Porady architektów

Dom z drewna – nie tylko na wakacje !

Pierwsze skojarzenie z hasłem domy z drewna? Przyznajcie się kto z Was pomyślał o letniskowym domku gdzieś na mazurach albo zacisznej chatce w górach ? Część z Was pewnie pomyślała, że drewniana konstrukcja nie jest rozwiązaniem na lata. Nie brakuje również opinii, że drewniane konstrukcje są zarezerwowane wyłącznie dla określonego klimatu. Jeśli chcesz się przekonać czy powyższe stwierdzenia są prawdziwe koniecznie przeczytaj ten artykuł. W  tekście znajdziesz odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania oraz garść porad dotyczących zarówno utrzymania jak i budowania domu z drewna.

Poznaj cały projekt Szyszka dr-S

Całoroczne domy z drewna
Aktualnie na rynku istnieje szeroki wybór projektów domów z drewna, które nadają się do użytkowania przez cały rok. Obecnie konstrukcje drewniane są na tyle mocne i wytrzymałe, iż dorównują osiągami budynkom murowanym czy betonowym. Ich przewagę stanowi ekologiczny charakter, energooszczędność, a także relatywnie szybki i tani sposób wznoszenia i utrzymania.

Poznaj cały projekt Malutki Dr-S

Ekonomiczny i ergonomiczny budynek mieszkalny
Domy z drewna mogą być wznoszone zarówno modułowo, czyli poprzez składanie ze sobą gotowych elementów konstrukcyjnych, jak i w oparciu o budowę szkieletową. Alternatywą dla obu tych sposobów jest tworzenie domów z bali drewnianych, kojarzonych ze stylowymi, górskimi chatami. Niezależnie od wyboru typu domu z drewna możemy liczyć na jego ekonomiczność i ergonomiczność.

Poznaj cały projekt Dudek 2

Koszty budowy, które zależą m.in. od wykorzystanych materiałów i czasu poświęconego na realizację inwestycji, ograniczone są w tym przypadku do minimum. Ponadto, domy z drewna są wyjątkowo tanie w eksploatacji, gdyż nie wymagają dużych nakładów na ogrzanie i utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Ewentualne koszty wynikające z uszkodzeń mechanicznych bądź pochodzące ze zużycia materiału są niewielkie, a wszelkie zniszczenia można szybko zreperować.

Poznaj cały projekt Elka 2 Dr-ST

Pielęgnacja domu z drewna
Aby dom z drewna służył nam przez długie lata, musimy w odpowiedni sposób dbać o niego. Drewno, posiada zdolność samoregulacji poziomu wilgotności, powinno być w odpowiedni sposób konserwowane. Dzięki temu będzie mogło przezwyciężyć działanie czynników szkodliwych. Do elementów zagrażających żywotności drewna należą przede wszystkim warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Co należy zrobić by zmniejszyć działanie tych czynników?  Najlepszym sposobem jest impregnacja powierzchni drewna odpowiednimi lakierami, woskami bądź szpachlami. W ten sposób zabezpieczone drewno nie tylko sprosta surowym warunkom, ale w odpowiedni sposób będzie funkcjonować w ramach systemu wymiany cieplnej i cyrkulacji powietrznej domu.

 

Poznaj cały projekt Poziomka Dr-S

Gdzie można wybudować dom z drewna?
Mobilność i łatwy dostęp do surowca sprawiają, iż domy z drewna można  budować w każdym zakątku naszego kraju. Odpowiedni dobór rodzaju drewna i jego zabezpieczenie daje możliwość wzniesienia tej konstrukcji nawet w warunkach skrajnie nieprzyjaznych klimatycznie. W przypadku domów z drewna opartych o konstrukcję modułową, najlepszym wyborem na budowę będzie miejsce dobrze skomunikowane. Ważny w tym przypadku jest przede wszystkim stan dróg i możliwość przewiezienia części konstrukcji w bezpieczny sposób. W kontekście niektórych projektów domów z drewna musimy również wziąć pod uwagę styl oraz rozwiązania techniczne w nich użyte. Plany zagospodarowania przestrzennego wielu gmin jasno określają, jak mają wyglądać domy wznoszone na terenie danej miejscowości, dlatego projekt takiego domu powinien być dostosowany do nich. Dotyczy to zwłaszcza specyficznych budynków z drewna, jakimi są m.in. domy z bali.

Poznaj cały projekt Konwalia Bal

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »