Inspiracje & Wnętrza

Aranżacje z wykorzystaniem naturalnego drewna

Naturalne drewno coraz częściej stanowi nie tylko dodatek przełamujący nowoczesny design wnętrza, lecz jest wręcz motywem przewodnim aranżacji. Emanuje ciepłem, łatwo dostosowuje się do wymogów i potrzeb mieszkańców, a odpowiednio impregnowane i czyszczone może służyć na lata. Przede wszystkim jednak drewno to materiał ekologiczny, całkowicie nietoksyczny i przyjazny środowisku. Z tego względu sprawdza się doskonale jako materiał wykończeniowy oraz meblowy.

Projekt domu Platan

Drewniany akcent w domu

Aranżowanie wnętrz za pomocą naturalnego drewna może odbywać się w skali mikro. Oznacza to, iż operować będziemy w takim przypadku na detalach, elementach wystroju, które mają przełamywać panujący w danym pomieszczeniu styl bądź go podkreślać. Mogą to być wspaniałe, drewniane donice na parapetach, ręcznie rzeźbione krzesła z drewna czy też stylowe mise na owoce. Drewno w takiej formie pasuje zarówno do kuchni, jak i łazienki czy sypialni. Zaletą tego typu rozwiązania jest jego nieinwazyjny wpływ w strukturę wnętrza, gdyż drewniane detale w każdej chwili możemy zastąpić przedmiotami z innego materiału, np. szkła czy metalu.

Projekt domu Ambrozja

Drewniane kolosy

Drewno w aranżacji wnętrz może pojawiać się może również w skali makro, czyli stanowi materiał, z którego stworzone są meble i elementy wielkogabarytowe. Nawet największa drewniana szafa może być wykonana w taki sposób, iż nie przytłoczy pomieszczenia, lecz doda mu odpowiedniego smaku. W przypadku dużych mebli z drewna musimy pamiętać przede wszystkim o ich odcieniu, gdyż to jasne drewno dodaje lekkości, ciemne ciężaru. Wspaniałym monolitem z drewna mogą być ręcznie robione schody, które swoim kunsztem będą przyciągać wzrok. Równie świetnym pomysłem jest wykorzystanie elementów konstrukcyjnych domu bądź mieszkania – belek stropowych. Pomalowanie je w odpowiedni sposób pozwoli wyłowić je z otoczenia, a tym samym nadać im specyficznych cech. Tak wyeksponowana belka dzieli wizualnie wnętrze na strefy, które możemy zagospodarować oraz pełnić charakter symbolicznej opoki – elementu dającego pewność konstrukcyjną budynku.

Projekt domu Onyks

Drewno prosto z lasu

Największy urok posiada drewno, które wyglądem przypomina swoją pierwotną formę. Dlatego tak cenne są wszelkiego typu meble i dodatki stworzone z dopiero co ściętych drzew i obrabiane w taki sposób, iż zachowują niektóre ze swoich naturalnych elementów np. odstające części gałęzi bądź wspaniały wygląd słojów. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiego drewna. Musi ono zostać odpowiednio wysuszone, zeszlifowane, a następnie zaimpregnowane. W ten sposób pozbędziemy się z niego zbędnych elementów (m.in. żywicy, odstających kawałków kory), mogących zranić bądź pobrudzić potencjalnych użytkowników oraz sprawimy, iż drewno będzie nam służyć o wiele dłuższy czas. Szczególnie piękne są wszelkiego typu stoliki kawowe bądź krzesła wykonane z plastrów drewna. Co więcej, nawet surowe drewno leżące przy kominku, można poukładać w taki sposób, aby wspaniale eksponowało palenisko.

Projekt domu Malutki dr-S

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »