Inspiracje & Wnętrza

Kuchnia sercem domu – dodatki, które sprawią, że będzie tętnić życiem

Czasami twierdzi się, że najważniejszą przestrzeń w domu stanowi salon. Istotnie jest to miejsce wypoczynku i relaksu przed telewizorem a także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w którym przyjmuje się gości. Jednak prawdziwym centrum każdego domu jest kuchnia. W wielu krajach wschodniej Europy przyjęło się nawet, że dalszych znajomych przyjmuje się w salonie, ale najbliższych przyjaciół – w kuchni. Jasno pokazuje to jak ciepłe i intymne jest to pomieszczenie. Kuchnia to nie tylko użytkowa przestrzeń, ale prawdziwe i mocno bijące serce domu.
Stworzenie z kuchni prawdziwie żywej przestrzeni to ogromnie ważna rzecz. Przygotowanie posiłków w miejscu które nie jest jedynie sterylną przestrzenią roboczą poprawia kreatywność i zaangażowanie kucharza. Jednocześnie zmienia to miejsce w przestrzeń gdzie naprawdę będzie można zaprosić najbliższych przyjaciół. Nie trzeba zmieniać wszystkiego – czasami wystarczy odrobina zaangażowania aby z banalnej kuchni stworzyć prawdziwie modne i gustowne pomieszczenie.

Kuchenne ogrody

Jedną z najprostszych a jednocześnie najbardziej efektownych metod ożywiania kuchni jest zamiana jej w tętniący zielenią ogród. Nie trzeba w tym celu zapychać blatu roboczego doniczkami. Wystarczy, że znajdzie się jedna wolna ściana, na której z pomocą kilku kołków podwieszone zostaną kwietniki lub półki, na których staną pojemniki z kwiatami. Najlepszym pomysłem jest stworzenie ogrodu ziołowego – oprócz zniewalających zapachów i niesamowitego wystroju naszej zielonej ściany, będą miały też znaczenie użytkowe. Bazylia, rozmaryn, szczypiorek i wiele innych ziół sprawi, że kuchnia zatętni prawdziwym życiem wiszącego ogródka.

dedal_w05

Jak w kawiarni

Miłośnicy filmów kojarzą na pewno klimatyczne amerykańskie kawiarnie z lat pięćdziesiątych. Styl ten wraca do łask i jest niezwykle efektowny. Dla nadania kuchni charakteru retro nie potrzeba zwykle wiele pracy. W sieci, lub niektórych sklepach z wyposażeniem domu, można kupić stylizowany neon, kredową tablicę lub ekspres do kawy w konwencji vintage. Mały kawiarniany stolik i krzesła w pastelowych kolorach nadadzą kuchni filmowego stylu znanego z kryminałów czy sensacyjnych amerykańskich klasyków.

kuchnia retro

Ciepły industrializm

Nijaka i nudna kuchnia zmieni się w mgnieniu oka, jeżeli do głosu dopuścimy klimaty industrialne. Płytki lub okleiny imitujące surową cegłę położone na jednej ze ścian automatycznie odmieniają wnętrze. Szczególnie dobrze komponują się z kuchniami w blokach, gdzie bardzo często instalacje były prowadzone po ścianach. Po odmalowaniu nieosłonięte rury gazowe i grzewcze, w otoczeniu surowej cegły lub betonu same w sobie staną się klimatyczną ozdobą. Żywe pomarańczowe cegły ciepłą barwą i fakturą intrygują i ożywiają kuchnię.

kuchnia cegla

Mosiądz w kuchni

Chromy i stal nierdzewna bardzo często goszczą w nowoczesnych kuchniach. Są piękne i bardzo praktyczne, ale zdecydowanie chłodne i sterylne. Do mody powraca mosiądz i metalowe dodatki w kolorze „starego złota”. Wielka mosiężna lampa lub bateria kranowa w tym kolorze zdecydowanie zmienią każdą nijaką kuchnię w ciepłe i stylowe pomieszczenie. Szczególnie gdy pomyślimy też o wymianie uchwytów szafek i szuflad.

7 komentarzy

 • MH

  Świetny i bardzo praktyczny artykuł! Kuchnia to centrum każdego domu, wiec warto zadbać o to, by była jak najbardziej przytulnym miejscem. Przy okazji – cudowne zdjęcia! Aż nabrałam ochoty na przeprowadzenie remontu, chociaż moja kuchnia jest jeszcze całkiem nowa 😉

 • dodatki do kuchni

  Bardzo dobry artykuł! I co więcej z szykownymi dodatkami. Urzekła mnie – to chyba stojak na świecę w kształcie „rakiety” na trzecim zdjęciu. koło cytryn, oraz aranżacja kuchni z widokiem na podwórko – super.

 • Karen

  Ja również przyjmuje przyjaciół w kuchni 🙂 Lubie usiąść w kuchni z przyjaciółką pijąc kawę i rozmawiając.

 • Wanessa

  Dla mnie kuchnia tez jest sercem domu, spędzam w niej mnóstwo czasu wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Bardzo zależ mi na tym, aby przez cały ten czas była w idealnym stanie.

 • Magda

  Kuchnia jako najważniejsza przestrzeń w domu powinna zatem być urządzona z myślą o wszystkich domownikach.

 • Paulina

  Zapewne, gotowanie w tak pięknej i na pewno funkcjonalnej kuchni to czysta przyjemność 🙂

 • Diana

  Zgadzam się! Sercem domu nie jest salon lecz kuchnia. Przy takim wnętrzu, aż chce się gotować ! A jeżeli chodzi o mosiądz to świetnie wygląda i nie jest tak zimny jak stal nierdzewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »