Inspiracje & Wnętrza

Stylowa i funkcjonalna przestrzeń na poddaszu

Niska ścianka kolankowa, skosy, belki podporowe – to elementy, które z pozoru mogą stwarzać wiele problemów aranżacyjnych. Jednak w rzeczywistości nie muszą być przeszkodą w tworzeniu funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu pomieszczeń. Adaptując przestrzeń z uwzględnieniem panujących na poddaszu warunków, możemy tworzyć klimatyczne i pełne uroku wnętrza.

Zdjęcie z realizacji  Projektu Domu Onyks 

Adaptacja pomieszczeń na poddaszu może powodować pewne ograniczenia. Nie wyklucza jednak jego funkcjonalności i urządzenia przestrzeni w wybranym przez inwestora stylu. Co więcej, stwarza też szerokie możliwości co do przeznaczenia pomieszczeń. Z powodzeniem zaaranżujemy tam sypialnię, pokój dla dziecka, salon, kuchnię albo łazienkę. Przy adaptacji poddasza z pewnością przyda się odrobina wyobraźni i zmysł estetyczny. Za inspirację mogą posłużyć gotowe aranżacje, które znajdziemy w branżowych czasopismach albo na witrynach poświęconych projektowaniu wnętrz lub architekturze.

 

Zdjęcie z realizacji Projektu Domu Malutki 2

Wyłącznie poddasze?

Sposób aranżacji poddasza i podział dostępnej na nim przestrzeni zależy przede wszystkim od tego, czy inwestor ma do dyspozycji wyłącznie poddasze, czy może użytkować również niższe kondygnacje. Jeśli mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem, konieczne staje się zmieszczenie na nim wszystkich niezbędnych pomieszczeń. Dobrym pomysłem może się wtedy okazać pozostawienie otwartej kuchni, która płynnie połączy się z jadalnią, salonem, a także strefą wejścia do mieszkania. Wydzielona łazienka oraz sypialnie dadzą mieszkańcom poczucie prywatności i intymności. Otwarta przestrzeń to doskonale rozwiązanie w przypadku niedużych poddaszy. Poprawia estetykę wnętrza, optycznie powiększa je i pozwala na lepsze doświetlenie nawet przy niewielkiej ilości przeszkleń. Jeśli inwestor dysponuje także niższą kondygnacją, na poddaszu może zaaranżować część pomieszczeń mieszkalnych. Zazwyczaj są to sypialnie, garderoba i jedna łazienka, choć doskonałym pomysłem będzie również aranżacja pomieszczenia przeznaczonego do zabaw, wspólnego wypoczynku domowników lub drugiego salonu.

Zdjęcie wnętrza  Projektu Domu Dudek 2

Wykorzystanie potencjału poddasza

Urządzone na poddaszu pomieszczenia potrafią mieć w sobie dużo uroku. Wiele osób twierdzi, że ich niezwykły klimat wynika właśnie z obecności skośnych połaci dachu, więźby dachowej i innych elementów, z którymi nie mamy do czynienia na niższych kondygnacjach.

Zdjęcie z realizacji  Projektu Domu Onyks 

Co więcej, wystarczy uwzględnić w aranżacji cechujące budowę poddasza walory i zaadaptować przestrzeń w taki sposób, która pozwoli na optymalne i przemyślane wykorzystanie skosów, miejsc wydzielonych przez układ kominów oraz konstrukcję dachu, by uzyskać w pełni funkcjonalne i zachwycające wizualnie wnętrza. Z pozoru trudna do adaptacji przestrzeń może okazać się idealnym miejscem dla szaf wnękowych, funkcjonalnej zabudowy i pojemnych schowków. Wyeksponowanie stropowych i podporowych belek pozwoli zbudować niepowtarzalny charakter takiego wnętrza. Dlatego zamiast dostrzegać ograniczenia pomieszczeń na poddaszu, zdecydowanie lepiej skoncentrować się na ich atutach i szukać rozwiązań ciekawych, oryginalnych, a niekiedy nawet niestandardowych.

Zdjęcie z realizacji  Projektu Domu Onyks 

Wydzielenie przestrzeni

Planując aranżację poddasza, warto pamiętać, że jego powierzchnia użytkowa jest zazwyczaj mniejsza niż ta, z którą mamy do czynienia na niższych kondygnacjach. Liczne skosy i przegrody architektoniczne, np. kominy oraz belki tworzą naturalne przeszkody i narzucają sposób podziału przestrzeni, która dodatkowo może zostać ograniczona poprzez ścianki działowe. Dlatego jeżeli tylko istnieje taka możliwość, stawianie ścianek działowych warto ograniczyć do niezbędnego minimum, co pozwoli uzyskać przestronne i lepiej doświetlone wnętrze. Wydzielanie poszczególnych stref funkcjonalnych większego pomieszczenia można wykonać za pomocą delikatnych przepierzeń.

Zdjęcie z realizacji Projektu Domu Meteor 2

Do wykonania przepierzeń doskonale nadają się panele dekoracyjne albo duże przeszklenia. Dobrze sprawdzą się też szklane pustaki, niesłusznie nazywane czasem luksferami, bo w rzeczywistości cechujące się inną strukturą. Za ich zastosowaniem przemawia też możliwość doświetlenia pomieszczeń, które nie mają dostępu do okien, ale z racji pełnionej funkcji (np. łazienka lub sypialnia) muszą zostać odseparowane ścianą. Warto też zwrócić uwagę na szczególny charakter zabudowy meblowej przeznaczonej do wykorzystania na poddaszu. Dostosowanie mebli do pomieszczenia o nietypowym ukształtowaniu może niekiedy stanowić wyznawanie. Indywidualne podejście do takiego wnętrza pozwoli dobrze wykorzystać jego przestrzeń i sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy jeszcze na etapie tworzenia projektu, powinni choć w zarycie określić swoje potrzeby i wymagania względem aranżacji.

Zdjęcie z realizacji Projektu Domu Bez

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »