Inspiracje & Wnętrza

Jak wprowadzić świąteczny klimat do wnętrz?

Jesień za oknem staje się bardziej znośna, gdy przyjmiemy, iż jest ona jedynie okresem przejściowym między latem a świętami Bożego Narodzenia. Już teraz warto pomyśleć nad tym, w jaki sposób będziemy mogli wprowadzić do naszych domów i mieszkań atmosferę świąt. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka wskazówek, jak uzyskać niezapomniany, świąteczny klimat we wnętrzach.

 

Dekorowanie pomieszczeń światłem

Magia świąt zaklęta jest w niestarzejących się symbolach i rzeczach stale kojarzonych ze śnieżnobiałymi świętami. Piernik, choinka i… światełka! Te ostatnie to nie tylko doskonała i jedyna w swoim rodzaju ozdoba zewnętrzna, ale również świetny pomysł na aranżację wnętrza. Nie musimy jednak używać starych i zakurzonych światełek, które kłują w oczy i mrugają jedynie z melodyjką w tle. Na rynku istnieją m.in. lampki LED, których delikatne i przyjemne światło sprawi, że każde wnętrze nabierze specyficznego uroku. W sprzedaży dostępne są zarówno typowe światełka sznurowe oraz taśmy świetlne, jak i gotowe ozdoby. Oczywiście dekorowanie światłem nie sprowadza się jedynie do elektrycznych gadżetów. Płomień świecy umieszczonej np. w kominku lub na świeczniku to subtelniejsze, naturalniejsze, lecz mniej bezpieczne rozwiązanie. Niemniej, naturalne światło jest znacznie piękniejsze i sprawia, że skute mrozem wieczory jaśnieją świątecznym blaskiem.

 

Skandynawska prostota

Nietypowym rozwiązaniem na wprowadzenie świątecznego klimatu do wnętrz jest styl skandynawski. Opiera się na prostocie, umiarze i naturalności, zarówno w kwestii koloru, jak i formy oraz kształtu. Skandynawskie dekoracje bożonarodzeniowe wykonane są z naturalnych materiałów: kamienia, drewna, wikliny. Ozdób w przypadku tego stylu jest niewiele, a jeśli już jakieś się pojawiają, to są one mocno stonowane – na próżno wśród nich szukać typowych świątecznych kolorów, np. złota i czerwieni. Mimo tej pozornej surowości styl skandynawski dodaje świętom elegancji i prostoty, która może wspaniale stać w opozycji do wszędobylskiego, komercyjnego oblicza świąt.

 

Naturalne ozdoby świąteczne

Każdy element wystroju świątecznego, który jest wykonany z naturalnych materiałów odsyła do ich pierwotnego wyglądu, kojarzonego z domem rodzinnym. Świeżo ścięte gałązki jodły, stroiki z soczystymi jabłkami, laski cynamonu, obwiązane ozdobną wstążką. Wszystkie detale –  im bliżej są swojego naturalnego wyglądu i im częściej ozdoby są ręcznie robione, tym święta stają się bardziej intymnym i rodzinnym doświadczeniem. Ponadto, aranżacja wnętrz tym sposobem nie jest ani droga, ani wymagająca i najczęściej jedynym ograniczeniem jest inwencja twórcza mieszkańców.

 

Świąteczne kolory we wnętrzach

Ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim czerwień i biel. Pierwszy kolor bezpośrednio nawiązuje do ubioru Świętego Mikołaja, kokard na prezentach i rozgrzanych serc. Drugi to natomiast symbol śnieżnej i mroźnej aury. Obie barwy idealnie się dopełniają i mogą wspaniale zdobić wiele wnętrz. Możemy użyć ich zarówno przy tworzeniu niewielkich ozdób, ubieraniu choinki, jak i w przypadku nakryć stołowych czy też ubrań, koców, pościeli. Dobrym pomysłem może być odświeżenie starego mebla na czas świąt białą farbą np. klasycznego, zdobionego krzesła bądź szafki. W ramach tej kolorystyki można pomalować fronty półek farbą lub zakleić okleinami. W drugim wariancie możemy posłużyć się okleiną samoprzylepną. Jest ona na tyle łatwa w obsłudze i nieinwazyjna, że po zakończeniu okresu świątecznego w bardzo prosty sposób będziemy mogli ją usunąć.

7 komentarzy

 • Marek

  Szkoda, że już po świętach, bo uwielbiam ten ciepły, świąteczny klimat. Niestety w weekend już musiałem zdjąć te świąteczne ozdoby.

 • Agnieszka

  Bardzo ciekawy wpis! Ja uwielbiam świąteczny klimat i zawsze staram się, aby mój dom pachniał świąteczną atmosferą 🙂

 • Konterm

  Światełka na choince, zapach pieczonego ciasta – to wystarczy aby wprowadzić świąteczny klimat do wnętrz 🙂

 • Marek

  Święta już za nami,a za chwilę Nowy Rok. Sylwestrowe plany czas zrealizować. Karnawał zbliża się wielkimi krokami a więc czas przyszykować kreacje na bal.

 • Wood

  Inspiracji cała masa tylko brać przykład. Być może podpatrzone tutaj dekoracje zostaną przeze mnie wykorzystane.

 • Marek

  Mega fajne dekoracje, które naprawdę wprowadzają świąteczny nastrój. Z okazji zbliżających się świąt życzę wesołych, radosnych i pogodnych świąt w gronie najbliższych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »