rozpoczecie-budowy-jesienia
Aktualności,  Poradnik Inwestora

Rozpoczęcie budowy jesienią?  Sprawdź czy warto!

Jesień zagościła u nas na dobre. Astronomiczna rozpoczęła się kilkanaście dni temu, a niższe temperatury nie rozpieszczają nas już od tygodni. Chyba każdy z Was przynajmniej raz  w życiu słyszał stwierdzenie, że budowę domu najlepiej zaczynać wiosną. Postanowiliśmy rozprawić się z tym mitem! Czy wiesz, że niektóre prace budowlane można wykonywać jesienią? Jakie można prowadzić w niskich temperaturach? Przeczytaj ile korzyści może przynieść rozpoczęcie budowy jesienią, oraz na jakim etapie zakończyć prace przed zimą.

rozpoczecie-budowy-jesienia

Zalety rozpoczęcia budowy jesienią.
Jeśli znaleźliście się w gronie szczęśliwców, którym udało się załatwić wszystkie wymagane formalności nie ma powodów by z rozpoczęciem prac czekać aż do wiosny. Zacznijcie już teraz, by móc wiosną zakończyć budowę i wakacje spędzić już we własnym domu. Sprzyjająca aura i coraz cieplejsze jesienie oraz łagodne zimy sprawiają, że nie trzeba odkładać rozpoczęcia budowy. Wbrew pozorom rozpoczęcie prac jesienią ułatwia wznowienie ich wiosną. Nie trzeba czekać na dogodne warunki by rozpocząć prace ziemne. Wiosną problemem jest często przemarznięty grunt, albo silne roztopy powodujące nadmierne nasiąkniecie gruntu, co utrudni wejście cięższym sprzętem na działkę. Niekorzystne warunki pogodowe mogą sprawić, że pierwsze roboty zaczną się dopiero na przełomie kwietnia i maja. Jesienią można liczyć na większą dostępność ekip budowlanych, ponieważ mija tzw. „gorący okres” podczas którego większość ekip ma z dużym wyprzedzeniem ustalony grafik. Zawsze można spróbować negocjować ceny. Rozpoczynając prace budowlane przed zimą można spodziewać się obniżenia cen materiałów budowlanych, ewentualnie wiele mniejszych sklepów chętniej przechowa zakupione materiały we własnym magazynie.

rozpoczecie-budowy-jesienia

Jakie prace można wykonać?
Rozpoczęcie prac jesienią musi być przemyślaną i świadomą decyzją. Jeśli chcesz budować dom systemem gospodarczym, lepiej poczekaj do wiosny, dlatego że rozpoczynając swoją pierwszą budowę nie ma się doświadczenia a prace budowlane wykonuje się zazwyczaj w wolnych chwilach. Decydując się na budowę systemem gospodarczym ważne aby przed wkroczeniem na budowę zaplanować konkretne terminy realizacji określonych prac. Konieczne jest również ustalenie planu B, który zostanie wprowadzony w momencie załamania pogody i zabezpieczy wykonane do tej pory roboty. Jak zatem przygotować się do wprowadzenia planu awaryjnego? Najlepiej mieć harmonogram prac budowlanych wraz ze szczegółowym rozpisaniem etapów i terminów ich ukończenia. Naszym zdaniem śmiało można wyróżnić trzy etapy, na których najlepiej zakończyć prace przed mrozami:

  1. Doprowadź budowę do stanu surowego zamkniętego – to pierwszy dobry moment, w którym można zakończyć budowanie domu przed zimą. Doprecyzowując doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego to wykonanie ław i stropu fundamentów, ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie. Jeśli zdecydowaliście się na podpiwniczenie domu to również ściany piwnic oraz strop nad piwnicą. Ważne aby pamiętać o odsłoniętych fragmentach izolacji, powinny być osłonięte i chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak śnieg, deszcz czy wiatr. Nie można jednak zapominać, o odpowiednim zabezpieczeniu placu robót na zimę.
  2. Doprowadź do stanu surowego otwartego – czyli przygotuj wymurowane ściany nośne oraz kominy wykonany strop nad parterem, więźba oraz pokrycie dachu. Po wykonaniu tych prac jest kolejny dobry moment na zrobienie przerwy na czas zimy. W budynku brak jeszcze elementów atrakcyjnych dla złodziei, jak urządzenia instalacyjne, drzwi lub okna.  Dlatego nie trzeba zakładać alarmu.
  3. Doprowadź do stanu surowego zamkniętego – jeśli zima będzie wyjątkowo łagodna będzie można kontynuować prace bez przestojów. Warto zastanowić się, czy planujecie dalsze prace wykończeniowe czy robicie krótką przerwę. Wybierając drugą opcję pamiętaj o zadbaniu aby nie doszło do zawilgocenia ścian. Pozostaw drożnymi przewody wentylacyjne oraz rozszczelnione otwory okienne.

rozpoczecie-budowy-jesienia

W zależności od warunków atmosferycznych oraz momentu, w którym rozpoczynasz budowę możesz doprowadzić go do jednego z powyższych etapów i śmiało poczekać do wiosny. Dzięki temu wiosną ekipa automatycznie rozpocznie kolejny etap prac lub zajmie się wykończeniem domu w środku.

 

 

 

1 komentarz

  • Beata

    Jak ciepła i wczesna jesień to myślę, że jak najbardziej można wtedy zacząć 🙂 My np. zaczęliśmy wiosną i też było super! Mimo pierwszych problemów z projektem i działką, sięgnęliśmy po pomoc do adaptacje24 i udało się wszystko super ogarnąć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »