Projekt domu Asteria
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Dlaczego dom z płaskim dachem?

Budowanie domów z płaskim dachem niestety wciąż nie jest jeszcze popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Wynika to nie tylko z ograniczeń jakie narzucają Warunki Zabudowy, ale również z braku świadomości ile zalet może posiadać płaski dach. Poznaj więc bliżej temat stropodachów i przekonaj się, jakie jest to fantastyczne rozwiązanie.

Projekt domu Dąb W

Stropodach — co to takiego?

Dach płaski inaczej nazywamy stropodachem. Nie jest to jednak zupełnie płaski dach. Nachylenie połaci dachowej w takim dachy wynosi od 3° do nawet 11°. Wszystko po to, by deszczówka mogła swobodnie spływać do odwodnienia. Gdyby nie niewielki spadek, woda zatrzymywałaby się na dachu tworząc problemy. Pomimo spadku niezbędne jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej w stropodachu, która ochroni go przed uszkodzeniami i przedostaniem się wody do konstrukcji.

Projekt domu Lopra 3

 

Rodzaje płaskich dachów

Istnieje kilka rodzajów dachów płaskich. Zaliczymy do nich stropodach wentylowany, charakteryzujący się szczeliną wentylacyjną, która znajduje się między elementem nośnym (stropem) a pokryciem dachowym. Drugim rodzajem jest stropodach pełny. W porównaniu do poprzednika nie posiada on szczeliny, a co za tym idzie, jest też niższy niż stropodach wentylowany. Trzeci płaski dach nosi nazwę stropodachu niewentylowanego odwróconego. Warstwy w tej propozycji posiadają odwrotny układ. Jest to popularny stropodach, używany przy budowie np. tarasu użytkowego. Dach zielony to czwarty rodzaj. Jego mianem nazywamy stropodach bez szczeliny wentylacyjnej, którego warstwy umożliwiają posadzenie na nim trawy, roślin, krzewów, a nawet drzewek.

Projekt domu Cytrus 4

 

Zalety takiego rozwiązania

Stropodachy posiadają szereg zalet. Jest to bezpieczniejsza opcja na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych. Przykładowo, podczas silnego wiatru połać dachowa stropodachu w żadnym stopniu nie zostanie zerwana ani nawet naruszona. Inaczej jest w przypadku spadzistych dachów, gdzie zerwanie połaci za sprawą silnego huraganu jest jak najbardziej realne i wysoce prawdopodobne.

Projekt domu Trawertyn 2

Płaskie dachy cechują się pięknym, niekonwencjonalnym i niebanalnym wyglądem. Myśląc o nowoczesnym, bogato urządzonym domu mamy przed oczami najczęściej właśnie obraz posiadłości z płaskim dachem, rodem ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba także wspomnieć o kwestiach finansowych. Budowa dachu płaskiego jest znacznie tańsza niż postawienie standardowego dachu z dużo większym spadkiem. Wynika to z wielu kwestii. Przede wszystkim budowa stropodachu wymaga użycia mniejszej ilości materiałów niż w przypadku dachu stromego, co niewątpliwie obniża koszty.

Projekt domu Jadeit 2

 

Jakie możliwości stwarza dach płaski?

Poza wspaniałym wyglądem i innymi licznymi zaletami stropodach stwarza też pewne udogodnienia. Na płaskim dachu można utworzyć przepiękny, zielony ogród. To idealna opcja zwłaszcza dla małych działek, na których nie ma możliwości stworzenia wymarzonego, dużego ogrodu. Jest to zatem fantastyczne rozwiązanie, które dodatkowo estetycznie prezentuje się na tle całej bryły budynku. Nie można zapomnieć również o tym, że możliwa jest budowa basenu na dachu.

Projekt domu Justa 2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »