Inspiracje & Wnętrza

Jak zaaranżować kominek w mieszkaniu?

Kominek w mieszkaniu to wspaniały pomysł na urozmaicenie czasu jesienno-zimowego. Ten mocny element wystroju wnętrz może odmienić nasze zimowe wieczory, zamieniając je w wielogodzinny relaks w towarzystwie ciepłych płomyków ognia. Oprócz funkcji estetycznej kominek pełni również funkcję praktyczną – dobrze zaprojektowany może ogrzać całe mieszkanie. Kominek w mieszkaniu to bryła, która definiuje wnętrze, a więc warto dobrze przemyśleć, w jakim stylu powinien on być.

dedal_w04

Kominek – wady i zalety

Trudno doszukać się wad posiadania kominka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie w każdym domu można zainstalować go w bezpieczny sposób. Nadaje się on do domów, w których strop jest silny i utrzyma betonową konstrukcję kominka, który może ważyć nawet tonę. Warto zwrócić uwagę na wielkość szyby w kominku – zbyt mała może powodować przedostawanie się spalin do naszego mieszkania, negatywnie wpływając na nasze zdrowie.

amarylis_2_w03

Aby posiadać kominek, nasze mieszkanie nie może być zbyt małe. Ważne, aby znajdował się on w odpowiedniej odległości od mebli, zwłaszcza kanapy i foteli. Musimy mieć świadomość, że drewno do kominka nie jest tanie, a więc powinniśmy posiadać odpowiednią ilość środków. Jeżeli chcemy, aby nasz kominek ogrzewał dom, pamiętajmy o zainstalowaniu odpowiedniej instalacji rozprowadzającej ciepło do pozostałych wnętrz. Cena kominka może być naprawdę różna – przeważnie zależy ona od jego wykończenia i rodzaju wkładu, który zastosujemy.

ibis_2_w06

Kominek w salonie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków – od tych tradycyjnych, zbudowanych z cegieł lub kamieni do tych nowoczesnych o różnorakich formach. Te pierwsze mają wiele uroku, gdyż przypominają nam klimat wiejskich czy górskich chat. Nowoczesne wersje dostępne są w różnorakich formach, dzięki czemu mogą stanowić atrakcyjny element wystroju. Warto pamiętać także o biokominkach, które można zainstalować praktycznie wszędzie.

ambrozja_3_w02

Kominek w stylu rustykalnym

Kominek w stylu rustykalnym zbudowany jest z ciężkich materiałów, na przykład kamieni, cegieł i drewna. Jest to tradycyjnie wyglądający kominek, który z pewnością nie będzie pasował do zbyt nowoczesnych wnętrz.

jasmin_3_dr-s_w02

Drewno, które będzie ozdabiać nasz kominek powinno być wysezonowane i zaimpregnowane, a także oddzielone od paleniska ramą o grubości minimum piętnastu centymetrów. Rama może być wykonana na przykład z metalu. Bryła takiego kominka jest bardzo duża, a więc z pewnością w małych mieszkaniach to rozwiązanie się nie sprawdzi. Tego typu kominek musi pasować do reszty wnętrza, które nie może być zbyt małe.

biedronka_dr-s_w01

Rustykalne palenisko będzie dobrze wyglądać na podłodze z surowych desek, kamieni lub ceramicznych płytek. Warto zminimalizować resztę dodatków, gdyż kominek jest niezwykle ozdobny. Kolory ścian i podłóg powinny być wygaszone i jednolite. Jeżeli należysz do osób, które lubią towarzystwo książek, obrazów i spędzasz czas na długich rozmowach z najbliższymi przy lampce wina, styl rustykalny w salonie z pewnością Ci się spodoba. Takie wnętrze jest niezwykle przytulne, a więc sprawdzi się zarówno w wieloosobowych rodzinach, jak i w młodych małżeństwach.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *