Porady architektów

Pomysły na uroczy i funkcjonalny dom z dala od miasta

Funkcjonalność oraz urok domu, zarówno tego w mieście, jak i poza granicami gwarnej miejscowości, w dużej mierze zależy jedynie od jego mieszkańców i tego, jak rozumieją oni pojęcie „domu”. Budynek mieszkalny poza miastem to wyzwanie, przede wszystkim komunikacyjne, ale również finansowe. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą w procesie tworzenia uroczego, ale również funkcjonalnego domu z dala od miasta.

Projekt domu Poziomkowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Poziomkowy

 

Odpowiednie oświetlenie

Urokliwy domek na skraju lasu to marzenie każdego, kto jest zmęczony życiem w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że przeszkody terenowe takie jak las, wzniesienia czy pagórki to naturalne pochłaniacze światła. Musimy je uwzględnić podczas planowania i budowy domu, a następnie stworzyć przestrzeń do mieszkania w taki sposób, aby natura nie przeszkadzała nam, lecz nas wspierała. Doskonałym pomysłem jest podział domu na strefę nocną i dzienną, innymi słowy – jasną i zacienioną. Miejsca, w których przebywa się przez cały dzień i wymagają światła to przede wszystkim: salon, kuchnia, jadalnia, gabinet, pokój gościnny, toaleta. Czynności odbywające się w tych pomieszczeniach wymagają światła naturalnego i używane są przez mieszkańców od wschodu słońca do późnego południa. Strefa zacieniona obejmuje sypialnie, schowki, garderoby i pomieszczenia, które nie wymagają promieni słonecznych i mogą być doświetlone sztucznie.

Projekt domu Groszek. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Groszek

 

Szlaki komunikacyjne

Powierzchnia domu powinna być dostosowana do trybu życia jej mieszkańców. Im jest on bardziej dynamiczny, tym ścieżki komunikacyjne są skrócone, a rozkład pomieszczeń nie przeszkadza w poruszaniu się. Sprzyja temu rozplanowanie uwzględniające łączenie np. kuchni z salonem lub łazienki z sypialną. Dzięki temu domownicy mogą zyskać niezbędny czas, który zostanie wykorzystany np. na dojazd do pracy. Jest on niezwykle ważny przy domach oddalonych od miasta, zwłaszcza zimą, kiedy szereg czynników, w tym pogodowych, wpływa na szybkość podróżowania. Z kolei wydłużenie szlaków komunikacyjnych sprawi, iż dom stanie się większy. Wydłużone korytarze, większa powierzchnia holu oraz przestronny wiatrołap – elementy te nie tylko wizualnie zwiększają powierzchnię domu, ale mogą stanowić doskonałe miejsce do aranżacji. Wariant ten jest jednak preferowany dla ludzi żyjących na nieco wolniejszych obrotach i przebywających przez większość dnia w domu.

Projekt domu Takt 5. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Takt 5

 

Energooszczędność

Domy z dala od miasta pozbawione są wielu czynników sprzyjających. Wśród nich są m.in. instalacje ciepłownicze, które zaopatrują dom w ciepło niezbędne do ogrzania jego powierzchni oraz wody. Mieszkańcy domów poza miastem są niejednokrotnie zmuszeni do radzenia sobie w takich sytuacjach sami. Ważne w takim przypadku jest stworzenie domu w sposób, aby w zimie straty ciepła odbywały się jak najmniejszym kosztem lub wcale. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie ogrzewanie, ale również ocieplenie budynku. Poza dużymi skupiskami ludzi o wiele prościej i łatwiej czerpać energię ze źródeł naturalnych. Cenne będą tutaj przede wszystkim kolektory słoneczne bądź instalacje ekologiczne, np. pompy ciepła. Miłośnicy budowania odpowiedniej atmosfery mogą zaprojektować i stworzyć w swoim domu kominek. Należy jednak w takim przypadku pamiętać o odpowiednim paliwie i stosowaniu prac konserwatorskich związanych z paleniskiem.

Projekt domu Poziomkowy 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Poziomkowy 2

 

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Malutki dr-S. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Malutki dr-S

 

4 komentarze

 • Karolina

  Te projekty są obłędne 0.0 Dzisiaj szukając projektów domów natrafiłam na wasz blog i muszę przyznać, że te domy mają w sobie tyle uroku i wdzięku.. wydają się takie przytulne. Muszę przyznać, że macie genialnych projektantów.

 • Marek

  Projekty cudo! Domek z okolicy lasu lub w terenie górzystych choćby szkieletowy jest moim marzeniem. W dodatku przydomowy ogórdek z oczkiem wodnym. Koniecznie z domku kominek już nie che jacuzzi i innych luksusów.

 • Wood

  Domek na uboczu, zdala od codziennego zgiełku i hałasu to można rzec luksus. Mam nadzieje, że kiedys będzie mnie dane go skosztowac.
  Projekty – na piątkę z plusem.

 • Wood

  Pierwszy domek jak marzenie. Chciałbym jeszcze zapytać o koszt budowy takiego przytulaśnego gniazdka. WIem, że w chwili obecnej mnie nie jest stać, ale tak z czystej ciekawości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »