Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Mały dom, a może willa? Sprawdź jaki dom będzie idealny dla Ciebie.

Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że wybór między małym domem a willą zależy od wielu czynników. O wyborze odpowiedniego projektu domu decydują przede wszystkim indywidualne preferencje i potrzeby osób, które będą w nim mieszały. Rozmiar, jak to w życiu bywa, oczywiście ma znaczenie. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy wady i zalety obu wielkości.

Projekt Ariel 7 kupisz tutaj 

Koszty wybudowania i utrzymania domu
Najważniejszą i najczęściej poruszaną kwestią przy budowie domu są finanse. Podstawą każdej inwestycji jest wybór i zakup odpowiedniej działki. Ceny działek są różne w zależności od wielkości i położenia. Konieczność zakupu działki generuje dodatkowe koszty, ale czego się nie robi by posiedzieć we własnym ogródku czy po prostu uciec z blokowiska.

Projekt Umbra kupisz tutaj 

Decydując się na większy metraż, musimy liczyć się dodatkowymi kosztami, bowiem kilkukondygnacyjna willa będzie naturalnie droższa niż parterówka bez piwnicy. Ponadto, same koszty eksploatacji w większych budynkach są siłą rzeczy większe. Duża powierzchnia oznacza znaczne nakłady ciepła potrzebne do jej ogrzania, zwiększone prawdopodobieństwo awarii i usterek, obowiązek utrzymania czystości w wielu pomieszczeniach.

 

Projekt Pogodny kupisz tutaj 

Mniejsze domy charakteryzują się prostą bryłą. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność, ponieważ taki dom łatwiej ogrzać. Mały dom to również mała powierzchnia do sprzątania. Zaoszczędzony czas i pieniądze można wydać na podróże czy inne przyjemności.

Projekt Elka 2 kupisz tutaj 

Przestrzeń użytkowa w budynku

Niezaprzeczalną zaletą dużych domów jest ich powierzchnia użytkowa. Obejmuje ona nie tylko dużą ilość pomieszczeń, ale także znacznie większe i dogodniejsze szlaki komunikacyjne między nimi. Nierzadko wychodzi poza obręb budynku w ramach np. tarasu bądź ogrodu. Dzięki temu mieszkańcy mogą pozwolić sobie na o wiele większą swobodę aranżacyjną.

Projekt domu Andante kupisz tutaj 

W mniejszych inwestycjach metraż musi być dokładnie przemyślany, dlatego często mieszkańcy muszą rezygnować z niektórych udogodnień na rzecz niezbędnych pomieszczeń. Mniejsza przestrzeń użytkowa jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, niemniej niektóre osoby mogą odczuć dyskomfort związany z zamieszkaniem w niewielkim domku, który bardziej od budynku mieszkalnego przypomina mieszkanie. Ma to tym większe znaczenie, im liczniejsza rodzina ma zamiar mieszkać w domu. Dlatego niewielkie budynki dedykowane są raczej dla par i samotników, natomiast duże dla rodzin.

Projekt Mak 2 kupisz tutaj 

Przeznaczenie domu w przyszłości
Podejmując decyzję mały czy duży warto wybiec myślami w przyszłość i spróbować określić ile osób będzie mieszkało w domu za kilka lat. Jeśli chcecie stworzyć wielopokoleniowy dom na lata, w którym będą wychowywać się jeszcze wnuki a może i prawnuki warto wziąć pod uwagę większy metraż i zaplanować dodatkowe sypialnie.

Projekt domu Promyk 2 dostępny tutaj 

Jeśli nie jesteś typem domatora, a dzieci za kilka lat się wyprowadzą i zamieszkają na swoim wtedy,warto przejrzeć ofertę domów parterowych. Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest brak schodów, co szczególnie doceniają seniorzy.

Projekt domu Ariel 2 kupisz tutaj

Zadane na początku artykułu pytanie pozostawiamy nadal otwarte, ponieważ nie ma jednoznacznej poprawnej odpowiedzi. W komentarzach napiszcie, na co zwracacie szczególną uwagę wybierając gotowy projekt domów.

1 komentarz

  • Paweł Frątkowiak

    Do mnie najbardziej przemawiają domy parterowe. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie biegania góra-dół, gdy będę starszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »