Inspiracje & Wnętrza

Jak zaaranżować kominek w mieszkaniu?

Kominek w mieszkaniu to wspaniały pomysł na urozmaicenie czasu jesienno-zimowego. Ten mocny element wystroju wnętrz może odmienić nasze zimowe wieczory, zamieniając je w wielogodzinny relaks w towarzystwie ciepłych płomyków ognia. Oprócz funkcji estetycznej kominek pełni również funkcję praktyczną – dobrze zaprojektowany może ogrzać całe mieszkanie. Kominek w mieszkaniu to bryła, która definiuje wnętrze, a więc warto dobrze przemyśleć, w jakim stylu powinien on być.

dedal_w04

Kominek – wady i zalety

Trudno doszukać się wad posiadania kominka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie w każdym domu można zainstalować go w bezpieczny sposób. Nadaje się on do domów, w których strop jest silny i utrzyma betonową konstrukcję kominka, który może ważyć nawet tonę. Warto zwrócić uwagę na wielkość szyby w kominku – zbyt mała może powodować przedostawanie się spalin do naszego mieszkania, negatywnie wpływając na nasze zdrowie.

amarylis_2_w03

Aby posiadać kominek, nasze mieszkanie nie może być zbyt małe. Ważne, aby znajdował się on w odpowiedniej odległości od mebli, zwłaszcza kanapy i foteli. Musimy mieć świadomość, że drewno do kominka nie jest tanie, a więc powinniśmy posiadać odpowiednią ilość środków. Jeżeli chcemy, aby nasz kominek ogrzewał dom, pamiętajmy o zainstalowaniu odpowiedniej instalacji rozprowadzającej ciepło do pozostałych wnętrz. Cena kominka może być naprawdę różna – przeważnie zależy ona od jego wykończenia i rodzaju wkładu, który zastosujemy.

ibis_2_w06

Kominek w salonie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków – od tych tradycyjnych, zbudowanych z cegieł lub kamieni do tych nowoczesnych o różnorakich formach. Te pierwsze mają wiele uroku, gdyż przypominają nam klimat wiejskich czy górskich chat. Nowoczesne wersje dostępne są w różnorakich formach, dzięki czemu mogą stanowić atrakcyjny element wystroju. Warto pamiętać także o biokominkach, które można zainstalować praktycznie wszędzie.

ambrozja_3_w02

Kominek w stylu rustykalnym

Kominek w stylu rustykalnym zbudowany jest z ciężkich materiałów, na przykład kamieni, cegieł i drewna. Jest to tradycyjnie wyglądający kominek, który z pewnością nie będzie pasował do zbyt nowoczesnych wnętrz.

jasmin_3_dr-s_w02

Drewno, które będzie ozdabiać nasz kominek powinno być wysezonowane i zaimpregnowane, a także oddzielone od paleniska ramą o grubości minimum piętnastu centymetrów. Rama może być wykonana na przykład z metalu. Bryła takiego kominka jest bardzo duża, a więc z pewnością w małych mieszkaniach to rozwiązanie się nie sprawdzi. Tego typu kominek musi pasować do reszty wnętrza, które nie może być zbyt małe.

biedronka_dr-s_w01

Rustykalne palenisko będzie dobrze wyglądać na podłodze z surowych desek, kamieni lub ceramicznych płytek. Warto zminimalizować resztę dodatków, gdyż kominek jest niezwykle ozdobny. Kolory ścian i podłóg powinny być wygaszone i jednolite. Jeżeli należysz do osób, które lubią towarzystwo książek, obrazów i spędzasz czas na długich rozmowach z najbliższymi przy lampce wina, styl rustykalny w salonie z pewnością Ci się spodoba. Takie wnętrze jest niezwykle przytulne, a więc sprawdzi się zarówno w wieloosobowych rodzinach, jak i w młodych małżeństwach.

8 komentarzy

 • Klaudia

  dla mnie ładny kominek to podstawa! Ciepła domowego ogniska, my kupiliśmy w „cichy kominki ” kominek firmy kratki – jestem zachwycona i bardzo polecam ludziom z okolic Wawy

 • Mirek

  Swego czasu mieszkaliśmy w kamienicy w mieszkaniu o dosyć dużym metrażu, gdzie pierwotnie były piece kaflowe, które postanowiliśmy przerobić na kominek. Dołożyliśmy nieco marmurowych dodatków i efekt był znakomity. Poza tym – nie ma nic lepszego niż zapach drewna.
  Jako, że miejsca mieliśmy sporo, klimat był tak cudowny, jak tylko można to sobie wyobrazić.
  Kominek nadaje klimat!

 • Marcin Marć

  Bardzo fajne są te narożne wkłady kominkowe, czy znany jest ich producent? Podejrzewam, że może być to Jotul bo wygląda podobnie (adres strony ukryty przez administratora) jednak nie widzę takiego w ofercie.

 • Michał

  Najbardziej podobają mi się te w obudowie kamiennej albo ceglanej. Klasyka rządzi 🙂

 • dystrybutor klimatyzacji

  W zimę grzanie kominkiem, a w lato chłodzenie klimatyzacja. Mało kto wie, ale nowoczesne klimatyzatory mają możliwość grzania i chłodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »