Inspiracje & Wnętrza

O czym warto wiedzieć, projektując schody w domu?

Schody składają się z kilku podstawowych elementów: biegów (szeregów stopni), spoczników, prześwitów pomiędzy biegami, a także elementów zabezpieczających – poręczy lub balustrad. Ich specyfika określona jest w odpowiednich normach prawnych, do których należy się dostosować. Poniżej przedstawimy podstawowe informacje oparte o wspomniane normy, dotyczące projektowania schodów w domu.

Wizualizacja wnętrza projektu Len. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Len

 

Nachylenie, wysokość i szerokość stopni

Czynniki takie jak nachylenie, wysokość oraz szerokość stopni powinny być dostosowane do rodzaju i ilości osób poruszających się po nich, a także ewentualnych materiałów, które będą po nich wnoszone. Podstawowe nachylenie dostosowane do kroku ludzkiego zawiera się w przedziale 60 – 65 cm. Parametr wysokości i szerokości stopni rośnie w zależności od ilości ludzi przemieszczających się po schodach, a także ich położenia w przestrzeni domu. W budownictwie jednorodzinnym standardowa wysokość stopni wynosi 17,5 cm, a szerokości 110 cm. Ilość stopni w jednym biegu jest stała, określona prawnie i wynosi siedemnaście schodków. Trzeba jednak pamiętać, iż normy nie zawsze odpowiadają wygodzie. Dlatego warto jest mieć na względzie uwarunkowania samego budynku, jak i wygodę mieszkańców.

Wizualizacja wnętrza projektu Onyks. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Onyks

 

Balustrady i spoczniki

Spoczniki międzybiegowe to miejsca przeznaczone do odpoczynku m.in. podczas wnoszenia ciężkich rzeczy oraz przestrzeń nadająca się do mijania się ludzi (np. w budynkach wielorodzinnych muszą one być odpowiednie większe, ze względu na dużą ilość mieszkańców). Ich szerokość powinna być dostosowana do szerokości biegów i stopni (minimum 30 cm) oraz uwzględniać potrzeby mieszkańców, np. fakt, iż w domu znajdują się inwalidzi (wtedy spocznik może mieć szerokość nawet 150 cm). Zarówno spoczniki, jak i biegi powinny być odpowiednio zabezpieczone np. balustradami. Ich wysokość waha się przeważnie między 90 a 110 cm.

Wizualizacja wnętrza projektu Teo. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Teo

 

Dostosowanie schodów do przestrzeni

Jeżeli uda nam się ustalić odpowiednie wymiary dla projektu schodów w naszym domu, warto również zwrócić uwagę na dostosowanie ich do przestrzeni. Za przykład mogą posłużyć tutaj schody jednobiegowe. Doskonale prezentują się one w mieszkaniach i domach o dużej przestrzeni, gdyż zajmują znaczną ilość miejsca. Również ich wygląd może być wtedy efektownie wyeksponowany – schody wspornikowe. Zaletą takich schodów jest bezpieczeństwo poruszania się po nich. Jeśli jednak zostaną wkomponowane do zbyt małej i ciasnej przestrzeni, mogą być bardzo strome, tracąc przy tym swoje zalety. Przeważnie źle dopasowane schody jednobiegowe przyjmują charakter drabiny, po której nie wchodzimy, lecz wspinamy się.

Wizualizacja wnętrza projektu Kawka. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Kawka

 

Miejsce na schody

Odpowiedź wydaje się prosta: na piętro! Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Tradycyjne schody umieszczone są zazwyczaj w przestrzeni komunikacyjnej – korytarzu lub klatce schodowej i rzeczywiście łączą piętra, często dzieląc strefę dla gości (dzienną) ze strefą dla mieszkańców (nocną). Problem z tak usytuowanymi schodami dotyczy przeważnie przeznaczeniu na nie dużej powierzchni. Rozwiązaniem ergonomicznym są schody otwarte, które wykorzystują minimum przestrzeni komunikacyjnej i znajdują się zazwyczaj w salonie. Umieszczenie ich w innym pomieszczeniu może utrudnić aranżację. Niemniej, konstrukcję schodów można przekuć w zaletę, np. kręcone schody dodają lekkości.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »