Realizacje,  Story

Ariel – dom spełnionych marzeń

Wybór projektu domu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o własnym domu. Nie rzadko wybór projektu domu to długotrwały proces uwarunkowany działką, warunkami zabudowy oraz oczekiwaniami przyszłych mieszkańców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe i porównać je ze znajdującą się na rynku ofertą projektową. Pomimo wszelkich starań może się jednak okazać, iż idealny projekt powstaje dopiero po dokonaniu zakupu innego projektu. Wówczas albo decydujemy się na budowę już zakupionego projektu albo kupujemy projekt domu naszych marzeń. W takiej sytuacji znaleźli się Tomasz i Sabina, których projektem marzeń okazał się projekt ARIEL

PicturePro_22

Ariel to wygodny i funkcjonalny parterowy dom odpowiadający potrzebom 4-5-osobowej rodziny. Bryła budynku jest prosta, nieudziwniona nadmiernymi elementami dekoracyjnymi. Dominującym elementem, który przykuwa uwagę jest rozległy taras okalający budynek z dwóch stron. Jest on częściowo zadaszony, dzięki czemu pozwala się cieszyć urokami przyrody niezależnie od pogody. Pomimo tego, iż jest to dom parterowy posiada optymalną powierzchnię 128 m2, dzięki czemu nie wymaga rozłożystej działki.

PicturePro_21

Tomasz i Sabina poszukując projektu domu mieli bardzo sprecyzowane wymagania, jakie powinien spełniać ich dom marzeń. Pomijając fakt, iż dom miał się im podobać, to powinien być parterowy i przestronny, koniecznie z dużym tarasem i garażem na dwa stanowiska.

PicturePro_23

Dodatkowo bardzo istotny był również układ funkcjonalny domu, który powinien posiadać spiżarnię przy kuchni oraz wydzieloną łazienkę i garderobę w głównej sypialni.

PicturePro_11

Inwestorom zależało również na dodatkowym pokoju zlokalizowany blisko wejścia, który można zaadaptować na biuro oraz pokoju dla dziecka znajdującym się w bliskim sąsiedztwie rodziców.

PicturePro_16

PicturePro_17

Tak decyzje o wyborze projektu Ariel, argumentuje Pan Tomasz: „Nasze poszukiwania projektu zaczęły się od wyboru projektu innej pracowni, który zakupiliśmy oraz uzyskaliśmy na niego pozwolenie na budowę. Jednakże w czasie starań o pozwolenie znaleźliśmy projekt Ariel, który spełniał wszystkie nasze powyższe wymagania, co było wielkim plusem w stosunku do wcześniej wybranego projektu (opieczętowany do tej pory leży w szafie). W dniu odebrania pozwolenia na budowę złożyliśmy ponownie dokumenty o zmianę pozwolenia na budowę domu według projektu Ariel.”

PicturePro_3

Zamysłem autora przy rysowaniu projektu było stworzenie jak najbardziej komfortowego w użytkowaniu wnętrza na niedużej powierzchni. W projekcie zastosowano wiele ciekawych rozwiązań podnoszących komfort użytkowania. Część dzienna to otwarta przestrzeń salonu, jadalni i kuchni, której walory wizualne podnoszą liczne przeszklenia.

PicturePro_7

W części nocnej znajdują się trzy funkcjonalne sypialnie. Sypialnia gospodarzy posiada dodatkowo bezpośredni dostęp do osobnej łazienki i garderoby.

PicturePro_14

W domu zaprojektowano dwie łazienki oraz wc, które można zaadaptować na pralnię.

PicturePro_8

PicturePro_9

Praktycznym rozwiązaniem jest również spora spiżarnia usytuowana przy kuchni. Niewątpliwym atutem projektu jest sporych rozmiarów kotłowania na paliwo stałe posiadająca dwa niezależne wejścia.

PicturePro_5

Budowa domu rozpoczęła się w 2013 roku i łącznie z przerwą zimową trwała niecały rok. Pan Tomasz zdecydował się na budowę systemem gospodarczym. Szybka realizacja budowy była możliwa dzięki zaangażowaniu oraz pomocy ze strony rodziny, ale przede wszystkim dzięki dobrej synchronizacji firm budowlanych. Synchronizacja polegała na tym, iż jedna firma kończyła powierzone im zadania, a inna zaraz po nich wchodziła wykonywać kolejny etap prac. Jedną z najistotniejszych kwestii dla Inwestorów w trakcie budowy było kontrolowanie wydatków oraz jakości materiałów, z jakich dom został wybudowany. Zdecydowali się oni nie oszczędzać na materiałach, gdyż wiedzą, iż odbiłoby się to w późniejszych latach użytkowania domu. Do budowy zostały użyte materiały firmy KNAUF. Pan Tomasz tak argumentował wybór producenta: „My wykorzystaliśmy ich wylewki anhydrytowe, które dużo lepiej i szybciej przewodzą ciepło oraz tynki KNAUF Diamant, które wykonane przez profesjonalistów nie wymagają żadnego dodatkowego dopieszczania w postaci gipsowania, a ściana jest idealnie gładka i gotowa do malowania.”

 Dom został zbudowany zgodnie z projektem w standardzie energooszczędnym, przy wyborze stropu żelbetowego (projekt Ariel jest obecnie dostępny zarówno ze stropem drewnianym jak i żelbetowym w systemie Technobeton – opcja do wyboru). Na chwilę obecną w domu nie został zamontowany rekuperator, ale właściciele są zdecydowani na jego zastosowanie w najbliższej przyszłości. Inwestorzy zdecydowali się nie niewielkie zmiany w układzie funkcjonalnym, takie jak: zmiana funkcji wc na pralnio/suszarnię oraz przedłużenie ścianki wejściowej do salonu od strony kuchni, co pozwoliło na ukrycie lodówki w powstałej wnęce.

PicturePro_4

Istotną, aczkolwiek nie widoczną gołym okiem zmianą była zmiana wysokości sufitu. Dom został obniżony o wysokość jednego pustaka w celu obniżenia wysokości pokoi, aczkolwiek, aby zachować wysokość i proporcje budynku, został on podniesiony o ten sam pustak ponad stropem. Stwarza to możliwość późniejszego zagospodarowania poddasza.

PicturePro_2

W całym domu zostało zastosowane ogrzewanie podłogowe, zaś dom ogrzewany jest piecem na ekogroszek firmy Defro duo uni 15kw. Dodatkowo została zamontowana powietrzna pompa ciepła. Alternatywnie została rozprowadzona instalacja z możliwością zamontowania kaloryferów w każdym pomieszczeniu. Jest ona przygotowana do podłączenia pieca CO gazowego w dowolnym momencie. Inwestorzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, gdyż nie byli pewni, czy samo ogrzewanie podłogowe będzie wystarczające. Instalacja ogrzewania CO i CWU połączona jest z kominkiem z płaszczem wodnym co pozwala na efektywne wykorzystanie ciepła wydalanego przez kominek do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Początkowo kominek miał służyć jedynie celom relaksacyjnych, ale dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego udało się połączyć relaks z ekonomią. Po roku użytkowania Pan Tomasz śmiało stwierdza, iż ogrzewanie podłogowe wystarcza w 100% na ogrzanie domu.

PicturePro_1

Obecnie w domu jest montowany system inteligentnego domu marki Fibaro. Zostanie on zintegrowany z telefonem właścicieli, który automatycznie za pomocą sygnału gps będzie sterował alarmem, roletami zewnętrznymi, bramą garażową oraz wjazdową, jak również zraszaczami na trawniku. Pan Tomasz stwierdził, iż koszt budowy projektu Ariel nie jest tani, ale nie jest również wygórowany. Jest idealnym połączeniem ceny do powierzchni użytkowej domu.

PicturePro_15

Inwestorzy zapytani o opinię o projekcie, którą przekazaliby dla osób zastanawiających się nad jego wyborem odpowiadają: „Jako, że jesteśmy pierwsi którzy wybudowali i zamieszkali w domu według projektu Ariel, po rocznym w nim mieszkaniu możemy śmiało polecić ten projekt. Jest to dom bardzo funkcjonalny, przestronny, a zarazem ma w sobie to coś. Jest to dom naszych marzeń.

Szczegóły projektu Ariel na stronie:

https://www.domywstylu.pl/ariel

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »