Inspiracje & Wnętrza

Pracownia artystyczna w domu

Każdy artysta powinien mieć do dyspozycji własną pracownię, w której będzie mógł w pełni rozwinąć swoje skrzydła i doskonalić talent. Niektórzy decydują się na wynajem odpowiedniego pomieszczenia, jednakże większość osób przyznaje, że bardziej komfortowym rozwiązaniem jest urządzenie pracowni artystycznej w domu. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie, szczególnie gdy zdecydujemy się na profesjonalne wsparcie. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania nieruchomości, koniecznie musimy opowiedzieć fachowcom o swoich planach. Architekci pomogą nam stworzyć wymarzoną pracownię, w stu procentach dostosowaną do naszych artystycznych potrzeb.

Pracownia artystyczna – metraż i lokalizacja

Wnętrze przeznaczone do doskonalenia naszych artystycznych pasji musi być przede wszystkim wygodne. Na początku należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy je urządzić i jakie sprzęty będą kluczowe w jego wyposażeniu. Dla przykładu – jeśli ktoś chce urządzić w domu studio fotograficzne, musi przeznaczyć na ten cel lokal o odpowiednio dużej przestrzeni, w którym będzie można ustawić reflektory teatralne lub inne warianty sztucznego oświetlenia. Pracownia artystyczna w domu powinna być oddalona od pomieszczeń szczególnie eksploatowanych przez domowników – aby zapewnić sobie spokój podczas pracy. Zatem, jeśli jesteśmy jeszcze na etapie poszukiwania projektu, najlepiej jest szukać projektu domu z piwnicą bądź projektu domu z użytkowym poddaszem gdzie w przyszłości będziemy mogli urządzić pracownię.

Urządzenie pracowni artystycznej w domu – optymalne oświetlenie

Osoby oddające się twórczym pracom związanym z malarstwem, rzeźbiarstwem czy fotografowaniem zwracają szczególną uwagę na kwestię oświetlenia. Pomieszczenia, w których panuje półmrok nie są dobrym wyborem na pracownię. Najważniejsze jest, aby zadbać o dostęp do naturalnego światła, ponieważ sztuczne oświetlenie nigdy nie będzie wystarczające. Architekci zalecają, aby przyjrzeć się nie tylko parametrom okna, ale także jego oprawie. Istotny jest kolor wybranych żaluzji bądź rolet oraz stopień przepuszczalności światła. Pracownia artystyczna powinna być pomalowana na neutralne odcienie, które nie będą go światła. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju artystycznej aktywności – fotografowie często wykorzystują ściany jako jednolite tła, dlatego decydują się na przestrzeń pomalowaną różnymi tonacjami.

Pracownia artystyczna w domu – wyposażenie

Na koniec warto wspomnieć o wyposażeniu pracowni, od którego bezpośrednio zależy komfort pracy. W zależności od artystycznej aktywności, w wielu przypadkach konieczne może być wstawienie bardzo szerokiego blatu lub montaż dodatkowego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie ściana pokryta farbą tablicową lub korkiem, na której będziemy mogli zapisywać swoje pomysły. W trosce o własną wygodę koniecznie należy wstawić do pracowni komfortowy fotel lub krzesło. Odpowiednie urządzenie tego specyficznego pomieszczenia pozytywnie wpłynie na naszą twórczą wenę. Najlepiej zdecydować się na współpracę z doświadczonym projektantem, który pomoże stworzyć pracownię artystyczną zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami przestrzennymi domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »