Porady architektów

Chodnik przed domem – jaki najlepszy?

Przydomowy chodnik to nie tylko ważny szlak komunikacyjny na naszej działce, ale przede wszystkim wizytówka posesji. Zanim zabierzemy się za budowę chodnika, powinniśmy się zastanowić  nad materiałem z jakiego zostanie stworzony. Pod uwagę należy wziąć fakt, że mogą się po nim poruszać zarówno piesi, jak również pojazdy. Będzie to miało wpływ na użycie odpowiednich materiałów budowlanych, które będziemy mogli wybrać według własnego gustu i uznania. Poniżej przedstawiamy kilka rad jak stworzyć najlepszy chodnik przed domem.

Projekt domu Amarylis 7. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 7

 

Spójność kompozycji

Ścieżki przed domem powinny nawiązywać stylem, charakterem bądź użytym materiałem do architektury domu. Spójny charakter naszej działki osiągniemy m.in. łącząc odcień elewacji z kolorem płyt chodnikowych. Podobny efekt otrzymamy dobierając podobne materiały, np. beton płyt chodnikowych z betonem architektonicznym na ścianach elewacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest także balansowanie paletą kolorów wykorzystanych materiałów i ukrywanie bądź pozbywanie się miejsc ze znacznymi różnicami odcieni.

Projekt domu Feniks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Feniks

 

Powierzchnia chodnika

Wielkość chodnika powinna być zgodna z naszymi oczekiwaniami. Jeśli ma on przechodzić w podjazd i obejmować większy teren wokół budynku – musimy pamiętać, aby jego powierzchnia nie przytłoczyła domu. Duży i szeroki chodnik połączony z podjazdem doskonale sprawdza się przy większych i wyższych budynkach.

Projekt domu Amika. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amika

 

Równie ważne jest, aby chodnik nie dzielił powierzchni działki na mniejsze, niesymetryczne kawałki, gdyż estetyka posesji może zostać zaburzona. Wytyczona ścieżka nie powinna być również zbyt kręta w przypadku wejścia na posesję. Minimalizm i prostopadłe linie mogą dodać szyku i elegancji zewnętrznym przestrzeniom. Wijące się ścieżki o wiele lepiej komponują się z ogrodem.

Projekt domu Bez 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Bez 2

 

Odpowiednie materiały

Wiele zależy od powierzchni, na której ma zostać położony chodnik oraz jej przygotowania, jednak niebagatelną rolę gra dostosowanie materiałów do potrzeb użytkowników. Ważna jest grubość płyt chodnikowych, bruku bądź innego surowca wykorzystanego do pokrycia ścieżki. Musimy zastanowić się nad tym, czy ścieżką poruszać będą się jedynie piesi, czy wjeżdżać na nią będą również pojazdy.

Projekt domu Fistaszek 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Fistaszek 2

 

Wybór materiałów jest bardzo szeroki i dostosowany do różnorodnych potrzeb. Możemy stworzyć chodnik m.in. z kostki brukowej, drewna, betonu, ceramiki. Każdy z materiałów różni się nie tylko mechaniczną wytrzymałością na ścieranie, nacisk oraz warunki atmosferyczne, ale również sposobem kładzenia na gruncie, łączenia, układania, konserwowania i utrzymania oraz ceną.

Projekt domu Decyma 10. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Decyma 10

 

Przykładowo, w chodniku brukowym bardzo ważnym elementem są krawężniki, które zapobiegają rozszerzaniu się kostek brukowych podczas eksploatacji. Z kolei bruk klinkierowy, czyli ceramiczny, jest niezwykle trwały i odporny na zabrudzenia, jednak to najdroższy materiał chodnikowy.

Projekt domu Balbinka. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Balbinka

 

Prawdopodobnie najłatwiejszym w wykonaniu i utrzymaniu będzie chodnik z kostki brukowej. Jest ona nie tylko najczęściej wybierana i najłatwiej dostępna, ale również ma bardzo bogatą ofertę kolorów, kształtów i faktur.

Projekt domu Imbir 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir 3

 

O wiele rzadziej stosuje się drewno, gdyż jest droższe w zakupie oraz utrzymaniu, jednak o wiele lepiej komponuje się z elementami naturalnymi występującymi w ogrodzie. Ociepla także wizerunek działki i wspaniale koresponduje z nowoczesnymi stylami elewacji (tynk, kamień, beton).

Projekt domu Amarylis 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amarylis 3

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Elka 2 dr-ST. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Elka 2 dr-ST

 

1 komentarz

  • Marek

    Z szeregu przedstawionych projektów chodników najbardziej wpadła mnie w oko kostka brukowa, dlatego że wygląda bardzo estetycznie i ciągle jest spotykana głównie na chodnikach na przykład w miastach. Jest wszechobecna może nie oryginalna, ale idzie przyzwyczaić się do jej wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »