Porady architektów

Sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

Zima to trudny okres dla wielu gospodarstw domowych. To właśnie w tym czasie pojawia się konieczność ogrzewania domu, a co za tym idzie – zużywania coraz większej ilości energii, która z roku na rok staje się droższa. Nowoczesne koncepcje architektoniczne starają się odpowiadać na te potrzeby, podsuwając innowacyjne sposoby na zachowanie ciepła, a projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób szukających ekonomicznych rozwiązań. Co pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu, a jednocześnie cieszyć się ciepłym i przytulnym wnętrzem?

ariel_w1Projekt domu energooszczędnego Ariel. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ariel

Prawidłowa izolacja

Najwięcej ciepła z budynków ucieka przez dach. Nie mniejsze znaczenie mają tu kiepsko zaizolowane ściany i narożniki, a także nieszczelne okna oraz drzwi. Stare budownictwo, wadliwa konstrukcja domu, źle dobrane materiały i błędy w wykonaniu wentylacji – wszystko to może być przyczyną znacznych strat ciepła w domu. Żeby temu zapobiec warto zadbać nie tylko o fachową ekipę wykończeniową, ale także wybrać odpowiedni projekt domu. Profesjonalni architekci zatroszczą się o ekonomiczne rozwiązania już na etapie tworzenia wstępnego zarysu, co przełoży się później na obniżenie kosztów i zminimalizuje konieczność dokonywania poprawek. Mając do czynienia z gotowym budynkiem, który jest nieszczelny również warto poprosić o pomoc specjalistów. Tylko oni będą w stanie podsunąć optymalne rozwiązania dla danego domu. Najczęstszą praktyką w takich przypadkach jest zastosowanie izolacji ścian przy użyciu takich materiałów, jak: styropian, wełna mineralna, wata szklana, mata poliuretanowa czy nowoczesna mata lub wełna drzewna.

calineczka_3_r01Zdjęcie z realizacji projektu domu Calineczka 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Calineczka 3

Jak zachować ciepło w domu?

Jeżeli ogromne inwestycje to zbyt duży wydatek, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować doraźnych metod na poprawienie termoizolacji. Dobrym i tanim sposobem będzie uszczelnienie okien i drzwi wejściowych, jak również tych, które prowadzą do wiatrołapu, piwnicy czy na strych. Utratę ciepła przez szyby zminimalizują rolety bądź zasłony, ale należy przy tym pamiętać, aby nie zasłaniać grzejników. W innym przypadku ciepłe powietrze nie przedostanie się do pomieszczenia. Już za kilkanaście złotych można też zakupić piankę silikonową lub uszczelki, które posłużą do zniwelowania szczelin we framugach. Wietrzenie pomieszczeń powinno być krótkie, ale intensywne. 5–10 minut otwartych na oścież okien pozwoli na przepływ powietrza i nie dopuści do nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

elka_2_r04Zdjęcie z realizacji projektu domu Elka 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Elka 2

Nowoczesne rozwiązania

Tworząc projekt domu od podstaw oprócz oczywistych metod termoizolacyjnych, warto też zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania energooszczędne, których zastosowanie dodatkowo zmniejszy konieczne wydatki na ogrzewanie. Wśród nich wyróżniają się szyby ciepłochronne, w których przestrzeń wypełnia specjalny gaz zapobiegający wymianie ciepła między wnętrzem domu, a otoczeniem. Kolejny trik to inteligentne instalacje grzewcze, a w tym zastosowanie np. rolet samoczynnie regulujących utratę ciepła i pozyskiwania go z zewnątrz czy też automatycznie sterowanych termostatów.

azalia_4_r06Zdjęcie z realizacji projektu domu Azalia 4. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Azalia 4

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »