Inspiracje & Wnętrza

6 pomysłów na wykończenie ściany w kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Warto więc zadbać szczególnie o jej wygląd. Liczą się nie tylko meble i poszczególne sprzęty, ale także to, jak wykończone zostały ściany. Poniżej przedstawiamy sześć ciekawych propozycji, wśród których każdy właściciel domu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Tynk dekoracyjny

To świetna alternatywa dla tapety oraz tradycyjnej farby. Cienkowarstwowy tynk dekoracyjny sprawi, że ściana może uzyskać naturalną strukturę, która przypominać może granit. Aby jednak jej powierzchnia nie brudziła się zbyt szybko, należy zastosować środek uszczelniający. Podłoże, na którym umieszcza się tynk, musi być także idealnie równie. Wszelkie pozostałości farby są niedopuszczalne – wpłyną bowiem negatywnie na trwałość tynku.

amarylis_w01

Drewniane panele ścienne

Do niedawna nie wyobrażaliśmy sobie, żeby ściany w kuchni, na które pryskają krople wody i tłuszczu, można było wyłożyć drewnem. Dzisiaj, dzięki materiałom drewnopodobnym i naśladującym drewno laminatom, jest to możliwe. Można nimi pokryć kuchenne ściany nie tylko nad blatem roboczym, ale również nad kuchenką i zlewozmywakiem. Ściana w kuchni pokryta materiałem imitującym drewno, ociepla i nadaje kuchni nowego, bardziej pokojowego charakteru, dzięki czemu kuchnia staje się bardziej przytulna i ciepła. Najtańszym sposobem będą popularne panele ścienne laminowane. Aby ściana w kuchni była łatwiejsza do utrzymania w czystości, po położeniu paneli należy je dodatkowo polakierować.

ambrozja_w01

Płytki ceramiczne

To najbardziej popularny materiał, który spotkać można w większości polskich kuchni. Płytki mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim nie szkodzi im wysoka temperatura, zwiększona wilgotność oraz nieustannie unoszący się w kuchni tłuszcz. Jednocześnie płytki można bardzo łatwo wyczyścić. W zdecydowanej większości przypadków płytki umieszcza się na tej ścianie, która znajduje się nad blatem roboczym. Do niewątpliwych zalet tego materiału zalicza się także mnóstwo wzorów, kolorów i rozmiarów, w których są dostępne. Decydując się na płytki ceramiczne w kuchni, warto jedynie pamiętać o tym, aby stawiać na te gładkie. Chropowata powierzchnia jest bowiem dużo bardziej podatna na zabrudzenia, których usunięcie może być trudne.

orlik_w05

Farba

Prosty, klasyczny sposób na wykończenie kuchennych ścian w mig. Położenie farby nie jest trudne i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Do tego dochodzi ogromny wybór kolorów i odcieni, dzięki czemu bez trudu można wybrać barwę idealnie dostosowaną do własnych oczekiwań i preferencji. Trzeba jednak pamiętać, aby w kuchni stawiać na farby zmywalne oraz wodoodporne. Dzięki temu będzie je można bez obaw umyć w momencie, kiedy staną się brudne. A o to w kuchni naprawdę nie jest trudno.

dedal_w05

Fototapeta

Rozwiązanie to było modne pod koniec lat osiemdziesiątych. Dzisiaj znowu wraca do łask. Wybierając fototapetę do kuchni, pamiętać trzeba jedynie o tym, aby wykonana była z materiału odpornego na wilgoć i zabrudzenia. Najlepiej w kuchni sprawdzają się te fototapety, które bez oporów można być. Umieszczając je nad blatami roboczymi, trzeba bowiem liczyć się z możliwością silnych zabrudzeń.

bez_w01

Szkło dekoracyjne

To świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie niebanalne materiały aranżacyjne, funkcjonalne i efektowne zarazem. Szkło coraz częściej wybierane jest jako alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Tego rodzaju materiał prezentuje się nowocześnie, a dodatkowo jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu czystości. Jest także odporny i trwały na zabrudzenia, nie niszczy się pod wpływem gorącej pary czy zimnej wody z kranu.

granat_2_w06

Wielość rozwiązań sprawia, że kuchnię urządzić można zgodnie z własnym gustem i preferencjami. Dzięki temu ma ona szansę stać się prawdziwym sercem domu. I to bez zbędnego wysiłku i nadmiernych kombinacji.

4 komentarze

  • https://amprojekthome.pl/

    Przy urządzaniu kuchni, wybór wykończenia ścian to kluczowy element. Tynk dekoracyjny tworzy naturalną strukturę, drewniane panele nadają przytulności, płytki ceramiczne są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Farba pozwala na kreatywność, a fototapeta i szkło dekoracyjne dodają niebanalnego charakteru. Ważne, by wybór pasował do stylu i potrzeb kuchni, tworząc przyjemną przestrzeń.

  • Lucyna Domańska

    tapety, farby i panele panelom nierówne. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji tylko boazerie, kafelki i farby olejne. Dziś mamy znacznie więcej możliwości. Ostatnio bardzo popularne są panele ścienne 3D, które doskonale nadają się do każdego wnętrza w tym właśnie do kuchni. Może to będzie najlepsze rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »