Inspiracje & Wnętrza

Jak zaaranżować małą łazienkę?

Mały metraż łazienek jest przede wszystkim charakterystyczny dla starego budownictwa, chociaż w obecnie powstających budynkach przestrzeń przeznaczona pod łazienkę jest także redukowana na rzecz przestronnego salonu czy sypialni. Z tego powodu przy urządzaniu łazienki musimy bardzo często iść na kompromis. Nawet w małej łazience musi znaleźć się miejsce na sedes, umywalkę, prysznic, szafkę czy pralkę. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia zaprojektowane specjalnie pod małe pomieszczenia, dzięki którym możemy zaoszczędzić przestrzeń przy zachowaniu maksymalnego komfortu użytkowania.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze wyposażenia do małej łazienki?

Podstawową rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest zachowanie optymalnych wymiarów w rozmieszczeniu wszystkich elementów tak, aby domownicy mogli z nich wygodnie korzystać. Z tego powodu musimy uwzględnić przede wszystkim wolną przestrzeń pozwalającą na swobodny dostęp do miski sedesowej, umywalki, a także szafki. W przypadku kabiny prysznicowej należy pamiętać, aby jej drzwiczki otwierały się swobodnie i umożliwiały bezproblemowe wejście.

albit_w09

Wybierając ceramikę sanitarną, najlepiej decydować się na modele podwieszane lub modele standardowe zaprojektowane w mniejszych rozmiarach. Pierwsze rozwiązanie pozwoli na łatwe utrzymanie czystości, a zabudowa elementów instalacyjnych, dzięki zamontowaniu na specjalnych stelażach, stworzy półkę na akcesoria. Z kolei drugi wariant będzie różnił się od modeli standardowych jedynie o kilka centymetrów, a sama ceramika będzie się cechowała obłymi kształtami i opływowymi liniami.

ambrozja_w05

Wybierając armaturę łazienkową, należy pamiętać, aby jej rozmiary były dostosowane do modelu ceramiki. W przypadku baterii natryskowej dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu podtynkowego, którego elementy instalacyjne umieszczane są we wnęce ściennej. Przy takim rozwiązaniu elementem zewnętrznym jest uchwyt oraz ozdobna rozeta. Idealnym uzupełnieniem będzie wtedy głowica natryskowa, którą można zamontować na ramieniu montującym w ścianie lub suficie.

cyprys_w07

Problemem w małej łazience pozostaje zwykle wygospodarowanie miejsca na niezbędne w każdej łazience akcesoria. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakup szafki kompaktowej, którą najlepiej umieścić bezpośrednio pod umywalką. Alternatywą jest umieszczenie ceramiki blatowej nad umywalką, co pozwoli na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na niezbędne kosmetyki. Alternatywą dla małych łazienek mogą też być wąskie szafki w formie słupków, które można umieścić we wnękach lub wolnej przestrzeni nad miską sedesową albo pralką.

umbra_w08

W małej łazience warto zatroszczyć się także o elementy, które optycznie powiększą wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie lustra z szeroką taflą, która nada łazience głębi. W małym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się także elementy z błyszczącą powierzchnią, utrzymane w jasnej kolorystyce. Aby wizualnie powiększyć łazienkę, warto także zdecydować się na oświetlenie o chłodnej barwie – dotyczy to zarówno oświetlenia ogólnego, jak i punktowego oświetlenia strefy przy umywalce.

4 komentarze

  • Jacek

    Mała łazienka to jest bardzo duże wyzwanie…aby wszystko zmieścić…i nie czuć się jak w ciasnej szafie 🙂

  • Monika

    Mała łazienka jest trudna do zaaranżowania ! ale ta przedstawiona jest piękna i praktyczna 🙂

  • Adrian

    Duża szafka do sufitu nad pralką, albo płytka ale szeroka nad wanną to też dodatkowe rozwiązania, dzięki którym zyskamy dodatkowe miejsce. A tak w ogóle świetnie zaaranżowane łazienek, szczególnie te z ciemnymi elementami, ja bym chyba nie wybrał takich kolorów do małej łazienki, ale dobrze to wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »