Inspiracje & Wnętrza

Charakterystyka stylu klasycznego

Styl klasyczny wiąże się przede wszystkim z ponadczasowością. Co więcej, większość osób niezależnie od upodobań estetycznych, w takim wystroju czuje się dobrze. Zazwyczaj charakteryzuje się on ciepłymi barwami i harmonijnym ustawieniem mebli. Prostota i klasa to cechy, które z pewnością dobrze odpowiadają stylowi klasycznemu. Współcześnie często wiąże się on z minimalizmem i dodatkami z wysokiej półki.

arnika_2_w03

Styl klasyczny architektura wnętrz

Styl klasyczny rozwijał się w Europie od starożytności, a więc jego tradycja jest naprawdę bogata. Stylem klasycznym często określa się wnętrza o stylistyce angielskiej. Prostota, równowaga, symetria, sprawdzone rozwiązania – to właśnie główne założenia tego stylu. Oczywiście to, że wystrój wnętrz w tym stylu nawiązuje do tradycji, nie oznacza, że jest on nudny.

szafran_6_w04

Zazwyczaj dekoratorzy wprowadzają współczesne dodatki, aby dom był przede wszystkim wygodny. Barwy charakterystyczne dla stylu klasycznego to brązy, beże, szarości, ale także biel. Przykładowo salon może być pomalowany na biało, a meble, które w nim postawimy, mogą być wykonane z pięknego naturalnego ciemnego drewna. Do tego wskazane są przeróżne dodatki, na przykład w złotym odcieniu.

 dudek_2_dr-t_w04

Styl klasyczny cechy

Styl klasyczny to przede wszystkim jakość wybieranych materiałów i mebli. Z pewnością klasyczna kolorystyka nie jest jarmarczna ani zbyt odważna. Stonowane kolory i naturalne materiały takie jak drewno to podstawa. Z pewnością w tego typu wnętrzu możemy wykorzystać tapety, najlepiej w jasnych pastelowych kolorach, które posiadają małe wzorki w podobnym odcieniu.

dudek_2_dr-s_w02

Warto zwrócić uwagę na sufit – styl klasyczny nie pomija tego elementu pomieszczenia. Wszelkie sztukaterie, listwy, gzymsy i inne ozdoby tego typu są jak najbardziej wskazane.

allegro_2_w04

Bardzo często w stylu klasycznym pojawiają się antyki, które można kupić od profesjonalnych sprzedawców lub na pchlim targu. Bardzo istotną cechą stylu klasycznego jest spójność – całość wnętrza powinien spajać jakiś element, np. kolor mebli lub tkanin.

dudek_2_dr-s_w06

Aranżacja wnętrz styl klasyczny

Aranżacja wnętrz według zasad stylu klasycznego jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które dopiero projektują swoje mieszkanie, jak i dla tych którzy pragną odmiany. Z jednej strony możemy korzystać z bardzo wytrzymałych materiałów i zostać kolekcjonerem antyków. W tym przypadku najważniejsza będzie jakość – odpowiednio wygodne meble, dokładne wykończenie wszystkich akcesoriów, duże przestrzenie, drewniane okna i eleganckie lampy.

puszczyk_w05

Z drugiej strony możemy samodzielnie przyozdobić sufit gzymsami własnego projektu, mebli poszukać na pchlim targu, a ściany pomalować po prostu na biało. W obu przypadkach z pewnością należy zrezygnować ze zbyt dużej ilości dodatków i kolorowych akcentów.

orlik_2_w03

Styl ten z pewnością narzuci nam utrzymywanie porządku na wysokim poziomie. Oczywiście nie musimy urządzać całego domu czy mieszkania w jednym stylu. Jeżeli pragniemy wprowadzić jakieś urozmaicenie, styl klasyczny z pewnością nada się do salonu, zwłaszcza jeśli jest on połączony z kuchnią. Będzie to wspaniałe miejsce do odpoczynku oraz przyjmowania gości.

puszczyk_w04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »