Inspiracje & Wnętrza

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Każdy, kto zaczyna aranżować swoje mieszkanie, zastanawia się, w jakim stylu powinno ono być. Warto bowiem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z salonem połączonym z kuchnią, ujednolicić estetycznie wnętrze. Możliwości jest naprawdę wiele, gdyż w architekturze wnętrz wyróżniamy styl skandynawski, prowansalski, retro, shabby chic, rustykalny, klasyczny, industrialny, kolonialny, marynistyczny, boho, francuski, romantyczny, toskański oraz wiele innych. Cóż właściwie oznacza styl? Wiąże się on z estetyką danego pomieszczenia, czyli kolorami, materiałami, rodzajem mebli i dodatków.

Styl skandynawski cechy

Styl skandynawski jest jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach. Charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, jasnymi barwami i w dużej mierze odwołuje się do natury. Kolorem, który króluje w tej konwencji, jest biały. Mimo wszechobecności bieli, jest to styl raczej chłodny.

teo_w02

We wnętrzach bardzo często znajdują się piece kaflowe lub kominki. Kluczowe są również lampy – raczej dające ciepłe światło. Domy skandynawskie są niezwykle rodzinne, dlatego kluczowym elementem jest stół. Zazwyczaj stoi on w centralnym puncie mieszkania i to właśnie wokół niego organizowana jest reszta przestrzeni. Meble są raczej proste i minimalistyczne, a królującym materiałem drewno.

andromeda_w01

Dodatki w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrza zdobione są przez sporą ilość dodatków. Mogą to być poduszki, narzuty, koce i pledy, wszystko w jasnych kolorach. Ze względu na chłodny klimat tego rejonu, wnętrza zaopatrywane są w przytulne i ciepłe tkaniny.

decyma_6_w02

Bardzo często dekoracje posiadają elementy świetlne, które są źródłem poczucia bezpieczeństwa. Mieszkańcy Skandynawii uwielbiają świece, dlatego można je stawiać dosłownie wszędzie – w kuchni, salonie, łazience i sypialni. Bardzo często dodatki stanowią jednocześnie akcent kolorystyczny, stąd pojawia się na nich turkus lub nawet czerwień.

Styl skandynawski a natura

Styl skandynawski wyraża przede wszystkim miłość do natury. Z tego względu we wnętrzach bardzo często na podłodze znajdują się długie deski o wyrazistych słojach, czasami pobielane.

teo_w03

Duże znaczenie ma również funkcjonalność – każdy element mieszkania powinien być piękny i jednocześnie praktyczny. Styl skandynawski charakteryzuje się także wysoką jakością materiałów, które służą przez wiele lat, a nawet pokoleń.

teo_w01

Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim jest minimalistyczny, a w związku z tym dobrze przemyślany. Jeżeli istnieje taka możliwość warto, aby był przestronny i jasny. Pierwszym zakupem może być biała sofa i drewniany stolik, na przykład wykonany samodzielnie z pięknej deski. W salonie powinna znaleźć się lampa podłogowa, jasny dywan, a także szafa lub regał – wszystko najlepiej z białego drewna.

opus_2_w01

Uzupełnienie kolorystyki zazwyczaj odbywa się przy pomocy dodatków – na przykład czerwonych poduszek, niebieskiej narzuty i wiklinowego fotela. Stół można ozdobić klimatycznymi świecami lub wazą wykonaną z ceramiki. Odpowiednie zasłony i firanki będą jasne lub w kolorach ziemi. Na ścianie z pewnością możemy powiesić obraz ulubionego artysty, najlepiej w chłodnej stylistyce.

decyma_6_w03

 

4 komentarze

 • Wiktor Jagielski

  Bardzo dobrze, że zostały umieszczone zdjęcia, bo w innym wypadku pewnie nie chciałoby mi się zajrzeć głębiej w tekst, ale tak to jest bardzo dobrze! 🙂

 • Beata

  Styl skandynawski to też proste w swojej budowie i eleganckie w prostocie lampy, które świetnie współgrają z resztą wnętrza urządzonego w tym stylu.

 • teresa

  Jeśli styl skandynawski odpowiada Twojej wizji aranżacji, zdecyduj się na pracę z najlepszymi -dobry projekt to podstawa! projektowanie-wnetrz-online.pl

 • Adrianna

  Bardzo fajny blog w którym można wiele się dowiedzieć, dodatki i kolory to co pięknego w sumie w każdym mieszkaniu . Bardzo ciekawe pomysły ma również na aranżację wnętrz alinabadora.pl. Funkcyjne mieszkanie stylu glamour czy stylu skandynawskim. Można zobaczyć inspiracje mieszkań które ą ładne i bardzo wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »