Inspiracje & Wnętrza

Jak wybrać płytę kuchenną?

Kuchnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. To w niej pijemy poranną kawę i przygotowujemy wyśmienity obiad. By wydobyć bogactwo smaków z każdej przyrządzanej potrawy, warto zainwestować w dobre sprzęty AGD. Jak wybrać płytę do kuchni? O czym należy pamiętać podczas jej zakupu i jak o nią dbać, by służyła na lata?

ametyst_r10

Płyty kuchenne bez tajemnic

Dziś możemy spotkać się z bardzo szerokim wyborem płyt do kuchni – obecne trendy w interior designie umożliwiają nawet zakup płyty grzewczej jako osobnego urządzenia. To rozwiązanie niezwykle estetyczne, ale i funkcjonalne: pozwala na oszczędność miejsca, a jednocześnie wygląda niezwykle stylowo!

ambrozja_3_w07

Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, musimy dostosować się do posiadanego rodzaju instalacji. Jeżeli w domu lub mieszkaniu znajduje się instalacja gazowa, musimy wybrać właśnie taką; z kolei w przypadku instalacji elektrycznej możemy kupić płytę ceramiczną lub indukcyjną.

dedal_w05

Wybieramy płytę do kuchni!

Płyta gazowa posiada tradycyjne palniki, które umożliwiają szybką regulację temperatury – zazwyczaj ma ich od 2 do 4, ale można znaleźć także większe modele. Jest o wiele tańsza i łatwiejsza w użytkowaniu, jednak jej posiadanie wiąże się z  podłączeniem specjalnej wentylacji. Choć niegdyś płyty gazowe uważano za staroświeckie, dziś ich używanie jest w pełni bezpieczne; co więcej, posiadają także coraz ciekawsze wzornictwo.

ambrozja_3_r22

W przypadku instalacji elektrycznej możemy pozwolić sobie na większą dowolność – do wyboru mamy płyty ceramiczne i indukcyjne. Pierwsze z nich są nowoczesnymi, niezwykle wygodnymi urządzeniami w kuchni: posiadają płaską, gładką powierzchnię wykonaną z ceramiki, która szybko się nagrzewa i bardzo dobrze przewodzi ciepło.

kaszmir_w05

Wysokość temperatury można z łatwością regulować za pomocą ekranu dotykowego lub przycisków. W obrębie „palników” zakreślone są pola grzewcze, zaś przestrzeń poza nimi pozostaje chłodna; nie ma więc ryzyka oparzenia się – ze względu na bezpieczeństwo użytkowania należą więc do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w naszym kraju.

jodla_2_r21

Płyta indukcyjna do kuchni – jaką wybrać?

Płyta indukcyjna to nowoczesna, energooszczędna i funkcjonalna propozycja. Mechanizm jej działania opiera się na indukcji, czyli zmiennym polu  elektromagnetycznym – energia wymieniana jest między „palnikami” a garnkiem czy patelnią. Ciepło wytwarzane jest jedynie na dnie naczynia, a nie na całej powierzchni płyty: oznacza to więc, że płyta nagrzeje się tylko tyle, ile energii przekaże jej garnek.

len_w05

Jej kolejną zaletą jest szybkie przygotowywanie, a następnie odgrzewanie potraw; jest także wygodniejsza i o wiele bezpieczniejsza w użytkowaniu, niż pozostałe rodzaje płyt. Co więcej, jej posiadanie po prostu się opłaca – korzystanie z niej to niższe koszty zużycia energii elektrycznej i o wiele łatwiejsze czyszczenie!

3 komentarze

  • BaGa

    ja np nie mam duzo miejsca a używam indukcji często poprzez robot kuchenny, Kohersen Mycook do tego mixer, ugniatanie ciasta..a wszytko w jednym pudełku

  • Norbert

    Kuchnia inducyjna ładna niestety nie zdrowa, u nas w domu na szczęście gaz się dało, w ogóle wdzięczny jestem, że udało sie wszytko łatwo i bez turbulencji, pracowaliśmy z terczynskadesign.pl

  • LMS

    Zastanawiam się nad płytą indukcyjną, bo obecnie mam kuchenkę gazową, najzwyczajniejszą, lecz wiem, że to może i jest w miarę tanie rozwiązanie, ale nie najlepsze 🙂 Mam dość czyszczenia kuchenki gazowej, płyta indukcyjna jest dużo przyjemniejsza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »