśnie tam? Oczywiście tradycyjnie walcząc z komarami ;)Trudno nie zgodzić się z artykułem, faktycznie tarasy to jedno z najbardziej ulubionych miejsc w domu i jego najbliższym otoczeniu 🙂 Kto z nas nie spędza ciepłych, letnich wieczorów właśnie tam? Oczywiście tradycyjnie walcząc z komarami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »